Valachiho svědectví

The Valachi Papers

Valachiho svedectvo

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1972, 125 min

Nechtěli pravdu, ale gangsterskou historku. Toto Bronsonovo povzdechnutí na konci bohužel přesně vystihuje tento film, který neví zda být bulvárem či seriózním pohledem na Cosa Nostru. Ovšem oproti mytologickému Kmotrovi Maria Puza je tu naštěstí mnohem více cynismu (Venturova patetická řeč o přátelství) a odpudivého násilí (nikoli estetizovaného).(16.10.2011)

Porovnávať to s Coppolom alebo dokonca Scorsesem (úplne iná doba, možnosti, filmové vedomosti, kontext!) je scestné. Zatiaľ čo ten prvý menovaný stvoril mýtus o mafii, Terence Young sa pokúsil... podať svedectvo! Vo svojej evidentnej snahe o autenticitu a neprikrášľovanie sa síce nevyhol istým zjednodušeniam (a ani prikrášleniu svojho hrdinu - inak jedna z najlepších rolí Charlesa Bronsona!), je to ale dobre odvedený kus poctivej roboty, skutočná klasika so správne dezilúznym finále. Rok 1972 bol však skrátka rokom iného filmu, ktorého tvorca zašiel čo do filmovej estetiky a filmovej reči o celé míle ďalej (o tom žiadna) a Valachi tým jednoznačne trpí dodnes! No v akomkoľvek rebríčku 10-tich najlepších mafiánskych filmov (ak chcete príbehov) by chýbať nemal! V rámci žánru tvorí ojedinelý, neprehliadnuteľný výkon, na ktorom sa ani v najmenšom nepodpísal zub času. Som už napísal - Klasika!(29.12.2007)

Velmi dobrý scénář, který není jen tradičním nudným životopisným sledem historek, ale pracuje s vnitřním napětím, nutností diváka, aby samotný poznával vztahy, vše je podáno jasně, s možností dostat se do prostředí, velmi dobré jsou detaily (např. krevní spřízněnost, přísaha) i jistá nejednoznačnost. Film nemá mravně vztyčený prst, ale snaží se pochopit vztahy v mafiánských rodinách i jejich - podle mne zvrácené - myšlení. A nechává na divákovi, aby si názor udělal sám. Osobně mám pocit, že nejhůře na těch mafiánských válkách byli obyčejní obchodníci, kteří neměli šanci a byli v presu obou stran. Scénář dobře pracuje i s dramaturgií jednotlivých scén, které samy o sobě fungují jako minipříběhy dále rozvíjející a obohacující děj.(29.9.2012)

Gangsterka o jedné kryse. V porovnání s Scorsesiho brilantními kousky je tahle gangsterka spíše druhá liga. Zub času na ni taky nechal nejeden šrám (třeba zvukové efekty jsou otřesné). Navíc v podání DeNira , Pesciho a dalších mi gangsteři připadají uvěřitelnější. Podle skutečnosti a to se cení, navíc skutečnost odráží docela věrně. Ventura v druhé části filmu perfektně ztělesní mafiánského bosse. Bronson mi naopak neseděl vůbec, nejen že mi do filmu nepasuje, ale má jen pramálo společných rysů se skutečným Josephem Valachim. 3/4*(18.8.2015)

První věta Maasova dokumentárního románu je jedno z nejlepších literárních otevření, jaké jsem zatím zaznamenal. Skutečný příběh převedl T.Young adekvátně do filmové podoby a Bronson zde vytváří jednu ze svých nejlepší kreací v titulní roli muže, který se z prostého mafiánského poskoka během 30 let vypracoval na trochu lepšího mafiánského poskoka a nakonec byl nucen zpronevěřit se přísaze, aby si zachránil život.(25.8.2010)

• - Při noční projiždce městem za plného provozu jsou kromě dobových automobilů z 30. let jasně vidět i běžné automobily, které bylo možné potkat na silnicích v roce 1972. (Saur.us)

• - Film sa odohráva v roku 1929, avšak v jednej scéne naháňačky aut, kedy jedno skončí vo vode, sú v pozadí jasne vidieť slávne "dvojičky" World Trade Center, ktoré boli v tej dobe iba rozostavané. (Jello Biafra)

• - Skutečný Joseph Michael Valachi alias Joe Cago zemřel rok před uvedením filmu do kin v texaské věznici na infarkt. (krubi)