Zahraj to znovu, Same

• Kanada

Komedie / Romantický

USA, 1972, 85 min

Herbert Ross

Woody Allen (scénář, divadelní hra)

Owen Roizman

Arthur P. Jacobs

Marion Rothman

Scénografie:

Ed Wittstein

Woody Allen je můj nejoblíbenější tvůrce a viděl jsem všechny jeho filmy (ty nejlepší několikrát), ale tenhle jeho raný scénáristický kousek mě tolik neoslovil. Našel jsem tu několik dialogových, "citováníhodných" perel, pár gagů - kdy jsem při Woodyho nešikovnosti před ženami vybuchl smíchy, ale většinu filmu to bylo takové divné, klasické, prázdné... Nevím, zda to bylo režií, zkrátka jako celek tak 69%, W. Allen sám napsal/natočil spousty lepších příběhů.(2.7.2013)

Celou dobu jsem se styděl za Woodyho a jeho neobratnost. Trpěl jsem za něj při každém dobývání ženy na rande. On na ně inteligencí, oni na něj nezájmem. To většinu odradí, ale Woody hledá lásku všude kolem sebe. Přitom jí má celou dobu téměř u nosu. Patálie amatéra v namlouvání, kde se mu každá směje, ale on to bere velmi vážně. Chvíli si namlouvá že je troska a za chvíli povstane jako Alfa samec, kterému shoří ego během prvního oslovení neznámé dívky. Neurotik, romantik, hypochondr a blázen. Oproti jiným Woodyho filmůn, jsem k hlavnímu hrdinovi cítil sympatii. Moderní vtipná Casablanca.(6.5.2012)

Allen vykradol Casablancu skutocne jedinecnym sposobom a skoda, ze scenar zveril do ruk inemu reziserovi a nepopasoval sa s nim sam, pretoze pribeh o neurotickom filmovom kritikovi, ktory sa o svojom milostnom zivote radi s Bogartom sa len tak nevidi. Cely film som balansoval na hodnoteni medzi 4-5*, avsak vsetko zaklincoval opat skvely Allenovsky zaver a pod 5* ist nemozem:)(19.7.2005)

Škoda-preškoda nenadväzujúceho pracovného partnerstva medzi dvojicou Allen/Ross, ktoré by isto vedelo spolu zosnovať veľa ďalších konverzačne trefných a režisérsky obrodných kúskov, akým je napríklad vyčnievajúci, od hlavy až po päty priam prepychovo vyšperkovaný "Play It Again, Sam". Ten divadelne tresknutý-podkuto výbojný HUMOR, tá prvotne roztomilá chémia dvojky Woody/Diane, to úchvatné vypreparovanie svedčných výňatkov Casablancy, k tomu všetkému nemám najmenšiu výtku. Nevýčisliteľné randenie spojené s hľadaním tej pravej Aliana Felixa je splna platné vo viacerých merítkach=>groteskných, romantických, umeleckých, ale ako takmer vždy aj ŽIVOTNÝCH. Blahorečím tomuto esenciálnemu extraktu bystroumnosti do takej miery, že sa aj zdržím mnou tak populárneho citovania z náležitej príčiny-frekventovanosť potencionálneho zarámovania čo by len cca. 70% slovných výmen je smrtiaca a ja nechcem zomrieť. :-)(22.11.2010)

(Dick povzbuzuje Allena aby usiloval o jistou dívku:) -"...Třeba ji dostaneš do postele". (Allen:) -"Při mém štěstí budu rád, když ji dostanu na židli." Bogart je fakt tvrdej, říká věci jako: "Promiň zlato, že jsem ti vrazil, ale byla jsi hysterická.", v puse má cigáro, kloubouk má nízko v čele, vlaje mu balóňák a s ničím se nemazlí. Allen je přizdisráč, kterej si sugeruje svou méněcenost a z rukou mu padají věci, zatímco do jiných věcí naráží. Dick je zamilovanej frajer a bussinesman, který je v době před seriovou výrobou mobilních telefonů neustále dostupný (Tonyho Robertse mám fakt docela rád). A Linda je poctivá ženská. Allen se s Lindou utkává o to, kdo bude nejcharakternější postavou po Bogartovi. Přesně o tom je film. Nechci nic říkat ale vztah Allen-Bogart mi připomíná vzat Jasseho Custera a Johna Wayna v komiksech Preacher. Nachytal jsem tě, Garthe Ennisi.(24.9.2009)

• - Jde o první film, kde se vedle Woodyho Allena objevila Deane Keaton. (washek)

• - Názov filmu je narážka na film Casablanca. Jeho postava Humphrey Bogarta však nikdy nepovedala repliku "Play it again, Sam", ale iba "Play it!" (milhouse86)

• - Film se měl původně natáčet na Manhattanu a Long Islandu, ale kvůli stávce filmařů v New Yorku bylo natáčení přesunuto do San Franciska. (washek)