Taxi 121

Taxi 121

Drama / Thriller

Česko, 2016, 90 min

Určitě to nebude jen můj pocit, že na prvotinu to není špatný film. Přesto se v něm najde několik nedostatků. Scény v taxíku jsou velice solidní, slušně gradovaná atmosféra (i přes jednu kratší pasáž, která mi tam přišla trochu navíc). Scény "z rodinného života" asi měly sloužit jako odlehčení, aby více vynikla dusná atmosféra v taxíku. Na mě ale působily jako z jiného filmu, jako kdyby je natočil někdo úplně jiný. K těm nedostatkům lze ještě připočítat i několik pro mě nelogických nebo spíš stěží uvěřitelných detailů v ději.(10.11.2019)

• jefff

Snaha se cení. Režijně na české poměry neotřelé a komorně sympatické. Sitek mě jako vrah moc nepřesvědčil, ale budiž. Filip Tomsa je pro mě herec maximálně do seriálů a scénář má podivné mouchy, především pak v chování obou hlavních postav. Finále se ale docela povedlo. Napínavé, atmosférické...ale jinak průměr.(26.3.2019)

• Drom

No dejme tomu. Chápu, že to muselo mít nějakej úvod, ale byl pro mě zbytečně dlouhý. Film se snaží nahazovat, aby diváka jako mátl a ten spekuloval, o co že půjde. Snaží. Ale i pro tu délku začátku to bylo dost průhledný (a taky pro všechny, kteří četli obsah výše). Naopak ty (retrospektivní a jiné) průstřihy mě občas docela mátly, protože mi někdy nebylo jasný, co je vzpomínka, co představa a co realita. Možná to byl záměr, ale možná to mohlo být provedeno lépe, protože v některých okamžicích to skoro vypadalo, že se pomíchal sled obrazů ve střižně. Nicméně jako jednohubka (protože tohle asi nemá cenu vidět znovu) to ušlo a já bych asi řekl 2+.(12.2.2019)

Začátek je solidní moderní thriller, který má nápad, napětí, myšlenku a moderní styl, jenže celý děj se dá sfouknout za dvacet minut ( taxikář doma, taxikář v autě se zákazníky, taxikář s vrahem a taxikář na poli ) a tady to má minut devadesát, takže mne ten film úplně neuspokojil a taky mám problém, že je volně (!) inspirovaný skutečnou hnusnou událostí, která v době uvedení do kin nebyla pořádně objasněna a přijde mi to trochu jako parazitování na pozůstalých ( možná se pletu, přeci jen se točí filmy o znásilnění a skutečné znásilněné se mohou cítit stejně, když jde do kin film s podobnou tematikou ). Hvězdy dávám za řemeslné zpracování, nápad a neskutečně sexy právničku v podání Vlastiny Svátkové a taky americky cudně nahou Lenku Zahradnickou.(22.4.2017)

Tak když pominu fakt, že tenhle film nemá se skutečností společné téměř vůbec nic a budu se na něj dívat jen jako na film, tak nemůžu nevidět námětovou více než podobnost s filmem mých pubescentních VHS let Stopař https://www.csfd.cz/film/13180-stopar/komentare/, který tady má mnohem lepší hodnocení než tenhle film. Když bych zůstal u příměru se Stopařem, tak bych řekl, že Dušan Sitek se zhostil role usurpátora snad i lépe než Rutger Hauer ve Stopaři a myslím, že to je hlavně jeho zásluha, že druhá polovina filmu je něco, co jsem v českém filmu snad ještě neviděl. Seděl jsem u TV a všiml jsem si, že celou druhou půlku jsem měl sevřené břicho a v mozku mi probíhal boj mezi nenávistí k únosci a touhou pomoci taxikářovi. Mimochodem Filip Tomsa to podle mne nezahrál také vůbec špatně, jen asi snad díky malinko necitlivému střihu (režii?) byly ty přechody ze strachu a horečného přemýšlení jak se zachránit do strnulého vytřeštění takové možná trošku moc skokové. Ale to jen kdybych musel něco zkritizovat. Hvězdička dolů za 1. půlku, která byla taková prostě nezáživná.(14.6.2019)

• - Vůz Mercedes-Benz třídy E, který ve filmu představuje taxi s číslem 121, je opatřen registrační značkou 8A7 6093. V době, kdy byly RZ této série přidělovány, se ale tento typ automobilu ještě nevyráběl a je patrné, že tabulky RZ jsou plastovými napodobeninami. Navíc v několika záběrech se stejný vůz vyskytne se značkou 3AU 1512. (Martin_L)

• - Číslo 121 v názvu filmu odkazuje na číslo taxíku hlavní postavy Matěje Pokorného (Filip Tomsa). 121 je číslo, které je odvozeno od data narození režiséra Dana Pánka (21.1.). (BowtiePrague)

• - Herci a štáb nevěděli až do posledního okamžiku, jak snímek skončí. (BowtiePrague)