Zahraj to znovu, Same

Arthur P. Jacobs

Marion Rothman

Scénografie:

Ed Wittstein

Ne každý umí zapomínat v Bogartově stylu. A proto k sobě občas potřebujeme přátele. Jenže co když se právě díky kamarádce staneme částečným Bogartem? Woodyho první scénář, který by se dal označit jako typická allenovka, přišel v době, kdy ještě točil nezastřené komedie a satiry a k Annie Hall zbývalo dlouhých pět let. Proto nechal režijní stránku věci Herbertu Rossovi a navíc místo životních pravd zůstal více v romantice kombinované s dokonalým situačním humorem a záplavou obrazových i konverzačních gagů. Woody je mi tady díky závěrečné scéně bližší než kdy dřív. Kdo si někdy nepřál odříkat nejslavnější věty z Casablancy a myslet je vážně...(26.8.2007)

Woody Allen si tohle dokázal napsat a zahrát tak dokonale, že není, co vytknout. Lze jen usednout a bavit se, jak mu to spolu s Bogartem jde.(1.8.2011)

Aj na piate pozretie je to paráda! Hoci na režisérskej stoličke nesedel sám Woody, jedná sa bezpochyby o jednu z jeho najlepších komédií...(12.6.2005)

Výtečná komedie, která navzdory svému stáří neztratila nic na své zábavnosti. Celou dobu jsem se skvěle bavil - tohle je film, který mi mimořádně sednul. Woody je tady tak roztomile praštěnej, že si ho nejde nezamilovat. Současně se už zde objevují některé motivy, k nimž se Woody ve svých pozdějších filmech opakovaně vracel (partnerský rozchod, nevěra, nedorozumění mezi muži a ženami...). A Diane Keaton je tady prostě úžasná. Btw. film jsem viděl dvakrát - v originále i v dabingu - a český dabing je dost hrozný - Woody Allen mluvící hlasem Oldřicha Kaisera, to fakt ne-e.(7.1.2013)

Teď se musím rozhodnout. Buď Oscar Peterson nebo Bartókův smyčcový kvartet č.5. Ten chlapík mě baví a to prosím i bez lithia s rajčatovou šťávou. Nejlepší Allenův snímek ( hned po Manhattanu ), paradoxně nerežírovaný samotným Woody Allenem, ale H. Rossem. Tady není co dodávat. Když se vám sejde kombinace H. Bogarta našeptávajícího W. Allenovi jak na ženské, může mít člověk nějaké výtky?! Snad pouze malé povzdechnutí. Škoda, že tito dva pánové se nemohli sejít v jednom snímku osobně. Nevím, jak to Woody dělá ( ač jsme hodně odlišní ), ale jeho pohled na ženy, život.... mě hodně baví. Sice (jak jsem již zmínil v samotném úvodu) tento snímek Woody nerežíroval, nicméně jeho rukopis ( scénář a zejména brilantně napsané dialogy ) , jsou jasně čitelné. A musím dodat jedno. Nikdy mě nebavil Woody jako HEREC tak, jako v tomto snímku. Že s takovou gracií podá větu: " kdyby některé z tvých kámošek měly stejný problém ať se staví " , to bych do něj neřekl :o) V kombinaci se začínající Diane Keaton jde o nezapomenutelný zážitek a paradoxně pro mě osobně mnohem uvěřitelnější než-li Bogart - Bergman. Srdcovka 94% " celých 14 dní líbánek jsme nevylezli z postele....dostal jsem úplavici " :o)(9.1.2011)

• - Původně šlo o divadelní hru, která se hrála na Broadwayi. Od jejího uvedení v roce 1969 se hra dočkala 453 repríz a poté byla zfilmována se stejným hereckým obsazením. (washek)

• - Jde o první film, kde se vedle Woodyho Allena objevila Deane Keaton. (washek)

• - Film, který na začátku filmu sleduje Allan (Woody Allen) v kině, je Casablanca (1942). (alda.ali)