Reklama

Reklama

Vrah od Green River

(TV film)
všechny plakáty

V řece Green River je nalezeno několik ženských těl, některá již v pokročilém stádiu rozkladu. Od léta je to již celkem deset obětí a přibývají další.
Vždy se jednalo o prostitutky, které působily na místě zvaném Strip. Mladý detektiv Dave Reichert se ujímá svého prvního případu. Vydá se za Robertem Keppelem, bývalým vrchním vyšetřovatelem v případu Teda Bundyho, známého sériového vraha, a požádá ho o pomoc. Bob se do případu zapojit nechce, ale nakonec souhlasí alespoň s tím, že bude Daveovi k dispozici jako konzultant.
Všechny oběti měly ve vagíně vražený kámen, až na jednu, u které vraha asi někdo vyrušil. Bobovi přijde domů dopis z vězení od Bundyho, který mu nabídne pomoc s vyšetřováním případu. Bobova žena to nese velice těžce a obává se o svou rodinu.
Když Bob s Davem dorazí do floridské věznice, kde Bundy čeká na trest smrti, ten jim navrhne, aby uspořádali festival drsných pornofilmů a fotili si každého návštěvníka. Myslí si, že pachatel tam určitě bude...
Bundy přesvědčí vyšetřovatele, aby mu nechali jeden spis k prostudování. Podle dat únosů obětí si myslí, že vrah pracuje na směny a víkendy pravděpodobně tráví s rodinou nebo někde mimo město.
Myslí také, že vrah je mladý bílý muž, pravděpodobně svobodný, bez přítelkyně a má nějakou podřadnou práci. Bob chce, aby mu Bundy pomohl dostat se hlouběji do vrahovy hlavy, ale ten k tomu potřebuje fotky z místa činu. Na základě informací od něj je nakonec objeven jeden podezřelý... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Mlčení telátek. Televizní frak nevadí, ovšem osmdesát minut chození kolem vlažné kaše a pak pár minut vyvrcholení s problematickou zpětnou vazbou na předchozí děj, ano.. Navíc mě moc nebere místy až obdivný prostor pro někoho, kdo si dekádu pokuřuje v cele místo toho aby ho střídavý proud už dávno rozsvítil jak vánoční stromeček.. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Tak moje 3 setkání s vrahem od Green River, a opět nic dobrého. Je zajímavé že většinu těhlech rekonstrukcí se mi dost líbila ale filmy s tímhle vrahem mě děsně nudí. Nejinak je to i tady. Plno keců a vyšetřování a málo pořádných ukázek jak vrah vraždil. Nuda šeď a podprůměr a doufám že moje poslední setkání s tímhle vrahem. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Na tento film jsem se těšila a zajímalo mě, jak se v něm tvůrci poperou s vyšetřováním vražd od Green River a následnou pomocí od Teda Bundyho. Měla jsem obavy, že Cary Elwes se pro roli Teda nehodí, ale jakmile se objevil na obrazovce a začal hovořit, věděla jsem, že je pro tuto roli zcela stvořený, prostě to byl on. Více než na profilu a zločinech Garyho Ridgwaye, který se objeví až ke konci filmu, stojí film na rozhovorech Bundyho a vyšetřovatele Keppela. Pro mě byly zcela fascinující. Bundyho gesta, slova, pohledy, myšlenky. Jakoby říkal, že v každém muži se někde hluboko skrývá ten pud lovce. Touha lovit, vlastnit někoho a mít nad ním úplnou nadvládu. Theodore Robert Bundy. Nadmíru inteligentní, vychytralý, sympaticky vypadající muž, získávající si velmi jednoduše náklonnost dívek. To byly jeho největší zbraně. Bundy studoval psychologii a práva, u soudu se dokonce sám obhajoval. Kdo o jeho osobnosti a případu četl či zhlédl nějaké materiály ví, co se skrývalo pod tou bezelstnou tváří a uhlazeným zevnějškem. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Atraktivní téma nálezu zavražděných prostitutek a následné hledání masového vraha nabízelo slušný potenciál pro napínavý thriller. V souvislosti s pátráním byl kontaktován dokonce i Ted Bundy, aby poskytl náhled do duše sériového zabijáka a přispěl tak svou troškou k odhalení dlouhodobě unikajícího pachatele. Televizní produkce film bohužel zakopala do bahna průměrnosti, oproti např. "Mlčení jehňátek" či "Se7en" působí "The Riverman" ve všech možných ohledech jako velmi chudý příbuzný v teplákovce z vietnamské tržnice. Ale měřeno standardy TV filmů to nebylo vůbec špatné, takže teplákovce přišiju tři slušivé hvězdičky za obstojný průměr. 55% ()

TheRaven 

všechny recenze uživatele

Green River Killer (GRK), vlastním jménem Gary Ridgway. Ze začátku klasické schéma, tentokrát druhá ze dvou oblíbených variant vyprávění – pohled vyšetřovatele. Tvůrci se zaměřili na zřejmě nejzajímavější část Ridgwayova případu, a to na výpomoc s tvorbou vrahova psychologického profilu od samotného Teda Bundyho. Ten se postupně stává hlavním hrdinou filmu a na Garyho se tak trochu zapomene a rozuzlení jeho případu je zachyceno až v několika posledních scénách. Motiv přechodu od GRK k Bundymu sice je naznačen, ale působí trochu křečovitě a film ve výsledku dosti nevyrovnaně (rozuměj, jsou rozpracována dvě různá témata a ani jedno není pořádně dotaženo). Pokud bych měl hodnotit z hlediska očekávání příběhu o GRK, tak bych byl jistě velmi nespokojený, ale jelikož nehodnotím očekávání, ale výsledný dojem, zohledním i zajímavé ztvárnění posledních Bundyho dnů a zpětnou sondu k jedné z jeho vražd, je The Riverman v rámci žánru ryzím, leč příjemným průměrem. Slabé tři. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (5)

  • V cele smrti vtedy sedel iný sériový vrah, Ted Bundy. Ten s vidinou miernejšieho trestu ponúkol, že vytvorí dokonalý profil hľadaného zločinca. Ním vytvorenému portrétu nikto nevenoval väčšiu pozornosť. Bola to chyba. Bundy predostrel, že si vrah pamätá miesta, kam mŕtvoly odhodil, že sa na ne chodí pozerať a znovu prežíva vzrušenie, aké mu poskytol zločin. Tiež ako prvý s istotou vyhlásil, že je vrah nekrofil. Neskôr sám Ridgway vypovedal, že Bundy sa nemýlil. (Raccoon.city)
  • Gary Leon Ridgway sa stal podozrivým z vraždenia na Green River už v roku 1983, ale bol zatknutý až 30. novembra 2001. V roku 2003 bol odsúdený na 48 doživotných trestov a 10 rokov väzenia za manipuláciu s dôkazmi, neskôr bolo k jeho trestu pridaných ešte 480 rokov. Pátranie po vrahovi stálo americké úrady viac ako 15 miliónov dolárov. Spisy o približne 18 000 podozrivých zaplnili 750 šanónov. (Raccoon.city)
  • Tento případ silně inspiroval Thomase Harrise při psaní knihy "Mlčení jehňátek", podle které vznikl i stejnojmenný film Mlčení jehňátek (1991). (Žralok)

Reklama

Reklama