Vrah od Green River (TV film)

The Riverman

Scénografie:

David Hackl

Kostýmy:

Kate Rose

Atraktivní téma nálezu zavražděných prostitutek a následné hledání masového vraha nabízelo slušný potenciál pro napínavý thriller. V souvislosti s pátráním byl kontaktován dokonce i Ted Bundy, aby poskytl náhled do duše sériového zabijáka a přispěl tak svou troškou k odhalení dlouhodobě unikajícího pachatele. Televizní produkce film bohužel zakopala do bahna průměrnosti, oproti např. "Mlčení jehňátek" či "Se7en" působí "The Riverman" ve všech možných ohledech jako velmi chudý příbuzný v teplákovce z vietnamské tržnice. Ale měřeno standardy TV filmů to nebylo vůbec špatné, takže teplákovce přišiju tři slušivé hvězdičky za obstojný průměr. 55%(28.7.2010)

Film o Bundym, nikoliv Ridgwayovi. On taky Gary měl IQ někde na 2/3 Teda, takže když už poslouchat žvásty sériového vraha, tak alespoň v celých větách a ucelených myšlenkových pochodech. Člověka ale musí fascinovat, jak se tito zbabělci cítí být něčím vyšším, než je řadový človíček a jejich nutkání považují za podnět vyvoleného. Škoda, že neexistuje záznam histericky plačícího Teda, když ho vlekli k elektrickému křeslu. To by byla teprve pořádná sonda do duše. 60%(26.10.2014)

Na tento film jsem se těšila a zajímalo mě, jak se v něm tvůrci poperou s vyšetřováním vražd od Green River a následnou pomocí od Teda Bundyho. Měla jsem obavy, že Cary Elwes se pro roli Teda nehodí, ale jakmile se objevil na obrazovce a začal hovořit, věděla jsem, že je pro tuto roli zcela stvořený, prostě to byl on. Více než na profilu a zločinech Garyho Ridgwaye, který se objeví až ke konci filmu, stojí film na rozhovorech Bundyho a vyšetřovatele Keppela. Pro mě byly zcela fascinující. Bundyho gesta, slova, pohledy, myšlenky. Jakoby říkal, že v každém muži se někde hluboko skrývá ten pud lovce. Touha lovit, vlastnit někoho a mít nad ním úplnou nadvládu. Theodore Robert Bundy. Nadmíru inteligentní, vychytralý, sympaticky vypadající muž, získávající si velmi jednoduše náklonnost dívek. To byly jeho největší zbraně. Bundy studoval psychologii a práva, u soudu se dokonce sám obhajoval. Kdo o jeho osobnosti a případu četl či zhlédl nějaké materiály ví, co se skrývalo pod tou bezelstnou tváří a uhlazeným zevnějškem.(21.6.2009)

Green River Killer (GRK), vlastním jménem Gary Ridgway. Ze začátku klasické schéma, tentokrát druhá ze dvou oblíbených variant vyprávění – pohled vyšetřovatele. Tvůrci se zaměřili na zřejmě nejzajímavější část Ridgwayova případu, a to na výpomoc s tvorbou vrahova psychologického profilu od samotného Teda Bundyho. Ten se postupně stává hlavním hrdinou filmu a na Garyho se tak trochu zapomene a rozuzlení jeho případu je zachyceno až v několika posledních scénách. Motiv přechodu od GRK k Bundymu sice je naznačen, ale působí trochu křečovitě a film ve výsledku dosti nevyrovnaně (rozuměj, jsou rozpracována dvě různá témata a ani jedno není pořádně dotaženo). Pokud bych měl hodnotit z hlediska očekávání příběhu o GRK, tak bych byl jistě velmi nespokojený, ale jelikož nehodnotím očekávání, ale výsledný dojem, zohledním i zajímavé ztvárnění posledních Bundyho dnů a zpětnou sondu k jedné z jeho vražd, je The Riverman v rámci žánru ryzím, leč příjemným průměrem. Slabé tři.(21.5.2013)

• nash.

Nudné televizní rádoby psychologické drama, které se schovává za skutečný případ, s nímž má ovšem jen pramálo společného. Klame už názvem, neboť vrahovi od Green River se téměř nevěnuje a Reichert, hrdina onoho skutečného a hodně silného příběhu, je odsunut do role pouhého statisty. To vše, aby mohla být rozehrána nudná konverzační tahanice mezi jiným skutečným vrahem, Tedem Bundym, a smolařem s policejním odznakem, který ho chtěl chytit, ale nechytil. Nudné, nezajímavé, občas poněkud chaotické.(6.1.2017)

• - Gary Leon Ridgway sa stal podozrivým z vraždenia na Green River už v roku 1983, ale bol zatknutý až 30. novembra 2001. V roku 2003 bol odsúdený na 48 doživotných trestov a 10 rokov väzenia za manipuláciu s dôkazmi, neskôr bolo k jeho trestu pridaných ešte 480 rokov. Pátranie po vrahovi stálo americké úrady viac ako 15 miliónov dolárov. Spisy o približne 18 000 podozrivých zaplnili 750 šanónov. (Raccoon.city)

• - Film je natočen podle skutečné události. (Martin00x)

• - V cele smrti vtedy sedel iný sériový vrah, Ted Bundy. Ten s vidinou miernejšieho trestu ponúkol, že vytvorí dokonalý profil hľadaného zločinca. Ním vytvorenému portrétu nikto nevenoval väčšiu pozornosť. Bola to chyba. Bundy predostrel, že si vrah pamätá miesta, kam mŕtvoly odhodil, že sa na ne chodí pozerať a znovu prežíva vzrušenie, aké mu poskytol zločin. Tiež ako prvý s istotou vyhlásil, že je vrah nekrofil. Neskôr sám Ridgway vypovedal, že Bundy sa nemýlil. (Raccoon.city)