Shimotsuma monogatari

下妻物語

Kamikaze Girls

Komedie

Japonsko, 2004, 102 min

Při sledování Shimotsuma monogotari se skutečně nelze ubránit byť jen sebemenšímu srovnání s francouzskou Amálkou. Barvitý kýčovitý svět zabydlený svéráznými postavičkami viděný očima neodolatelně dětinské a naivní hlavní hrdinky, která disponuje slušnou vyřídilkou, obléká se do netradičních šatiček inspirovaných historickou érou rokoka a má až čarovné schopnosti, moderní vizuální styl vyprávění plný neotřelých nápadů, spousta humorných situací, vtipná představovačka rodičů, hrdinčino glosování děje.. Jenže! Shimotsuanský příběh je mnohem, ale mnohem šílenější, ještě více, než si snad dokážete představit. A je svým způsobem obscénní. Pokud by se šarmantní a rázná Pařížanka Amélie ocitla v Shimotsumě a stanula tváří v tvář oprsklé Ichiko, tak trochu vynucené kamarádky hlavní hrdinky jménem Momoko, a měla tu čest s jejím slovníkem, okamžitě by s děsem v očích utíkala z Shimotsumy, až by se jí za botkama prášilo.. A co teprve, kdyby potkala toho zjeva, který se pohybuje v místní herně.. :-) Prostě ujetí Japonci se zase jednou předvedli a natočili fantasticky zábavnou komedii, u které když se nebudete smíchy válet na podlaze, tak budete mít poťouchlý úsměv na tváři.(1.9.2005)

Mnoho filmů o lolita stylu bohužel nevzniklo, a tak jsem Šimocuma monogatari už nějakou dobu sháněla. Přiznávám, že pro mě představoval mírné zklamání, ale na druhou stranu mě svým způsobem okouzlil. Hlavní postavou je půvabná Momoko, co má své vlastní názory na svět a především slušnou zásobu rozkošných šatů a její největší zálibou je mimo nakupování ve stylovém obchodě tvoření vlastního oděvu. Ta se seznamuje se svým opakem, drsnou Ičiko, zdráhající se projevit své city, pro niž je motorka celým životem. Nemají na sebe nejlepší názor, ale když se jejich síly spojí, mohou to dotáhnout daleko. Film vlastně není o ničem, odehrává se v roztomilém šíleném a vtipném stylu. Vizuální stránka je úchvatná, všude plno barviček, něžných krajek a také dobré hudby v kontrastu se surovostí a divokostí života motorkářského gangu, který se řídí zásadou, že ženy nikdy nesmí brečet na veřejnosti. Děj hraje až druhou roli. A to je právě to, co mi tam chybělo.(18.10.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $34,424Tržby Celosvetovo $5,186,033(27.9.2009)

Tak tuhle japonskou šílenost jsem moc nepobral, ale přesto se mi to docela líbilo, rozhodně to nebyla nuda, několik vtipů je opravdu výborných a celé "křiklavé" ladění filmu bylo také zábavné.(17.5.2006)

Je to dosť dobrá komédia. Má veľmi dobrý príbeh o veľmi zvláštnom dievčati, ktoré miluje obdobie rokoka, kvôli čomu nosí krajkové šaty a pôsobí úplne nevinne a zraniteľne a to aj napriek tomu, že jej otec si zarába nelegálnym spôsobom. No raz sa zoznámi so svojim úplným protikladom, členke motorkárskeho gangu, ktorá je drsná a vulgárna a aj napriek ich odlišnosti sa stávajú priateľkami. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať ešte o niečo viac. Už od začiatku to pôsobí skutočne perfektne, skvelá hlavná postava, množstvo perfektných nápadov, výborná atmosféra a celé je to tak vynikajúco uletené, že som bol prakticky nadšený. Ale po tej úvodnej dvadsaťminútovke to už trochu upadne, stratí to ten počiatočný náboj a začne to pôsobiť tak trochu stereotypnejšie, pričom nové nápady už neprichádzajú v takých rýchlych intervaloch, ale našťastie ani toto nie je zlé, stále je to slušne nadpriemerná úroveň, takže aj toto ma dosť bavilo, len ten úvod predsa len nastavil úroveň veľmi vysoko. A poteší aj záverečná fáza, ktorá síce na úvod nemá, ale je lepšia, než hlavná časť filmu. Trochu ma sklamalo nevyrovnané hlavné duo, zatiaľ čo postava nevinného dievčaťa je perfektná a bavila ma vo všetkých ohľadoch, jej priateľka, drsná motorkárka sa jej nemá šancu vyrovnať, ale tiež má svoje vydarené scény. A tak ma to po celý čas dostatočne bavilo, len to neudržanie počiatočných kvalít ma trochu sklamalo. Samozrejme musím pochváliť celú tú uletenosť, takýto netradičný štýl ma vždy poteší, viacero nápadov je skvelých a pri mnohých scénach som sa výborne bavil. Herecké obsadenie je celkom slušné, síce okrem hlavnej hrdinky mi už nikto neprišiel až tak výrazný, aby sa s ňou mohol porovnávať, ale aj tak ma jednotlivé vedľajšie postavy dostatočne bavili a aj sami sa dokázali postarať o pár dobrých scén. Réžia a technická stránka sú výborné, množstvo skvelých vizuálnych nápadov, páči sa mi zvolený filter a samozrejme aj tá spomínaná miera uletenosti. Už som videl aj lepšie japonské filmy tohto typu, ale aj toto ma dosť bavilo a nemám dôvod dávať horšie hodnotenie. 74%(22.9.2013)