Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Čínská velkovýpravná obdoba archetypu o zakázané lásce mezi Romeem a Julií, se zakomponovaným rastrem povrchnosti, geniálními choreografiemi, prvky kung-fu baletu, východní asijskou akční onanií, partnerským trojúhelníkem, místy až erotickým dusnem, balancováním mezi matriarchátem a patriarchátem, posmutněle podzimní pastelovou krajinou (která se v závěru symbolicky promění v zimní), naprosto dokonalou mizanscénou, pohádkově primitivním dějem a skutečně skvostnou vizuální stránkou, která nakonec všechny neduhy tohoto velkodíla zachraňuje... Nudu a obsahovou prázdnotu ale úplně dokonale nezakryje... Podobné filmy: Hrdina, Tygr a drak(16.9.2008)

Přes polovinu stopáže standardně se vyvíjející love story, prolínaná s méně (odkvetlá louka) či více (Pivoňkový pavilon) fascinujícími scénami a také soubojem, zralým na spadlou čelist - Bambusový les. Přítomny jsou ale až šokující zvraty, záplavy dojetí a hlavně geniální sněžný závěr. Pro každého ale tato hra s divákem určitě není.(10.1.2006)

Pro východní romantickou tvorbu je asi potřeba zvláštní místo v srdci, kterým já přes veškerou snahu a toleranci nedisponuji. Dýky jsou technicky nevyrovnaný a dějově neuvěřitelně prázdný a jednoduchý film, který obyčejného, nijak zainteresovaného diváka zaujme leda tak nádherným barevným zpracováním, kostýmy a výpravou. Herecky mdlé, emoce otravně šponované (dost možná v tom hraje roli šíleně upištěný jazyk) a závěrečná katarze se rovněž nedostavila. Absence gravitace zde byla tak nějak v půli cesty, což mi vadí absolutně nejvíce. Některé souboje jsou řádně ostré, hned potom však tvůrci vše zazdí nepovedenými a naprosto zbytečnými akrobatickými prostocviky, nevkusnými zpomalovačkami a hloupými vizuálními efekty.(10.9.2006)

Tento film hodnotím se smutkem ve tváří a chutí do něčeho kopnout. Minulé dílo Yimou Zhanga hrdina byl nádherný film, který mě usadil a ukázal jak vypadá spojení dokonalého výtvarného pojetí filmu a nijak nezaostávající herci. Klan lét. dýk byl pro mě velká šance pro další film co se mnou udělá divy, ale k mé smůle je to jedno velké zklamání. Výtvarná stránka je hezká, ale pouze hezká. Ne tak dokonalá jako v Hrdinovi a ani herci nejsou tak skvělí. Hudba je nudná a v celém filmu se nenajde mnoho scén, které by vyskočily k nadprůměru. Všichni básnili o scénách v bambusovém lese nebo hraní slepé dívky na ozvěnu s bubny, ale ani jedna z těchto scén není nijak úžasná, dokonalá ani fascinující. Nevím, kde se stala chyba, ale Thang si myslel, že si po Hrdinovi asi může dovolit vše. To co předvedl s digitálními triky je fakt totální hrůza. nezlobte se na mě, ale digitální dýky, krev nebo zpomalené záběry na letící kamínek, to je na mě mnoho. Závěr celého filmu je lehce spackaný a i přes lehké mrazení v zádech bych to natočil trochu(hodně) jinak. Zklamání za 3*, které jsou z milosti.(21.6.2005)

Yimou Zhang je velmi dobrý a zdatný režisér a mnoho jeho filmů má velmi dobré bojové, ale i dějové scény což se u tohoto filmu říct nedá. V řadě scén mi přišlo, že autor chtěl v něčem zaujmout jako je například scéna, kde tancuje slepá žena a jejím hávem bouchá do bubnů, která mi přišlá sice zajímavá, ale přesto mě nepobavila jako řada jiných scén. Nad tím stejným problémem jsem se musel zaobírat v posledním boji, který se mi zdál už krapet přehnaný, kdy zničehonic začne padat sníh a živly se vzbouří. Za to se povedla scéna boje v bambusovém lese, která byla opravdu nádherná. A ta pointa...No nepřišlo mi to jako ideální závěr, ale 3 * si film určitě zaslouží.(13.8.2006)

• - Představitel Jina - Takeshi Kaneshiro - je bývalý popový zpěvák a je přezdíván jako asijský Johnny Depp. (imro)

• - Scéna, v níž tanečnice Mej rozeznívá desítky bubnů pomocí rukávů vlajících šatů, má původ v obrazu z dynastie Tchang. (CatcherBlock)

• - Ve snímku měla původně hrát Michelle Yeoh. (imro)