Zahraj to znovu, Same

• Kanada

Komedie / Romantický

USA, 1972, 85 min

Herbert Ross

Woody Allen (scénář, divadelní hra)

Owen Roizman

Arthur P. Jacobs

Marion Rothman

Scénografie:

Ed Wittstein

Další vynikající allenovka, která má ale od jiných Woodyho raných výtvorů jednu nevýhodu - zatímco třeba u "Spáče" není potřeba znát nějaké konkrétní sci-fi, zde je velmi důležité shlédnout Casablancu, jelikož bez její znalosti: a) se dozvíte pointu původního díla již na začátku, b) vám příběh může připadat triviální (viz někteří zdejší negativně komentující). Film mi mimochodem nepřijde jen jako pocta jednomu z mých nejoblíbenějších filmů, osobně jej vnímám jako poklonu Bogartovi samotnému, neboť jsem zde zastihl i odkazy na "Maltézského sokola" a "Hluboký spánek". Pro mě jedno z nejlepších Woodyho děl, které mimochodem vztahovou zápletku inovuje a nezůstává u "pouhé" podobnosti s jeho jinými filmy (zde se nabízí Annie Hall), jako tomu bylo třeba u zmíněného Spáče, navíc už samotná postava éterického Humphreyho Bogarta si zasluhuje pět hvězd, jelikož je mojím nejmilejším jednorázovým charakterem ze všech zatím viděných Allenových prací. "Můj právník zavolá tvému právníkovi. - "Já právníka nemám. Ať zavolá mému doktorovi."(28.6.2010)

Za první třičtvrtěhodinku bych filmu věnoval tolik hvězdiček, že ani Superstar by jich tolik nevyprodukovalo za 14 sérií. Ale ta druhá, ta druhá... Každopádně Woodyho filmy mají tu výhodu, že do komentáře nemusím vymejšlet nic vtipnýho - stačí, když uvedu některou z Woodyho hlášek a je hotovo: "Proč by jsi tam nešel? Je tam spousta holek, který by jsi mohl dostat do postele! Woody : Já bych měl štěstí, už kdybych jí jen posadil na židli."(10.6.2010)

Love is such a strange phenomenon. Strange and exquisite. Před Alvym a Annie, před Borisem a Sonjou, byli zde Allan s Lindou, kteří žili v nepřirozeném světě, kde i jejich podivnost přirozeně vyčnívala. Něco nebo někdo jim do ucha šeptal, jak se mají chovat, a co mají dělat, a tak udělali přesný opak - zamilovali se, s láskou i bez ní, s city i bezcitností. Našli se ve své ztracenosti. Jenže svět nepřirozený podivnou přirozenost zabijí, a tak naši dva hrdinové po chvilkovém milostném zatemnění mysli a rozjasnění srdce vrátili se tam, kam rozum jejich chtěl. Na cestu vyšlapanou a bezpečnou, se vzpomínkou tak blízkou jako ve skutečnosti vzdálenou. Na ten život prožitý v jednom jediném dni.(23.3.2020)

Casablancu jsem zatím neviděl, ale pochopil jsem, že si z ní Woody Allen vzal jenom to nejlepší. Film samotný je klasický Allen standard, který už na začátku jeho kariéry výborně zvládal dialogy a dělal si s divákem co chtěl. Pět hvězd nedokážu dát za to, že ačkoliv ten konec byl opravdu krásný, mně nic moc neřekl, protože jsem právě Casablancu neviděl, takže pokud si chcete film vážně užít, tak až po samotné Casablance. Jo a abych nezapomněl, Diane Keaton tady byla vážně skvělá. Jak to ten Woody dělá, že se kolem něj pokaždé motaj tak krásný ženský.(29.12.2012)

Raný Allen se vším všudy, jen to tentokrát režíroval někdo jiný. Seznamování se a navazování vztahů za absurdního srovnávání se Woodyho Allena s Humphreym Bogartem – dobrý nápad, na který se povedlo nabalit spoustu typicky allenovských neurotických dialogů a situací. Komedie, která je opravdu k smíchu. Pokud jste neviděli Casablancu, máte ovšem hendikep.(21.4.2010)

• - Na začátku filmu, kdy postava Allana Felixe (Woody Allen) leží ve své posteli a kolem něj je několik knih, můžeme vidět i jednu s názvem „Without Feathers“. Jedná se o knihu, kterou napsal samotný Woody Allen. (jezurka42)

• - Jde o první film, kde se vedle Woodyho Allena objevila Deane Keaton. (washek)

• - Názov filmu je narážka na film Casablanca. Jeho postava Humphrey Bogarta však nikdy nepovedala repliku "Play it again, Sam", ale iba "Play it!" (milhouse86)