Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Palisander

Vyfarbičkované, vysvetielkované, voňavučké... ale čo si mám myslieť o romantickom filme, kde je všetko spomalené, iba sex zrýchlený? ;-). Obrázky sú síce veľmi pekné, no toto je najospalejší kung-fu film, aký som doteraz videl. Príliš jednoduchý dej na takúto stopáž. Hmla v bambusovom háji... :-). ()

Elemmírë

Film jehož ústředním motivem pro zamyšlení je láska. Musím uznat že je to moc dobře natočený snímek, ale Hrdina u mě stále vede. Tento druh filmu ovšem je stále "in" takže se mu nedá nic vytknout. Je ovšem jen oázkou času kdy jich bude tolik že začnou být pouze průměrné. doufejme že ten čas nepřijde moc brzy, byla by to škoda. ()

old salt

Výtvarně zpracované je to opravdu dobře, ale k vyššímu hodnocení mnoho chybí...I zvraty v záplece mi připadaly čitelné... ()

Frag

Naprostá vizuální bomba! Je to asi nejbarevnější film, jakej jsem viděl a kouká se na to fakt hezky. Hudební stránka je taky perfektní. Ale... je to film naprosto o ničem, rozhovory zbytečný a utahaný. Boje sice zábavnější, ale záleží na tom, jestli vám vyhovujou souboje nadlidí ve větvích - mě teda moc ne. Celou dobu jsem se nudil a vydržel jsem se na to koukat jen díky těm krásným scenériím. A bohužel jsem to vydržel do konce, kterej byl tak totálně stupidní, že jsem musel srazit ještě jednu hvězdičku z původně zamýšlených tří. Přesto můžu doporučit se na to kouknout, ale pouze během 20ti minut projet ty nádherný scény, protože těch strávených 2 hodin byste mohli stejně jako já litovat. ()

cypher

Krásné obrázky, i Brabec by zaplakal nad sladěností barev a vykreslení kamery. Víc zatím nemůžu říct, jsem nadšen, dojat a zmaten. Snad druhá projekce rozsekne dýkou mé nejasnosti a pochybnosti. ()

Infalín

"Nevytahuj si tu dýku. S dýkou v zádech budeš přesvědčivější," poradí nezištně kapitánovi. A to ten chudák ještě netuší, že ji bude mít v zádech až do zimy a že s ní bude válet sudy po poli. Přijde mi, že jsem jako divák dopadl stejně. Kamera je opravdu úžasná, příroda taky, ale nudu nezaženou. O soubojích ala Tom a Jerry škoda mluvit. Ale režiséra chápu, občas dopadnu podobně - když se toulám Prahou okouzlen poetikou starého města, nedívám se na cestu a dřív nebo později šlápnu do psího lejna. Hranice mezi uměním a kýčem byla vždycky velice tenká, tento film ji dokázal zbořit. Kdyby to byla parodie, dám 4 * za ten opravdu legrační konec. Smrt je tu vysvobozením nejen pro Mei, ale i pro diváka. Doufám, že po titulcích ta dáma znovu nevstala z mrtvých. ()

joseee

Čo je moc, to je moc. Zhang Yimou v tomto filme prehnal všetko čo sa dalo. Nemôžem mu uprieť pôsobivosť scén a výtvarný prejav, ale snažiť sa zdokonaliť už toľkokrát vyrozprávaný príbeh mi už príde ako napodobené Rolexky z čínskeho trhu. (Pre informáciu - scény v tým nádherných bukových lesoch boli točené na Ukrajine.) Žalostný je aj herecký výkon režisérovej "femme fatale" Zhang Ziyi, ktorý príliš nenapravia ani Andy Lau a Takeshi Kaneshiro. Nekonečné umieranie bielej krásky na konci filmu chutí ako presladený najlacnejší jasmínový čaj a postupom času sa mení na marazmus, z ktorého vás vyslobodí iba tragický koniec. ()

mandella

Krásně nasnímané scenérie mě uchvátily a scéna milování ve sněhových vločkách jakbysmet. Někdy možná trošku překombinované, ale krásné... ()

Amaranta

Poprvé se mi Klan vizuálně líbil a přehlédla jsem naprosto špatný scénář. Ten vyšel podruhé najevo a hodně shazuje. Dialogy, které by měly být stejně podpovrchové a symbolické jako obrazy, jsou překvapivě přímočaré a jen se snaží vysvětlovat trochu složitější děj. Jinak mě létající bojovníci ještě neomrzeli, takže hodnocení nechávám... ()

worth

Postupnost je jasna; Tiger a drak, ktory zaujal krasnym pribehom, vizualom, skvelou choreografiou s originalnym prvkom "lietajuci cinania", nasledovany Hrdinom, ktory uz uprednostnoval vizualnu stranku pred prepracovanym scenarom a napokon Klan lietajucich dyk. Ak mozme o Hrdinovi hovorit ako o rozpohybovanych storyboardoch, potom o Klane lietajucich dyk to plati dvojnasobne. Chaby scenar miestami obsahuje uplne stupdity pri ktorych som iba krutil hlavou, v tomto filme funguje iba krasny vizual a hudba. Jednotlive sceny by mohli zaujat postrihane ako mierne abstraktne vidoklipy, ale od celovecerneho filmu cakam viac. ()

Naiki

Jak krasny byl Hrdina vizualne, tak prazdny mi prisel emocne. V klanu je to jinak, pres vsechny jeho nedostatky, ten pribeh lasky na pozadi akcnich scen me uchvatil, o vizualnim pojeti netreba mluvit, to se musi videt. Neni to tak silnych 5* jako v pripade Tygra a Draka, ale prece jen si tento film kdykoliv rad pustim znova. PS: Pokud nekdo chce partnerce ukazat krasmy asijske kinematografie a zejmena akcnich filmu, Klan Letajicich Dyk je skvely adept (alespon v mem pripade takto fungoval mnohem lepe nez Lepsi zitrek nebo Ghost in the Shell 2 :) ()

Cajka

Tento film jsem viděl už dvakrát. Nemůžu tvrdit, že je to historicky nebo příběhově něco extra, ale obsahuje krásné (i když nejspíš přibarvené) scenérie v přírodě. Kdo si chce ozkoušet co jeho monitor dokáže, tak se určitě nezklame. Nádherné bambusové háje a březové lesy. O obilných polích nemluvě. Příběh trochu jednoduchý, ale to už u příbězích o lásce bývá. Zhang Ziyi mohli nechat slepou, takhle její doslova prozření byl docela podraz, nicméně perfektní výkon, ale mohli si odpustit opětovné vstávání z mrtvých. Souboje byly vzhledem super, ale viděl jsem i lepší a hlavně praktičtější (viz Hrdina, Obávaný bojovník a td.). Pět hvězdiček hlavně za scenérie filmu a Zhang Ziyi. ()

void

Tohle je naprostá poetika barev, příběhu, lásky, zrady, hněvu, sklíčenosti, nedůvěry, radosti, klidu, harmonie, sloučení a loučení.. Těžko vyjádřit slovy, co tento film nabízí, obzvlášť když tenhle film tak dokonale znázorňuje veškerá slova. Není až možné, aby barvy mluvily tolika slovy. Podruhé jsem na snímek koukala dokonce bez titulků v originálu - bezpochyby šlo rozumět příběhu, pocitům, myšlenkám i postojům. K čemu slov? Nádherné minimalistické velké vyprávění. Boj v bambusovém lese je obraz za obrazem, zvuk smrště prolínající se se zvukem přežití. Boj jako tanec v barvách. Ojediněle jedinečný portrét lásky. ()

Skretule

Kdyby všechny romantické filmy byly takové tak se na ně i začnu dívat....krásně natočené i když některé ty nereálné hopsačky si občas mohli odpustit. ()

Trinculo

A politiku dejme stranou ... teda aspoň zdánlivě a předveďme to krásné a silné v nás. Stylově a obrazově je to daleko za Hrdinou (který sám je dobrý), děj je v podstatě nevinný, a estetická stránka dominuje. Je to estetika souhry - technologií, lidských těl, obrazu a hudby ... takové filmy mohou snat natočit jen v Číně. ()

RyxiraAmy

Mým prvotním impulsem bylo dát tomu 100% a pouštět si to znova a znova do úplného oblbnutí, protože jsem byla absolutně nadšená. Po zralém uvážení jsem tomuto počinu nicméně jednu hvězdičku strhla, protože děj, který se ze začátku docela hezky rozeběhne, se v poslední třetině zamotá do tak nepřehledného klubíčka, že jeden si není jistý, kdo je přítel a kdo nepřítel. Ovšem vizuální stránkou jsem byla naprosto uchvácená a tohle je první film, o kterém budu tvrdit, že by se na něj vyplatilo dívat, i kdybych byla hluchá. Bojové scény i přírodní záběry jsou opravdu impozantní a okázalé, prostě pastva pro oči. Velmi na mě zapůsobila i Meina Hra na ozvěnu, tyhle scény patří k těm nejlepším ve filmu. Tohle je prostě pohyblivý obraz rámovaný dokonale ladící hudbou, ve kterém se toho ani moc dít nemusí, protože obraz to všechno podrží. Konec je naprosto podle očekávání, a samozřejmě se neobejde bez teatrálních projevů a zpomalených záběrů prýštící krve , ale jsem ochotná to prominout vzhledem k ostatním kvalitám. ()

Idoviren

Já na tomto filmu zbožňuju naprosto všechno. Já vím, že obsahuje dějové zvraty jako z telenovel, že děj se táhne jak chromá želva a to ignorování fyzikálních zákonů by nejednoho učitele dohnalo až do polstrované cimry, ale to všechno je natočené tak úžasným způsobem a tak to všechno sedí, že to prostě nemůžu nemilovat. Ta neskutečná poetika každého záběru mi prostě bere dech. Yimou Zhang se musel s každým záběrem doslova mazlit, protože každý obraz v Klanu je dotažený až k dokonalosti a je neuvěřitelně esteticky bohatý. A tahleta barevná nádhera má taky skvělou hudbu, bubny nikdy nebyly tak sexy! ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží