Reklama

Reklama

Vera Cruz

  • USA Vera Cruz
Trailer

Dobrodruh Joe Erin a bývalý generál z války Severu proti Jihu jménem Benjamin Trane, se stávají ochránci dostavníku převážejícího dámu z vyšší společnosti a utajené zlato. Oba tají soukromý zájem o poklad, který má posloužit k nákupu zbraní. Kromě nich se ale o dostavník s pokladem zajímají také bandité a vzbouřenci v Mexiku… Známý americký režisér Robert Aldrich, který se proslavil svými drsnými a často nekonvenčními snímky (Apač, Velký nůž, Grissomova banda, Ulzanův nájezd, Podivná spravedlnost), zrežíroval výpravný western, který svými morálně lhostejnými charaktery ovlivnil řadu následovníků žánru, v popředí se Sergiem Leonem čí Samem Peckinpahem. Ne nadarmo si Vera Cruz vysloužilo poněkud přehnanou nálepku prvního „špageťáku“. Snímek byl dále nezvyklý svou volbou lokací (mj. Teotihuacán s pyramidou Slunce), které obohatily ikonické fordovské panoráma Monument Valley. Z produkční perspektivy byl snímek také zajímavý tím, že byl natočen výrobním procesem SuperScope, „širokoúhlou“ technikou 35 mm, která měla v patentové válce 50. let konkurovat náročnějšímu a dražšímu procesu CinemaScope. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (43)

sud 

všechny recenze uživatele

Díky barevnosti prostředí (Mexiko v období povstání proti Habsburkům), dynamickému ději (obzvláště první polovina je jeden zvrat za druhým) a nejednoznačnosti hlavních hrdinů (u Joe Erina jsem se až do závěru nemohl rozhodnout, zda mu mám fandit nebo ne) se film stal inspirací mnoha žánrovým tvůrcům - zvláště pak Samu Peckinpahovi a Sergiovi Leonemu. Na svoji dobu film neuvěřitelně odsýpá a uteče jako voda, Gary Cooper a Burt Lancaster excelují. A Francouzské vojáky v brnění a s dlouhýma píkama v mnoha westernech rovněž neuvidíte. I po letech svěží podívaná. 85%. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Naozaj veľmi divný westerník. Prítomnosť rytierov a brnení, mi nijak zvlášť nevadila a ani neevokovala, no na škodu bol celkový dej a hlavne rýchly záver, ktorý som nečakal. Dej je na svoju dĺžku až príliš jednoduchý a kvôli pár silnejším okamihom nemôžem dať vyššie hodnotenie. 60%. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Prestrelky, akcia a podrazy vo westerne odohrávajúcom sa v Mexiku za vlády cisára Maximiliána I. Mexického. Podraz v sebe ukrýva už úvodná scéna kúpy koňa. Kupujúci sa onedlho po kúpe dozvedá za dramatických okolností, ktoré ho takmer stoja život, že ním kúpený kôň bol ukradnutý. Hlavným motívom je však iná krádež. Ide totiž o to, kto získa zlaté mince, pôvodne slúžiace na najatie žoldnierov v Európe, ktorí by pomohli cisárovi Maximiliánovi v boji s mexickými rebelmi. Ústrednú dvojku tvoria dvaja dobrodruhovia, akých sa po ukončení občianskej vojny v USA pohybovali na juhu tisíce. Bez poriadnej roboty, s vojenskými skúsenosťami, pripravenými rýchle tasiť kolty vo vidine rýchleho zisku. Jednému z dvojice hlavných hrdinov, patriacich k takémuto typu dobrodruhov, sa žiarivo bielo lesknú zuby, no on sám je morálne skazený až k sčerneniu. Priateľa nevidí v nikom okrem lesklých zlatiakov. Klasická westernová schéma posunutá smerom k výraznejšej akčnosti a znejednoznačneniu charakterov hlavných postáv. Okrem novátorstva v prístupe k deju a postavám, film ponúka veľkorysú výpravu, obsahujúcu okrem iného candrbál ako z Viedenskej opery, jazdu konského sprievodu okolo Mayskej pyramídy boha Slnka v Teotihuacáne (najväčšej pyramídy v Mezoamerike), scénku s cisárom Maximiliánom, jazdy obrnených rytierov i zástupcov Rakúskeho dobrovoľníckeho zboru (Österreichisches Freiwilligen Corps) - vo filme pomenovaní ako huláni. Takéto exotické lokácie a postavy sa vo westernoch vidia pomerne zriedka. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Ani nadržená Harmonika, ani seladon Cooper, kterému sice v době natáčení bylo lehce přes padesát, ale vypadal, že si chodí na poštu pro důchod. Největší krádež tady předvedl křenící se Lancaster, který při svých vítězných soubojích nejdříve fikaně oslnil soupeře odrazem slunce od svého chrupu. Lehce cynické a občas naivní Vera Cruz patřilo jeho belmondovskému rošťákovi.. ()

Galerie (84)

Zajímavosti (7)

  • Císař Maxmilián I. Mexický měl v době popravy (1867) 35 let. Za jeho propuštění se přimlouvali mimo jiné i Victor Hugo, Giuseppe Garibaldi nebo americký prezident, avšak marně. (Casablanca)

Reklama

Reklama