Klan létajících dýk

Scénografie:

Tingxiao Huo

Kostýmy:

Emi Wada

Yimou Zhang naozaj svoje filmy netočí ale maľuje. Musím však podotknúť, že oproti Hrdinovi to nie je také opulentné vizuálne žrádlo. Klan síce môže v prvej polovici počas úteku lesom nudiť ale úvodné scény a záverečná trištvrtehodina, v ktorej sa prevracajú premisy začiatku sú jednoducho skvelé. K hercom niet čo dodať svoje úlohy zvládli na výbornú, najmä Zhang je ako slepá tanečnica úplne brilantná, keď pri bojových scénach vlastne tie oči skutočne nepoužíva. A o tom že je nebesky krásna (opäť) sa nemusíme ani baviť.Kamera a výprava je skvostná, v tomto môžme kľudne pasovať Yimouove diela za perly estetiky. Čo však klanu chýba je to niečo čo som si najviac užil v Tigrovi a Drakovi a potom trochu menej v Muse a Hrdinovi. Každopádne podľa mňa Klan stojí za zhliadnutie ako tragicky romantická love story po čínsky. A ešte niečo, tento film ma definítívne presvedčil, že momentálne je vrcholom svetovej kinematografie naozaj tá ázijská a nie hollywoodska kinematografia. 9/10(3.2.2005)

Zvukově, hudebně i vizuálně Yimou opět září, příběhově ovšem znatelně ztrácí, vykalkulovaný konec hodně tlačí na divákovy city, přesto si odnáším obrovský kus nádherné atmosféry, která je po výtvarné stránce dokonalá. Ale pokud je obsah nicotný až primitivní, nejde dát plné hodnocení. Nevím, s čím novým bych sem mohl přijít, k asijské kinematografii zatím jen poočku přihlížím, tudíž čtyři hvězdičky tak plně náleží vizuálním orgiím.(20.2.2006)

Síce to ma k duchovnej dokonalosti dosť ďaleko, okúzli vás prekrásna vizuálna a hudobná forma, pri ktorej sa budete cítiť ako v raji (na to sú Číňania a Japonci bezkonkurenční experti). Nie je to také hlboké, emocionálne a duchovne pôsobivé ako Tiger a drak, no herecké výkony najmä talentovanej Ziyi Zhang sú presvedčivé a bez problémov vás vtiahnu do deja. Scenáristická zložka je maximálne neoriginálna a na prvý pohľad pripomína romantické klišé amerických milostných trojuholníkov. Pri hlbšej analýze to však pre mňa predstavuje nepodstatný detail, pretože Yimou vsadil na komornosť a city a pojal ich svojským spôsobom, vďaka čomu si toto poetické dielko po obsahovo prázdnom Hrdinovi vychutnáte podstatne viac.(22.2.2008)

Tento film hodnotím se smutkem ve tváří a chutí do něčeho kopnout. Minulé dílo Yimou Zhanga hrdina byl nádherný film, který mě usadil a ukázal jak vypadá spojení dokonalého výtvarného pojetí filmu a nijak nezaostávající herci. Klan lét. dýk byl pro mě velká šance pro další film co se mnou udělá divy, ale k mé smůle je to jedno velké zklamání. Výtvarná stránka je hezká, ale pouze hezká. Ne tak dokonalá jako v Hrdinovi a ani herci nejsou tak skvělí. Hudba je nudná a v celém filmu se nenajde mnoho scén, které by vyskočily k nadprůměru. Všichni básnili o scénách v bambusovém lese nebo hraní slepé dívky na ozvěnu s bubny, ale ani jedna z těchto scén není nijak úžasná, dokonalá ani fascinující. Nevím, kde se stala chyba, ale Thang si myslel, že si po Hrdinovi asi může dovolit vše. To co předvedl s digitálními triky je fakt totální hrůza. nezlobte se na mě, ale digitální dýky, krev nebo zpomalené záběry na letící kamínek, to je na mě mnoho. Závěr celého filmu je lehce spackaný a i přes lehké mrazení v zádech bych to natočil trochu(hodně) jinak. Zklamání za 3*, které jsou z milosti.(21.6.2005)

Komorní protipól k rozmáchlému Hrdinovi, který vsází spíše na poetické rozjímání a jednoduchý (ale o to působivější) příběh. Architektonicky bohaté exteriéry jsou tentokrát nahrazeny malebnou studií přírody, vjemů a pomíjivých okamžiků, které Zhang loudí i z té nejposlednější subtilnosti. Pečlivě komponované záběry navozují dojem malířských pláten, která přímo překypují vlastním životem, krásou a udivující plností barevného spektra. Dokonalý vizuál je doplněn i patřičně jímavou zvukovou a hudební kulisou, kteréžto spojení u mne navozovalo téměř extatické rozjitření. A samozřejmě není nouze ani o dech beroucí bojové scény, přičemž valná většina z nich si odnáší nálepku Nezapomenutelné. Symfonie. Barvy. Meditace. Báseň. Láska. Nádhera.(20.8.2008)

• - Písnička, kterou zpívá Mej, "Největší kráska severu", je starověká báseň, kterou napsal bratr císařovy konkubíny o své sestře. (Morien)

• - Scéna, v níž tanečnice Mej rozeznívá desítky bubnů pomocí rukávů vlajících šatů, má původ v obrazu z dynastie Tchang. (CatcherBlock)

• - Představitel Jina - Takeshi Kaneshiro - je bývalý popový zpěvák a je přezdíván jako asijský Johnny Depp. (imro)