Taxi 121

Drama / Thriller

Česko, 2016, 90 min

• Jara.Cimrman.jr

"Dneska lidi neberou nic a nikoho vážně, dokud jim nezačnou pistolí máchat před ksichtem. Zasraný ignoranti." Nechci si hrát na chytrého, ale mám pocit, že tohle nebylo náborové video pro taxikáře. Myslím tím něco ve smyslu: Staň se jedním z nás, můžeš jezdit Mercedesem, vozit bohaté, opilé nebo pozvracené lidi a když budeš dost slušný, tak tě vrah střelí do hlavy pouze ledabyle. Já bych tedy taxikářem být nechtěl, ale kdybych ze zadní sedačky zaslechl zlověstnou větu o mém posledním zákazníkovi a následně bych ucítil pistoli u hlavy, tak bych něco udělal. Cokoli. Vždyť šlapu na plyn, na rozdíl od padoucha mám zapnutý bezpečnostní pás a dokonce si mohu hrát s tankovací pistolí. Možnosti tu jsou. Matěj je však jiný - ochotný, hezky oblečený, slušně vychovaný a mně svou nečinností hrozně štval. Možná čekal, že pachatele kvůli vyššímu věku skolí během jízdy přítel infarkt, ale to už je jen spekulace. Takže mě to sice tématem zaujalo, ale zároveň mě to docela nebavilo.(14.8.2018)

No vida. A pak že nemáme talenty. Dan Pánek je sice ještě neobroušeným diamantem, ale i to se počítá. Téma vražd pražských taxikářů je samo o sobě dost atraktivní a samotný fakt, že vrah v době psaní scénáře ještě nebyl znám, filmu spíše prospěl. Líbilo se mi, že film sází na minimálismus, takže všechno důležité se odehrává v autě. Sedělo mi i zapojení rodinné linky hlavního hrdiny a nakonec mi to sedlo i herecky. A podařil se i emotivní konec. Je sice pravda, že pokud jde o dialogy, tak tu ještě jsou rezervy a pár nicneříkajících hluchých míst se také našlo. Ale jedná se o debut, takže se dá ledacos odpustit. Velká spokojenost a příjemné překvapení. 75%(2.1.2018)

Nečekala jsem nic světoborného, ale dočkala jsem se debutu, který je na české poměry poměrně neotřelý a zajímavý. První půlhodinka z běžného života taxikáře Matěje asi některé diváky otráví (obsazení Lenky Zahradnické do role Matějovy přítelkyně byla chyba, dobrá herečka to skutečně není), ale chvíle následující po nástupu vraha do taxíku za ten pomalejší rozjezd stojí. Pánek dokázal navodit hodně tísnivou atmosféru, o hlavního hrdinu jsem měla strach (jasně, je to jenom film, ale stejně) a závěrečné minuty mě opravdu dost psychicky vydeptaly. Skoro 4*.(1.6.2018)

• slunicko2

Slabota. 1) 28letému Danu Pánkovi nelze upřít odvahu při volbě žánru. Thriller nemá v Česku tradici a nepatří, abych tak řekl, do charakterizujícího portfólia české kinematografie ani povahy. Ambicióznímu celovečernímu debutu chybí kvalitní scénář (zvláště dialogy jsou mizerné) i herectví. Možná příště... 2) 32letému Filipu Tomsovi (taxíkář) to slušelo více dříve - s dlouhými vlasy a bez vousů. Ale postavu má pořád pěknou.(28.6.2018)

Zdá se mi že tento film mohl být na české poměry kvalitnější, ale Dana Pánka to omlouvá, jelikož nemá zrovna moc zkušeností, jenomže v některých scénách byla kamera žalostná. Nic co by se nedalo přežít, ale kazí to dojem v celku. A scénář měl pár trhlin. Matěj měl v celku dobrý scénář, ale chvílemi mi přišel tupý, alespon to vynahrazoval scénář "anonymního zákazníka". Mám z toho celkově rozporuplné pocity. Uvidím jak to budu cítit po druhém shlédnutí. ( 4.9.16/Kino Luna/Sčítání lidu: 50 a více )(4.9.2016)

• - Vůz Mercedes-Benz třídy E, který ve filmu představuje taxi s číslem 121, je opatřen registrační značkou 8A7 6093. V době, kdy byly RZ této série přidělovány, se ale tento typ automobilu ještě nevyráběl a je patrné, že tabulky RZ jsou plastovými napodobeninami. Navíc v několika záběrech se stejný vůz vyskytne se značkou 3AU 1512. (Martin_L)

• - Spoiler: Filmový vrah vraždí vždy ve čtvrtek, stejně jako vraždil vrah ve skutečnosti. (BowtiePrague)

• - Herci a štáb nevěděli až do posledního okamžiku, jak snímek skončí. (BowtiePrague)