Taxi 121

Drama / Thriller

Česko, 2016, 90 min

• Drom

No dejme tomu. Chápu, že to muselo mít nějakej úvod, ale byl pro mě zbytečně dlouhý. Film se snaží nahazovat, aby diváka jako mátl a ten spekuloval, o co že půjde. Snaží. Ale i pro tu délku začátku to bylo dost průhledný (a taky pro všechny, kteří četli obsah výše). Naopak ty (retrospektivní a jiné) průstřihy mě občas docela mátly, protože mi někdy nebylo jasný, co je vzpomínka, co představa a co realita. Možná to byl záměr, ale možná to mohlo být provedeno lépe, protože v některých okamžicích to skoro vypadalo, že se pomíchal sled obrazů ve střižně. Nicméně jako jednohubka (protože tohle asi nemá cenu vidět znovu) to ušlo a já bych asi řekl 2+.(12.2.2019)

Ale ano, je to tam. Dan Pánek asi hodně nakoukával Collateral, ovšem mně se tohle thrillerové pojetí po americku poměrně zamlouvá. Trošku jej podkopávají slabší herecké výkony několika postav, ale jako celek se jedná o slušný debut s právoplatnými ambicemi, kterému nakonec ten Filip Tomsa poměrně sedí. A onen vrah (charakterově ne nepodobný Johnu Goodmanovi ) přidává do filmu tolik potřebnou velkou porci napětí, přičemž se i přes mnoho slepých větví či by se až chtělo říci alternativních konců, povede u diváků vzbudit nějaké emoce a já jsem za tenhle projekt s tímto režijním vedením hodně rád... 7/10(2.9.2016)

• blackJag

Inu, žádná sláva. Tomsa je slušný herecký mameluk, ale snaží se, snaží, seč mu síly stačí ztlumit ten divoký nedostatek svého talentu jak jen to jde, ovšem scénář, hmm, to je panečku paráda a pořádná mačeta do zad :-) Celé je to velmi blbé, v té ukrutné stopáži (při tak niterných tvůrčích schopnostech) naprosto bez šance a když v závěru začne hřímat hudební doprovod (asi v očekávání emocionálního vrcholu) je to tak super poskládané, že nejde slyšet, co Tomsa do toho telefonu žvatlá :-) Během sledování filmu jsem byl nečinností hlavního hrdiny podobně iritován, jako svého času hrdiny pana Hanekeho (FUNNY GAMES), ovšem to, že Pánek není Haneke, snad ani není potřeba dodávat :-) 20%(25.5.2018)

No vida. A pak že nemáme talenty. Dan Pánek je sice ještě neobroušeným diamantem, ale i to se počítá. Téma vražd pražských taxikářů je samo o sobě dost atraktivní a samotný fakt, že vrah v době psaní scénáře ještě nebyl znám, filmu spíše prospěl. Líbilo se mi, že film sází na minimálismus, takže všechno důležité se odehrává v autě. Sedělo mi i zapojení rodinné linky hlavního hrdiny a nakonec mi to sedlo i herecky. A podařil se i emotivní konec. Je sice pravda, že pokud jde o dialogy, tak tu ještě jsou rezervy a pár nicneříkajících hluchých míst se také našlo. Ale jedná se o debut, takže se dá ledacos odpustit. Velká spokojenost a příjemné překvapení. 75%(2.1.2018)

Prvá polovica filmu sa snaží zobraziť každodenný život taxikára v kulisách pražskej atmosféry, no zanecháva skôr hustý smog kŕčovitosti. Problém je možno v striedaní sa rôznych postáv v podaní zákazníkov, nie však rovnako schopných hercov, ako sú tí, ktorí ostali v užšom výbere pre hlavné úlohy. No potom nasleduje výborne gradovaný, mrazivý thriller, čo by mohlo zapríčiniť impulzívne veľmi vysoké hodnotenie, keby som zabudol, ako sa všetko začalo. Naťahovaný koniec ale prinesie pár rozporuplných momentov, ktoré to zdarne pripomenú. Na neštudentský debut ide aj tak o výnimočný počin.(24.6.2018)

• - Vůz Mercedes-Benz třídy E, který ve filmu představuje taxi s číslem 121, je opatřen registrační značkou 8A7 6093. V době, kdy byly RZ této série přidělovány, se ale tento typ automobilu ještě nevyráběl a je patrné, že tabulky RZ jsou plastovými napodobeninami. Navíc v několika záběrech se stejný vůz vyskytne se značkou 3AU 1512. (Martin_L)

• - Film je volně inspirován skutečnými událostmi z roku 2014, kdy se sériovému vrahovi připisují tři oběti. U čtvrté si policie údajně není jistá. Ve filmu je několik odkazů na skutečné události. Kupříkladu scéna nalezení odstaveného taxíku v Lužické ulici na pražských Vinohradech. (BowtiePrague)

• - Herci a štáb nevěděli až do posledního okamžiku, jak snímek skončí. (BowtiePrague)