Kouzelnice od Křídového potoka (TV film)

Pohádka

Československo, 1988, 38 min

• honajz

Naštěstí je to krátké, ale i tak nudí. Třeba úvodní vychloubání starosty v hospodě trvá třetinu stopáže (!), pak zde máme snahu o čarodějnický proces jak ve Velkých Losinách, a najednou se do toho vloží tulák (alespoň podle závěrečných titulků - zprvu jsem myslel, že jde o zahradníka), který nevíme jak, ale má přístup k šatníku knížete, komanduje služebnictvo a pořádá na zámku hostiny? Divné. Postava rychtářova syna z konce příběhu zcela vypadla, i když už měla být zdravá. A to závěrečné potrestání jídlem je sice zajímavý nápad, ale tady mi přišel tak nějak nijace podaný. Mrkvička ale hrál a recitoval do hudby skvěle.(17.11.2018)

Československá veselá televizní pohádka o kořenářce, kterou vrchnost reprezentovaná rychtářem a obecní radou nařknou z čarodějnictví. Kořenářka Loukotová (M. Dvorská) zná sílu léčivých bylinek, je nezávislá na obecních rozhodnutích, neboť žije se svými dětmi na samotě a omezený a namyšlený rychtář v podání výborného J. Větrovce ji chce tímto způsobem zkrotit. Díky pomoci potulného krajánka L. Mrkvičky, který se vydává za zámeckého doktora, však zloba a neúcta k moudré ženě opadne a ještě přiměje celou obecní radu, aby vystrojila veselku kořenářčině dceři Lidce (J. Bartošová) a zámeckému kočímu Jankovi (J. Schwarz). Kromě tradičně skvělého výkonu pana Větrovce zde zaujal i P. Trávníček, hrající rychtářova rozmazleného syna Cyrila, který má na pohlednou Lidku zálusk, avšak je odmítnut. Zábavný Cyrilův noční pokus o vystrašení kořenářky skončil podobným fiaskem jako jeho námluvy. Pohádka V. Karlíka je zpracována velmi sympaticky, prostředí, kostýmy a dialogy jsou velmi líbivé, avšak díky velmi krátké stopáži, která nedosahuje ani čtyřiceti minut, je příběh hodně zkrácen a nemohl se patřičně rozvinout. Z tohoto důvodu jsem nucen hodnotit pouze průměrně, neboť jakékoliv jiné hodnocení by bylo vůči ostatním dílům nespravedlivé.(20.9.2019)

Pohádkový příbě s příjemným hereckým obsazením..když zámecký pán není doma, tak potom i dcera kořenářky může přijít ke štěstí. Malá technická - v titulcích pohádky je uvedeno Kouzelnice od Křídového potoka,,,(2.10.2016)

• Tommassi3

"Řeči se vedou a čas plyne.." Velmi zajímavý, leč stejně bizarní televizní patvar..(15.9.2018)

Roztomilá pohádka, která humorně pojednává vážné a často tragické téma předsudků a čarodějnictví. Ač tématem příbuzná Kladivu na čarodějnice, zpracováním je zcela jinde, jak se u pohádky pro malého dětského diváka sluší a očekává. Strach u strašidelné scény asi nebude mít ani většina dětských diváků. Úsměv na tváři z nasupených výrazů napálené vesnické Rady asi budou mít všichni.(26.3.2018)