Pan Větrovský z Větrova a paní Deštná z Dešťova (TV film)

Pohádka

Československo, 1969, 45 min

Mlynářova žena Klaudie stonala na vaření. Jsou domácí práce, na které bych chronickou nemoc chápala víc, třeba mytí oken, ale zas to je třeba jen tak zřídka, že to člověk překoná. Nemluvě o tom, že ve mlýně jich moc nebylo. Zatímco Klaudie prokázala o na pár facek užvaněnost, Martin se projevil jako naprosto nemyslící, snadno vydíratelný slaboch, navíc manipulovatelný a v důsledku toho prolhaný. Oba vládci specifické sekce počasí ho potrestali, ale umožnili mu, aby dosáhl vrácení jejich kouzelných darů. Pohled do upřímně vyděšené baronovy tváře s výkřikem: "Budu žít na ostrově." asi pobaví víc dospělé než děti (a asi jen dospělé napadne, co má na toto téma říkat třeba anglická královna), ale princip odměny za službu, trest za lež a potrestaná hamižnost v netradičním schématu se bude líbit i těm dětem, které si dokáží pohádku užít v černobílé. Hudba dává znát těm, kdo by to nepoznali podle kostýmů, že tahle pohádka není doma u nás.(27.10.2015)

Ty staré pohádky byly dříve více nápadité, i když šlo jenom o studiovky. Tahle je ispirovaná Bretaní a není tak úplně naše původní, což mi nevadilo. Neměla jsem s tím problém, protože je to takové milé oživení. Byla krásně poučná. Všichni dostali za vyučenou. Škoda, že to takhle funguje pouze v pohádkách.(18.11.2016)

Něco jako nepovedené Oobušku z pytle ven.(29.8.2004)

Černobílá pohádka o mlynáři Martinovi, který si za službičku pro pana z Větrova a paní z Dešťova vysloužil hrnec, co sám vaří a soudek, co sám dává víno. Jenže je prodá baronovi a brzo na sebe nenechá čekat odplata jak pro Martina, tak pro barona, který ho ošidil. Klasická studiová pohádka s příjemným obsazením a hodně pomalým dějem. Hudba: Ladislav Simon(11.8.2009)