Chingoo

친구

Friend

Drama / Krimi

Jižní Korea, 2001, 118 min

Film to není rozhodně špatný. Postavy mají hloubku, herecké výkony jsou více než slušné a cesta čtyř přátel životem má potenciál zaujmout, jenže... Chingu by potřeboval okořenit a to ne málo, protože takhle působí dost nemastně a neslaně a rovněž trochu nepřehledně (až na několik výjimek, středoškolská část mi chutnala asi nejvíc, hlavně návštěva kina měla něco do sebe). Lepší 3***(31.12.2009)

Úplný průměr to není. Srdcovka taky ne. Ale nenudila jsem se a to se počítá. Takže lepší průměr. Ze začátku jsem měla docela hokej v tom, kdo je kdo. Tedy, které dítě je který dospělý. Vizuálně byl film udělaný parádně, jednotlivé etapy se daly rozeznat na první pohled. Na rozdíl od jiných jsem tam - až na jednu výjimku - to obrovské přátelství prostě neviděla. Hudební podkreslení už si nepamatuju, takže ani kvůli tomu nemůžu kousek přidat.(27.4.2014)

Juhokórejský mix Sleepers s mafiánskym nádychom zachytáva v rozpätí 18 rokov od detstva príbeh štyroch kamarátov, ktorí sa postupne v živote vydali každý iným smerom, pričom priateľstvo ich malo spojiť navždy. Ovšem pod pojmom priateľstvo sa dá vďaka jeho širšej interpretácii vtesnať viacero jeho podôb. Chingoo je výborne napísaný (i keď možno pre niekoho bude dej miestami trocha skratkovitý a posúvanie udalostí dopredu až príliš skokové), rovnako skvele zahraný a šikovne zrežírovaný. Plné hodnotenie si u mňa vyslúžil práve vďaka tomu, že na kvartete kamarátskych vzťahov krok za krokom zachytáva prerod chlapčenských snov a ideálov do reflexie skutočného života a spolu s vývojom ich charakterov - formovaných životnými skúsenosťami, postupne prechádzame viacerými etapami významu slova priateľstvo.(22.2.2005)

Jeden z filmov, ktore skvelo vyuzivaju kuzlo a silu dlhorocneho priatelstva. Na pozadi tohto priatelstva sa odohrava pribeh, nesuci sa mnohymi rokmi, od utleho detstva az po dospelost, od nevinnych hier az po kriminal. Ako sa pribeh rozvija, meni aj atmosferu. Sladke, ustrachane nadvezovanie kontaktov, prve a neiste kroky v skutocnom svete, a nekompromisne zaradenie sa do spolocnosti. Ci uz na cestu sporiadaneho cloveka, alebo cestu gangstra. FIlm toho zachytava naozaj dost a zasluzil by si aspon o pol hodinky naviac. Plynulejsim rozvijanim charakterov a obsiahlejsim popisom deja by film nabral tu skutocnu silu. Takto obcas film posobi ako jazda rychlikom. Ale zato velmi zabavna jazda plna drsnych, obcas az neprijemne realistickych scien nasilia. A to dava snimku silu, zivelnost a spad. Radim medzi filmy, ktore si urcite pozriem znova. (8.5/10)(6.6.2008)

To, že je film miestami skratkovitý má dva zásadne dôsledky. Prvý, že to celkom svižne odsýpa a aj cez pestré spektrum prostredí, udalostí a postáv nepôsobí zmetočne. A druhý, že to výrazne posúva do popredia tému priateľstva, ktorá nie je background pre príbeh, ale naopak. Veľmi silné 4, možno keby som nevidel Once Upon a Time in High School, tak dam fullhouse. 89%(21.12.2006)