Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Po Hrdinovi výrazný posun dolů. Jedná se v podstatě o romantický bojový příběh milostného trojúhelníku. Scénář není rozhodně originální, ale to není důležité, pokud se to správně podá ( viz Titanic ). Jenže tady bohužel téměř vůbec nefunguje právě to nejzákladnější, co podobný druh filmů potřebuje ( a Hrdina to rozhodně měl ) - chemie mezi postavami a tím i celková emocionálnost příběhu. To taky znamená, že scény, které měly být velmi dramatické, tak mi dramatické nepřipadaly a příliš vážné dialogy zaváněly patetičností. Souboje a jejich choreografie pěkná, bohužel zbytečně samoúčelně efektní ( určité podobnosti s Matrixem ). To, co mě u Hrdiny rozechvělo a přimrazilo do sedačky, mně tady nechalo poměrně chladným - i ten závěr, to už se nedalo skousnout. Zhang Ziyi ovšem nádherná.(18.3.2005)

Po druhom zhliadnutí musím ísť nekompromisne s hodnotením vyššie a ani by som teraz nevedel obhájiť svoje doterajšie chabé tri hviezdičky. Od začiatku ma film vtiahol do deja. Klasický čínsky epický námet má v sebe totiž niečo výnimočné. Akčné baladické scény hraničia s ostrosťou najbrutálnejších akčných sekvencií v histórii filmu a dej v žiadnom prípade nie je nejaká prázdnota vypchatá vatou, dokonca mi v určitej časti pripomenula zápletku z 'Infernal Affairs'. Naivita niektorých akrobatických kúskov nemusela byť tak okatá, ale to asi patrí k tomuto typu ázijského filmu a príbehu. Vizuálne ide o jeden z najúchvatnejších akčných počinov, čo som kedy videl, herecky úplne v poriadku a záver ma milo prekvapil. 85%.(9.5.2006)

Tenhle film pro mě není ničím jiným než uměleckým dílem. Je jedno, že příběh je tu téměř nulový a děj snadno předvidatelný, protože vizuální stránka je naprosto dokonalá. Převládá tu sice romantická část, ale největší podívanou mi stejně přinesly souboje. Například na ten v bambusovým háji jen tak nezapomenu. Pastva pro oči s fantastickou hudbou. Nádherně barevné. 5*(22.9.2011)

Vizuálně překrásná čínská, love story, po jejíž zhlédnutí si přidávám něžnou vrhačku dýk do své topky. Dech se tajil nejen nad tanečním vystoupení v bordelu a hrou na ozvěny, ale hlavně nad kouzelnými, přírodními scenériemi. V souvislosti s tím zeleným, bambusovým hájem mě napadl jeden vtip. Je sice o jiné slepé děvě, oděné v téže barvě, ale hodil by se i na Mei. Přiznám se, že jsem čekala více akce a dobrodružství. Dostala jsem příběh o krásné bojovnici, kterou se jiní snažili dostat akorát tak do mechu a kapradí a mé snížené hodnocení neovlivní ani jedinečný hudební doprovod. Holt trojlístek neznamená v životě vždy jen samé štěstí ... Každopádně mám ráda asijské filmy opředené duchem tradic. V nich se mi pokaždé líbí to určité tajemno, jenž má své kořeny v tisícileté historii a hluboké moudrosti jejich národů. (Challenge tour 2015)(22.4.2015)

Jin doprovází Mei ke klanu létajících dýk. po cestě zabijí mnoho vojáků. na konci putování je čas, dozvědět se kdo je kdo. režisér Y.Zhang si mě získal už Hrdinou. že boj povýšený na tanec má být základním stavebním kamenem snímku, nám je předvedeno již v úvodu při ,,hře na ozvěnu". nechápu, kde stále bere nové nápady pro své akčně vizuální umělecké polohy. jak dokáže vnést poezii do letícího šípu, ale hlavně do DÝKY. na lásku není čas, vojska se blíží. Láska. jako by tam tak nějak překážela., ale i zde čeká něco překvapivého a neskutečně silného. Y.Zhang je pro mě básník a Z.Zhang je krásná. dokonale patří do této pestré hry barev. lituji všechny, kteří si nemůžou tuto báseň vychutnat v parádním DTS.(2.3.2006)

• - Scény v bambusovém lese jsou tradiční v čínských bojových filmech, režisér je tam dal proto, aby se držel tradice. (imro)

• - Kameraman Xiaoding Zhao získal za svoji práci nominaci na Oscara. Snímek získal i nominaci na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Další nominace, konkrétně na cenu Saturn americké Akademie science fiction, fantasy a hororu, získala herečka Ziyi Zhang, kostymérka Emi Wada, režisér Zhang Yimou a snímek měl velké šance také jako Nejlepší fantasy film. (imro)

• - Hlavní píseň snímku nazpívala světoznámá operní pěvkyně Kathleen Battle. (imro)