Cesta domů (TV film)

Československo, 1978, 2x67 min

Vykročit do světa plného nedokonalosti a začátečnických chyb je velmi těžké. Je pod naší úroveň vyřezat z kusu dřeva nedokonalého koníka – chceme hned tesat akademické sochy. Jenže ono to kolikrát nejde. Nebo alespoň ne tak lehce, jak si mnohdy myslíme. Příběh o mladých lidech, kteří se pod vlivem klamné iluze tzv. "jiného", lepšího života ocitli na šikmé ploše, si klade zásadní etické a morální otázky, poskytujíc tím takřka bezezbytku plastickou výpověď, neztrácející nic ze své naléhavosti a aktuálnosti ani dnes. Precizní Zelenkův scénář nabízí mimořádně barvitou paletu lidských charakterů, od těch stěžejních, kam náleží problematická dospívající mládež, až po ty vedlejší, rodičovské party, poznamenané hořkou bilancí svého působení a výchovy. V této neprávem opomíjené televizní inscenaci dnes spíše vysmívaného režiséra Jiřího Adamce, který tehdy ovšem ještě platil za nesporně kvalitního tvůrce, vyrůstá a vyniká hned celý trs skvělých hereckých výkonů. Platí to především o mimořádné kreaci Vladimíra Menšíka, ale neméně na sebe upozorňují i tehdy velmi mladí Tomáš Juřička, Vladislav Beneš a Vladimír Dlouhý, stejně tak jako krásou a hereckou suverenitou dýšící Zuzana Bydžovská; doceněna by měla být i utrápená matka Jany Hlaváčové a robustní herectví jednoho z klasiků české televizní dramatické tvorby Petra Haničince. Díla – a tedy i herecké výkony, které chtějí navazovat vztah s divákem spíše inspirativními otázkami než pádnou odpovědí, vznikala a vznikají na televizní obrazovce jaksi mimochodem, stranou hlavního proudu. Ale právě tyto výjimky potvrzují pravidlo, že i v tomto směru lze diváky seznamovat s hereckým uměním, s jeho skutečnou tvůrčí podstatou. S faktem, že herec je nikoli prostředkem, ale především předmětem zobrazení. S faktem, že herecké umění (jako každé umění) je schopné a dokáže diváka otevírat, vyvádět z lhostejnosti a trvale ho obracet k vnějšímu světu – právě tím, že ho podněcuje, aby zkoumal sám sebe a své místo v tomto světě.(5.11.2017)

Už je to hodně dávno, co jsem tuto dvoudílnou inscenaci viděl, ale stále na ní musím myslet. Podle mého názoru, se jedná o to nejlepší, co Československá televize vůbec vyrobila. Je to neuvěřitelně silný a nadčasový příběh o bratrské lásce a o napravování dávných křivd.(7.8.2015)