Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Yimou po politicky chladnom HRDINOVI zaostruje po vzore TIGRA A DRAKA na lásku, city, komornosť a poetiku. Obrazovo i hudobne je jeho dielko nádherné, emocionálne pôsobivé. Diskutabilné je ale teatrálne zafarbenie dialógov a hlavne nezvládnutá koncepcia identít postáv (tých všetkých štyroch!), v ktorých sa po druhom dejovom zvrate nevyzná ani besná sviňa. Ale celkový dojem diváckeho rozplynutia sa nad nádherou filmovej poézie prežíva. Decentný kinematografický relax.(3.6.2005)

Výborná vizuální a zvuková stránka, to jsou dva největší klady filmu Klan létajících dýk, pokud se od nich totiž oprostíme, zůstane jen chatrná love story, která se při jediném záchvěvu větříku rozpadne jako domek z karet. Ale proč bychom to dělali, vždyť ten film těží svou krásu jednoznačně z těchto prvků. Dynamicky natočené, a hlavně skvěle ozvučené, scény Wuxia to je přesně ta největší síla, která z něj vychází. Kromě toho film diváka zaručeně dostane i výběrem lokací a příběhy, které se k nim poutají...(8.2.2006)

Yimou Zhang je velmi dobrý a zdatný režisér a mnoho jeho filmů má velmi dobré bojové, ale i dějové scény což se u tohoto filmu říct nedá. V řadě scén mi přišlo, že autor chtěl v něčem zaujmout jako je například scéna, kde tancuje slepá žena a jejím hávem bouchá do bubnů, která mi přišlá sice zajímavá, ale přesto mě nepobavila jako řada jiných scén. Nad tím stejným problémem jsem se musel zaobírat v posledním boji, který se mi zdál už krapet přehnaný, kdy zničehonic začne padat sníh a živly se vzbouří. Za to se povedla scéna boje v bambusovém lese, která byla opravdu nádherná. A ta pointa...No nepřišlo mi to jako ideální závěr, ale 3 * si film určitě zaslouží.(13.8.2006)

Tenhle film je dalším pokračovatelem čínských megaprojektů. Tygr a Drak se mi moc líbily. Klan létajícíh dýk nenabízí nic mov nového, opět se hraje na stejné struny. Barevnost, vytříbená příroda, romantika, nádherná hudba a nereálné avšak úchvatné souboje, to vše už bylo v předcházejících filmech. Ale na mně to funguje pořád stejně. dokonce myslím, že KLD má zatím nejsilnější příběh. Takže na další Čínu se opět rád podívám.(24.4.2005)

Jin doprovází Mei ke klanu létajících dýk. po cestě zabijí mnoho vojáků. na konci putování je čas, dozvědět se kdo je kdo. režisér Y.Zhang si mě získal už Hrdinou. že boj povýšený na tanec má být základním stavebním kamenem snímku, nám je předvedeno již v úvodu při ,,hře na ozvěnu". nechápu, kde stále bere nové nápady pro své akčně vizuální umělecké polohy. jak dokáže vnést poezii do letícího šípu, ale hlavně do DÝKY. na lásku není čas, vojska se blíží. Láska. jako by tam tak nějak překážela., ale i zde čeká něco překvapivého a neskutečně silného. Y.Zhang je pro mě básník a Z.Zhang je krásná. dokonale patří do této pestré hry barev. lituji všechny, kteří si nemůžou tuto báseň vychutnat v parádním DTS.(2.3.2006)

• - Herec Takeši Kaneširo si během natáčení po pádu z koně zlomil nohu. Režisér pak některé scény předělal tak, aby herec nemusel stát. V záběrech, kdy kulhá, je pak jeho kulhání skutečné. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve snímku měla původně hrát Michelle Yeoh. (imro)

• - Ziyi Zhang není trénovaná k natáčení bojových scén, přestože se objevila v mnoha válečných art filmech. V 11 letech však absolvovala Beijing Dance Academy a je tak kvalifikovanou tanečnicí. V bojových sekvencích proto používá mnoho tanečních pohybů. (AIMÉE)