Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Yimou Zhang je velmi dobrý a zdatný režisér a mnoho jeho filmů má velmi dobré bojové, ale i dějové scény což se u tohoto filmu říct nedá. V řadě scén mi přišlo, že autor chtěl v něčem zaujmout jako je například scéna, kde tancuje slepá žena a jejím hávem bouchá do bubnů, která mi přišlá sice zajímavá, ale přesto mě nepobavila jako řada jiných scén. Nad tím stejným problémem jsem se musel zaobírat v posledním boji, který se mi zdál už krapet přehnaný, kdy zničehonic začne padat sníh a živly se vzbouří. Za to se povedla scéna boje v bambusovém lese, která byla opravdu nádherná. A ta pointa...No nepřišlo mi to jako ideální závěr, ale 3 * si film určitě zaslouží.(13.8.2006)

Yimou Zhang naozaj svoje filmy netočí ale maľuje. Musím však podotknúť, že oproti Hrdinovi to nie je také opulentné vizuálne žrádlo. Klan síce môže v prvej polovici počas úteku lesom nudiť ale úvodné scény a záverečná trištvrtehodina, v ktorej sa prevracajú premisy začiatku sú jednoducho skvelé. K hercom niet čo dodať svoje úlohy zvládli na výbornú, najmä Zhang je ako slepá tanečnica úplne brilantná, keď pri bojových scénach vlastne tie oči skutočne nepoužíva. A o tom že je nebesky krásna (opäť) sa nemusíme ani baviť.Kamera a výprava je skvostná, v tomto môžme kľudne pasovať Yimouove diela za perly estetiky. Čo však klanu chýba je to niečo čo som si najviac užil v Tigrovi a Drakovi a potom trochu menej v Muse a Hrdinovi. Každopádne podľa mňa Klan stojí za zhliadnutie ako tragicky romantická love story po čínsky. A ešte niečo, tento film ma definítívne presvedčil, že momentálne je vrcholom svetovej kinematografie naozaj tá ázijská a nie hollywoodska kinematografia. 9/10(3.2.2005)

Tenhle film je dalším pokračovatelem čínských megaprojektů. Tygr a Drak se mi moc líbily. Klan létajícíh dýk nenabízí nic mov nového, opět se hraje na stejné struny. Barevnost, vytříbená příroda, romantika, nádherná hudba a nereálné avšak úchvatné souboje, to vše už bylo v předcházejících filmech. Ale na mně to funguje pořád stejně. dokonce myslím, že KLD má zatím nejsilnější příběh. Takže na další Čínu se opět rád podívám.(24.4.2005)

V porovnaní s Hrdinom je Klan skromnejší (čo však neznamená menšiu výslednu kvalitu filmu ako celku) - tak po vertikale (forma je stale uchvatna, ale to caro z Hrdinu uz nema az taky silny ucinok) ako aj po horizontale (civilnejší pribeh lásky oproti štátotvornému budovaniu v Hrdinovi). A aj keď nejde o veľký epos, poteší posun v spôsobe predkladania príbehu - oproti mozaikovému dopĺnaniu fragmentov do výslednej skladačky v Hrdinovi, sa teraz výsledný obraz vrství postupným premazávaním videného. Čo sa týka estetického zážitku -Yimou skratka v tretej etape svojej tvorby (po "trilogii zenskej vasne" - ako ju raz nazval Tetsuo a po socialno kriticky ladenych pribehoch z cinskeho vidieka) komponuje svoje filmy coraz viac ako "poeticko-lyricku audiovizualnu kaligrafiu".(13.10.2004)

Po skončení titulků mi na mysl vyskočilo několik přídavných jmen jako jednoduchý, předvídatelný, absurdní, místy nechtěně směšný, nedodělaný. Tak se dá stručně popsat děj.. Proč tomu filmu pak tedy dávám takové hodnocení? Kvůli hudbě, vizuální stránce a kukadlům Ziyi Zhang. Sice kvůli lovestory (které bylo hlavním tahounem filmu) byl potlačen zbytek příběhu, což bylo naškodu... Ale!! na druhou stranu vidět několik povedených soubojů a závěrečnou „bitvu“, SPOILER kde si dva bláznivě zamilovaní chlápci vyřizují účty v krásném podzimním odpoledni měnící se na bouřlivou zimu KONEC SPOILERU, byl pohled k nezaplacení … Klan létajících dýk je pro mě opět jeden z filmů, u kterých jsem se příjemně odpočinula a hlavně bavila (ať už chtě nebo nechtě). Co víc si přát? :o)(11.4.2010)

• - Ziyi Zhang není trénovaná k natáčení bojových scén, přestože se objevila v mnoha válečných art filmech. V 11 letech však absolvovala Beijing Dance Academy a je tak kvalifikovanou tanečnicí. V bojových sekvencích proto používá mnoho tanečních pohybů. (AIMÉE)

• - Scéna, v níž tanečnice Mej rozeznívá desítky bubnů pomocí rukávů vlajících šatů, má původ v obrazu z dynastie Tchang. (CatcherBlock)

• - Scény v bambusovém lese jsou tradiční v čínských bojových filmech, režisér je tam dal proto, aby se držel tradice. (imro)