Čarodějky

• slovenský

Bosorky

Fantasy / Rodinný / Horor

Velká Británie, 1990, 91 min

Práve som rozmýšľala, že napíšem, že ide o film pre deti, ale radšej to neurobím. Čarodejnice majú niektoré znaky detského filmu, či dokonca rozprávky, ale zároveň vám z ich strašidelnej atmosféry môže behať mráz po chrbte. Menším deťom by som ho určite nepustila, ale dospelý, ktorý má dosť fantázie, si ho užije. A keď uvidíte Anjelicu Huston ako hlavnú čarodejnicu, pochopíte, prečo dostala onedlho rolu Morticie - aj keď ide o odlišné postavy, Anjelica má proste tú iskru mágie v oku ;-)(10.5.2005)

Pro menší děcka to musí být dost silná káva hraničící s traumatickým zážitkem schopným dělat hluboko v psychice paseku i v pokročilé dospělosti :D :D ... Já to viděl, když mi bylo tak cca 16 a vůbec jsem nestíhal která páčka :D.. Ta atmosféra je totiž fakt nepříjemná a ani Atkinsonovy ksichty jí rozhodně nezvládnou odlehčit.(14.12.2013)

Proč by ne? Jako malý parchant, jsem na to koukal a měl jsem husí kůži při scéně, kde se mění čarodějnice a takový tlukot srdce, když ty ježibaby prohrály jsem dlouho nezažil. Můj "horor" jedna dětských let. Kdo nezažil ten strach, jako malý capart, tak nemůže pochopit, jak Nicolas Roega dokázal postrašit malé dětičky a pak, když šly do krámu, tak koukaly na ty staré babičky, jestli mají kulaté boty.(18.2.2017)

Opravdu nemusím filmy se zvířaty, filmy s dětmi - a úplně nejvíc filmy s dětmi, které se promění ve zvířata a jsou tak dvojnásobně otravné! Třetí hvězdička je za těch pár chvil, kdy se ve filmu objevil jako vždy skvělý (skvělý stylem, kdy zrovna nehraje retarda Beana) Rowan Atkinson, a také za vcelku obstojně vypadající čarodějnice...(8.5.2006)

Kdyby byl Roald Dahl autorem pohádky O perníkové chaloupce, nechal by nejspíš Jeníčka sežrat zlomyslnou čarodějnicí, kterou by sice Mařenka po napínavém souboji šoupla do pece, ale ježibaba by ji ještě předtím stačila nepříjemně uhranout. Je to zkrátka tak nějak grimmovsky temnější oproti českým pohodovým pohádkám, ale oproti německé klasice je to zároveň vybavené humorem, který je ale narozdíl od toho českého ironičtější, jízlivější. Má to spíš charakter dětského hororu, který je ale tak nějak ve stylu Sama Raimiho neustále komicky shazovaný. U nás šel cestou pohádkového hororu jedině Juraj Herz, ale ten se bral příliš vážně a ironický odstup mu chybí. Díky ironické nadsázce se divák může těšit i z přítomnosti Rowana Atkinsona v nevděčné roli správce zámeckého hotelu, který marně bojuje proti invazi hlodavců v momentě, kdy se čarodějnice na svém kongrese rozhodnou všechny děti proměnit v myši. Čarodějky jsou televizním filmem, a tomu odpovídá i vizuál a uplatněné triky, nicméně obsazení je sympatické a Dahlův literární styl se nezapře. Celkový dojem: 60 %.(15.6.2010)

• - Roald Dahl, autor knihy, podle které se snímek natáčel, byl zklamán z konce filmu, který, jak on tvrdí, "se velmi liší od konce jeho velmi originální knihy". (Terva)

• - Na setkání čarodějnic nejsou jenom ženy, ale i muži v ženském prádle. (Pluhy)

• - Film byl nominován Akademií science fiction, fantasy a hororu na pět cen Saturn, a to na cenu za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší make-up, nejlepší hudbu, nejlepšího nejmladšího herec a nejlepší herečku ve vedlejší roli. Neproměnil však ani jednu. (Terva)