Čarodějky

• slovenský

Bosorky

Fantasy / Rodinný / Komedie / Horor

Velká Británie, 1990, 91 min

Anjelica Huston dokonale ztvárnila nejlepší filmovou čarodějnici všech dob ( vyjma té z Blair Witch kterou ale nikdo nikdy neviděl :D )! Kam se na ní hrabe Baba Jaga, Belatrix Lestrangeová, Zloba nebo Lamia! Když jsem byl dítě tak mi ta nosatá, vypelichaná stvůra naháněla větší hrůzu, než řada hororů co jsem v mládí viděl. "The Witches" je překrásný pohádkově-hororový příběh pro děti i celou rodinu, na motivy knížky od Roalda Dahla, mistra dětské literární fantasy! Musím říct, že tento napínavý film se opravdu vydařil a velice výstižně nastiňuje typickou atmosféru autorových knížek. Jednoznačně 4* za 81%(14.7.2015)

• Shit

Taková blbost pro děti nic víc. I když nevim jestli je to vůbec pro ně, asi nebude nejlepší vidět jak nějaká čarodějnice mění malý děti na myši a pak je chce rozšlápnout. Ale co, já jsem zase vyrůstal na vetřelcích. Co se týče děje tak žádnej hlubší smysl nemá nebo jsem ho aspoň neobjevil, spíš mi připadal dost stupidní a i herecký výkony jsou mizerný. Aspoň že to neni moc dlouhý, protože i když jsem na to koukal jen tak letmo, tak mi to stačilo a víc jak těch 90 minut bych nevydržel(8.5.2006)

Tak předně tohle není horor, ale pohádka. Jako dítěti se mi to v rámci dopoledních disneyovek líbilo a dnes? Dnes už moc ne. Je to taková infantilní zábava - jsou tu myši, kterých se všichni bojí, dětští hrdinové, zlotřilé čarodějky kují směšné plány. Vyloženě mě vadily psychedelické záběry kamer i podivné triky, stejně jako šíleně přehrávající Hustonová. Rowan Atkinson byl překvapivě nevýrazný a celý je to klasický příklad kdy "umělecký" režisér absolutně nepochopí oddechový žánr. Ale vzhledem k tomu, že mi nic z toho v dětství nevadilo, hodnotím kompromisně za 3*.(3.3.2017)

Jako dítě mě fascinovala skutečnost, že čarodějnice začarovaly malou holčičku do obrazu a ona tam skutečně rostla. Už jen pro ten začátek jsem měla chuť se na to dívat znovu a znovu. Kupodivu to pro mě bylo děsivější než následné masky čarodějnic - tedy hlavně té nejvyšší. Luke (Ljuků! Pojď sem!) mi nikdy se svým podivně tupým výrazem sympatický nebyl, ale vynahrazovalo mi to vše okolo. Prostředí hotelu, nenažranej Bruno, hlavní čarodějnice (na tu roli výborná Anjelica Huston) a tak :) Takže byz mrknutí oka dávám čtyři, protože i dnes se na ten film ráda dívám a pořád mě baví.(30.4.2012)

Pro menší děcka to musí být dost silná káva hraničící s traumatickým zážitkem schopným dělat hluboko v psychice paseku i v pokročilé dospělosti :D :D ... Já to viděl, když mi bylo tak cca 16 a vůbec jsem nestíhal která páčka :D.. Ta atmosféra je totiž fakt nepříjemná a ani Atkinsonovy ksichty jí rozhodně nezvládnou odlehčit.(14.12.2013)

• - Myši ve filmu jsou hrané krysami. (Pluhy)

• - Anjelica Huston získala za tento snímek Cenu filmových kritiků z Bostonu, Cenu filmových kritiků z Los Angeles a Cenu kritiků Národní společnosti pro nejlepší herečku. (Terva)

• - Film byl nominován Akademií science fiction, fantasy a hororu na pět cen Saturn, a to na cenu za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší make-up, nejlepší hudbu, nejlepšího nejmladšího herec a nejlepší herečku ve vedlejší roli. Neproměnil však ani jednu. (Terva)