Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Výtvarně precizní, obsahově prázdné až primitivní a v konečném hodnocení nijaké. Bohužel vizuální zpracování protentokrát nepřebije vše ostatní a utahaná road movie po čínských lesích tak vynikne zejména dokonalým barevným sladěním (nic nového pod sluncem), velmi dobrou choreografií a zajímavými hereckými představiteli. Přehršel digitálních triků je mi nesympatický stejně jako otřesné dějové zvraty, které jakoby z oka vypadly Cimrmanům aneb „Já nejsem tvůj otec, já jsem tvůj syn“. Na pohled krásná podívaná, která je vevnitř prázdná až to zabolí a velmi krutě se tříští na pár epizodek bez tempa...(20.4.2005)

To je pořád kraválu kolem, a přitom je to jen taková lepší telenovela. Citově ploché, záběrů na váhající postavy je příliš a slovo milovat zazní v různých podobách taky víckrát, než by bylo vhodné. Sucho a prázdno. Akční scény působivé jsou (hlavně ta v bambusovém porostu), ale opravdu vyložené klady vidím jen v nádherné hudbě a v poslední čtvrthodině, která je zčistajasna působivá a ohromně vášnivá, proč to nešlo celý film? Právě závěr si totiž troufám zařadit k nejúžasnějším, co jsem kdy viděl... 6/10(3.1.2008)

Filmový básník Yimou Zhang napsal (natočil) svou další básnickou sbírku. Tentokrát víc o lásce než o soubojích, ale se všemi známými vizuálními "vychytávkami" předchozích snímků. Je to krásné se na tyhle obrázky koukat.... Tentokrát je sice příběh trošku moc "překvapivý", ke konci dost předvídatelný, ale to zpracování (spolu s Ziyi Zhang :)... to přebíjí všechny obsahové nedostatky.(29.3.2005)

Většina filmových diváků dnes již ví, co si představit pod pojmem wu xia. Epický příběh, kde je plno Číňanů se srandovními kyblíky na hlavách, plno Číňanů vznášejících se v korunách vysokých stromů a v neposlední řadě plno úchvatných soubojových scén. Klan létajících dýk sice má tohle všechno, ale přesto se více soustředí na romantickou zápletku, které by nejvíc prospělo, kdyby byla pouhou podzápletkou. Vystavět film na podobně jednoduché a extrémně kýčovité love story chce hodně odvahy, dívat se na takový film pak zase hodně trpělivosti. Má ochota odpustit filmu veskrze nudné pasáže, kdy hlavní hrdinové vleže, vestoje či vsedě vedou filozofií nepolíbené dialogy, klesala přímo úměrně s postupným odhalováním potácivého příběhu, který po sérii zaručeně nečekaných zvratů někdy ve druhé třetině zcela rezignuje na jakýkoliv dramatický vývoj a skácí se k zemi (kdo viděl imbecilní parodii Mlčení šunek, jistě si vzpomene na její závěr). Což o to, režie je maximálně precizní, Zhang Zyi překrásná (dokonale zapadá do okolní, bezchybné přírody) a bojové scény dechberoucí, jenže sami možná uznáte, že člověk, který Hrdinu obdivoval právě kvůli nim, nebude příliš tolerantní k neoriginální, sladkobolné romanci. 70% Zajímavé komentáře: kiddo, DaViD´82, k212, FateKEEPER, Morien, plagjoklas(14.7.2006)

Vizuálně působivé, jinak ale prázdné, zbytečné a předvídatelné, ve finále navíc roztahané a ubíjející a z hlediska motivací postav naprosto nedomyšlené, nelogické a hloupé... Po mistrovském Hrdinovi ohromný propad a nebýt prima hreckých výkonů, inscenačně i řemeslně skvělé bitky v poli a celkově poměrně velmi kvalitních triků a vizuálu obecně, šel bych na dvě.(5.8.2010)

• - Scénu, kde Jin (Takeshi Kaneshiro) trhá ze hřbetu koně květiny pro Mei (Ziyi Zhang), se měla natáčet na louce plné pestrobarevných květin. Štáb kvůli tomu zaplatil zemědělcům, aby na určenou louku vysázeli mnoho druhů květin. Plán se ale nezdařil, a tak museli filmaři rychle najít jinou louku plnou květin. Obdobné improvizace se dostalo i finálnímu souboji, neboť na původně avizované místo tehdy přes noc překvapivě napadal sníh.
    (Jacinda)

• - Písnička, kterou zpívá Mej, "Největší kráska severu", je starověká báseň, kterou napsal bratr císařovy konkubíny o své sestře. (Morien)

• - Představitel Jina - Takeshi Kaneshiro - je bývalý popový zpěvák a je přezdíván jako asijský Johnny Depp. (imro)