Velitel gestapa v Římě Herbert Kappler (Richard Burton) varuje generála Kurta Maelzera (Leo McKern) před povolením pochodu německých oddílů SS, z obavy před partyzánským útokem. Jak se ukáže, jeho obavy jsou oprávněné, k útoku skutečně dojde. Z Německa přichází rozkaz k jednomu z nejhorších aktů pomsty, masakru v Římě. (Vapet Production)

Nerajohn

Velmi zajímavý snímek s působivou hudbou. Chválit nějak výkony Burtona by bylo nošením dříví do lesa, tenhle chlap hraje očima stokrát líp než většina herců vším dohromady. ()

Kozlowski8

Dobře natočený snímek o krvavé pomstě gestapa v Římě za útok italských partyzánů na jednotku SS na sklonku 2. světové války. Režisér Cosmatos dokázal předložit hrůzy této události a války vůbec a navodit takovou atmosféru, že to musí zasáhnout každého normálního člověka. Tu tísnivou atmosféru ještě krásně (přiměřeně decentně) podporuje hudba Ennia Morriconeho. To jsou hlavní aspekty, na nichž George Cosmatos svůj film postavil. Herecká představení v čele s hvězdnou dvojicí Richard Burton, Marcello Mastroianni rovněž zaslouží pozornost i pochvalu, ale nejsou tím hlavním faktorem, na němž dílo staví. 70%. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá vojnová dráma zobrazujúca atentát rímskeho hnutia odporu na jednotku SS a následnú nemeckú odvetu v podobe popravy viac ako 300 talianov. Príbeh sa odvíja bez veľkej akcie a produkcia stavia atmosféru hlavne na silných postavách plukovníka Kapplera a kňaza Pietra Antonelliho. Obaja sa snažia represáliám zabrániť, ale historické okolnosti však vzdorujú ich snahe. Richard Burton a Marcello Mastroianni svoje postavy stelesnili výborne. 75% ()

w.w.

Trochu nuda nie? Veľa, veľa a naozaj veľa rečí, jedna dobrá akcia a inak zase nič...taká staršia klasika s dvoma známymi hercami ma teda neprekvapila. Zdá sa mi že to bolo natočené tak aby Taliansko nevyzeralo ako úplny spojenec nacistov - ale matematicky je 320 popravených malé číslo oproti poľskému Katyň. Tam bolo vidno že vojaci idú na jasnú smrť, tu sa všetci tvárili znudene a bez emócií ako pri nedeľnom obede - akoby ich nútili kľaknúť a strieľali do hlavy každý deň. ()

surprise

S velitelem Kapplerem se můžeme setkat ještě ve filmu "Šarlatový a černý" natočený o 10 let později. Nabízí se tu zajimavá konfrontace tohoto Němce nejen s Římem a jeho památkami, ale i s Vatikánem a jeho kněžími. Nezůstalo to bez vlivu a doporučuji dohledat si skutečný příběh někdějšího německého policejního ředitele Kapplera. Tento film je z druhu "za málo peněz, hodně muziky" a dopadlo to na jedničku. ()

Sa.sa

NJN tak nějak to bylo.. Ale co je 320 lidí oproti Leningradu... Je to jen úhel pohledu... Vliv, chyba a vina Vatikánu je jasná... Bohužel :/ ()

DrifterSoul

Dokonalá anatomie všech šíleností souvisejících s válkou. Rozhodně ne schematicky černobílá, ale zároveň nemilosrdně odsuzující vykonavatele krutostí. Ať už je tito páchají z přesvědčení nebo jen z donucení, semleti válečnou mašinerií, do které osudově zabředli. Takhle by to dnes už nikdo nenatočil - (1) klouzalo by vše jen po povrchu, (s minimem niterní psychologie mistrně zde zobrazené při pohledu do očí Richard Burtona či Marcello Mastroianniho); a (2) topilo se v potocích krve i hromadě akčních scén. Bohužel. ()

Kolárek

Na pět hvězd to možná čistě racionálně není, ale nemohu hodnotit jinak než skrzevá sebe a hutná a nervózní atmosféra filmu rozhodla. ()

Anka1597

Kdyby film neskončil, tak jak skončil, dala bych mu pouze tři hvězdičky. Z hudby mi naskakovala doslova husí kůže a i přes obrazovku mě Richard Burton donutil k němu mít respekt. Film se musí brát samozřejmě trochu s rezervou, když je točený v 70. letech, ale i tak byl skvělý. ()

andy60

Pro mě největší přínos filmu spočívá v tom, že mně přiblížil další fakta z 2. světové války, o kterých jsem neměl ani ponětí. Samotné zpracování ale chválit nemohu, je to příliš upovídané, velmi zvolna plynoucí a musím říct, že i nudné. Při takovém masakru jsem čekal mnohem více dramatických situací, napětí a nervy drásajících situací. ()

mdf

Dobře natočené drama,které se opravdu stalo.Po atentátu na německé vojáky, následoval trest. ()

cyglos

Asi další z řady skvělých, válečných filmů, kde kamera, střih, hudba, herecké obsazení, skvěle postavené dialogy představitelů, nepotřebují otřepané filmové triky současných produkcí, které se vracejí k válce. Atmosféra města před atentátem, příprava, vše složené do narůstajícího napětí. Není nutné sáhodlouze popisovat, stačí doporučit shlédnutí. Bez uzardění a mrknutí oka 5 hvězd. ()

premeny

Odložiť si ako  knihu klasika  do  knižnice.    Pretože  na rozdieľ  od   naprostej  väčšiny  bezduchého  tovaru  na  jedno použitie -  a  púhe  utĺkanie času ,  sa  k tomuto    treba   vracať.  Priam uhrančivo presvedčivý  Richard Burton   v úlohe  veliteľa  gestapa  a  vo viere  i  v  čistote  ducha   odhodlaný  kňaz   Marcella  Mastroianniho.   Slová  nestačia , treba  vidieť. ()