Al pointeu

R-Point

Ghosts of War

Akční / Horor / Válečný

Jižní Korea, 2004, 107 min

Tento horor nemá hororovému fanúšikovi moc čo ponúknuť.Treba ho skutočne brať skôr ako ľahko duchársky vojnový film než ako plnohodnotný horor.Síce je na ňom poznať že ho netočil žiadny americký remakeový rutinér a je tu vidieť značný ázijský vplyv ale pre mňa je to proste stále málo.Rozhodne však lepšie ako napríklad taká Mŕtva hliadka.(13.10.2007)

R point je opuštěné letovisko ve Vietnamu, kam přijíždí skupinka devíti anonymních korejských vojáků trochu si povyrazit. Bohužel jejich představy o sběru borůvek a klidné dovolené vemou za své hned první večer u táboráku. Při rozpočítávání na prvý druhý naše elitní jednotka zjistí, že jí chybí vojín X. Ta tam je přátelská nálada, opíkání špekáčků a zpívání šlágrů Kimchi Cowboys. Jediné dvě postavy, které lze jakž takž mezi touto sebrankou nevýrazných charakterů rozpoznat jsou lieutenant Choi Tae a jeho prudivý zástupce sergeant Jin. Tito dva jsou záchytným bodem, díky kterému se divák může alespoň trochu orientovat v tom co se právě děje. Dokonce je mezi nimi i náběh na zajímavý "platoon" konflikt, který bohužel končí stejně rychle jako začne. Veškerá zábava je tak omezena na postupné vyvražďování ostatních členů jednotky. Ti nám jsou sice úplně volní protože o nich, kromě toho že jsou všichni stejně blbí, nic nevíme, na druhou stranu jim to umírání alespoň netrvá dlouho. Celý ten nápad s duchy a modrým filtrem se imho vůbec nepovedl. To už tam raději mohli plesknout něco strašidelnějšího třeba pošahanýho zmutovanýho vietnamskýho veterána s gilotinou místo ruky. I to by možná dávalo větší smysl(26.1.2008)

Opravdu zvláštní crossover, z největší části Apocalypse Now! + nějaké tuctové korejské duchařiny + Predátora. Až tak dotažené, že je hlavní hrdina krom stejného hereckého projevu Martinovi Sheenovi dokonce i podobný, ač Korejec. Slepeninka vyvolává poměrně neobratně, ale o to úporněji mysteriózní atmosféru, a té obětuje i logiku. Mně by se ten film vcelku i líbil, kdyby vyvolal nějakou reakci a vtáhl mě -- takhle jsem jej sledoval s velkým odstupem a rozpačitě kroutil hlavou.(2.6.2013)

Celkom dobrý východný duchársky horor. Našťastie nedočkáme sa tu čiernych vlasov a bielych tvári. Vojenská jednotka prichádza na tajuplné miesto hľadať inú jednotku, ktorá je už dlhšie nezvestná. Najlepšia je atmosféra, príroda, vysoká tráva, skaly, bambus a čudesný chrám. Bohužiaľ film nevie diváka nejako dlhšie upútať a tak začína ku koncu nudiť. Vo filme chýbala aj nejaká pointa, ktorá by niečo aspoň čiastočne vysvetlila a vy by ste si mohli povedať, že sledovanie stálo za to.(6.7.2010)

Zpracováním a dějem R Point trochu připomíná Predátora, tísnivou atmosférou kupříkladu americkou duchařinu Dead Birds. Nutno poznamenat, že nejde o duchařskou vyvražďovačku, ale spíše o zajímavý psychologický thriller, v němž "divné" okolnosti a úkazy působí na vojáky více, než by bylo zdrávo... Jen mne malinko rozlítostnilo, že film využil veškerého svého slibného potenciálu jen zčásti a je jen slušný a ne vynikající. 7/10(19.1.2006)

• - Ačkoliv se film odehrává ve Vietnamu, byla většina scén natočena v Kambodži. (Raztubyl)

• - Opuštěna francouská plantáž z filmu je ve skutečnosti hotel ve francouzi postaveném městě Kosthany Phnom Bokor na jihu Kambodže. To se začalo stavět roku 1921 a bylo kompletně opuštěno, když se k moci dostali Rudí Khmérové. Poté, co do Kambodže v roce 1978 vtrhly vietnamská vojska, se v Bokoru schovávaly zbytky vojsk Rudých Khmérů, a to až do roku 1990. Kromě Ai Pointeu se v ruinách města natáčely i závěrečné scény filmu City of Ghosts (2002) (Raztubyl)