Kauza: Dítě (TV film)

What Makes a Family

Kauza: Dieťa

USA, 2001, 120 min

• Estrellita

Většinou zavrhuju filmy s visačkou "TV film" předem, ale tomuhle jsem se za horečnatých dní nemoci, kdy v televizi jinak běžel teleshopping a pár jiných duchaplných pořadů, nedokázala vyhnout. A nebylo to zas tak strašné. Rozhodně přehnaně uvzdychané, dojemné až na kost a otřepaná klišé lítají sem a tam - nad tím se už jenom směju. Ale příběh je docela zajímavý a přestože všichni samozřejmě víme, jak to dopadne, stejně jsem byla zvědavá, jakou cestou se k tomu film dobere. Malým plusem je "natočeno podle skutečné události", takže ve finále bych řekla mírný podprůměr. 40%(3.12.2011)

Neviděl bych to tak černě. Je to film od ženy pro ženy. Herecké výkony jsou přesvědčivé, až na Brook Shields, která mi tam vůbec neseděla. O hutnosti tématu je postaráno už tím, že se na začátku poznamená, že "film je natočen podle skutečné události", což zařazuje v dramatičnosti dvojku. Určitě teda žadný zázrak, ale mrazivá studie xenofobie a předsudků.(17.3.2005)

• Pohrobek

Jak se dokáže změnit, vždy tak oblíbený, žánr amerických rodinných dramat! Od padesátých let, kdy se řešilo, že syn nechce být doktorem jako tatínek, nýbrž potulným umělcem. O dvacet let později si mladá slečna domů klidně přivedla černocha nebo Číňana. V letech osmdesátých nebo devadesátých se hrdý otec o svém mužném synovi dozvídal, že buď chce být holčičkou, anebo že se zamiloval do jiného chlapečka. A nyní nastaly časy dvou maminek a jedné holčičky. Čeho se asi můžeme dočkat v příštím desetiletí? Vlčice, která vychovala Mauglího, se o něj bude soudit s tygrem Šer Chánem?(7.3.2005)

Podobný film by nemohl vzniknout v 80. či 90. letech minulého století a už vůbec ne v 50. letech, díky za to, že vznikl alespoň v novém tisíciletí. A co nás bude čekat dál? To opravdu nevím, ale doufám, že nebude nikdo opět cenzurovat filmovou produkci předpotopní ideologií staletími ověřených "hodnot".(29.9.2012)

Rozhodně nadprůměrná záležitost vyvolávající velké emoce. Nemusíte být družka zesnulé lesbičky aby Vám soud dítě odebral. Stačí se rozvést a mít soudem určené návštěvy třeba jednou za 14 dní k tomu či druhému rodiči. Podle zákona je to vpořádku, pro dítě je to devastující. Vysvětlujte mu když nechce jít k tomu druhému rodiči, že o tom rozhodl jeden chytrý pán či jedna chytrá paní od soudu a pak s hrůzou sledujte jak se od vás nechce odtrhnout a pláče... Sám o tom něco vím, takže film na mne v tomto ohledu velmi zapůsobil. Tady je to samozřejmě hojně okořeněno předsudky proti homosexuálům... Fakt nezávidím hlevní hrdince, už jen ta péče o postupně chřadnoucí partnerku, úmrtí a ještě tohle.... Doufám, že už jsou soudy všude dál a že Florida díky této a podobným kauzám půjde s dobou * * *(30.9.2012)