Oblíbená pohádka vznikla podle předlohy K. J. Erbena. V jednom království rostla zlatá jablka, ale v noci na ně někdo chodil. Nebyl to však ledajaký zloděj, byl to kouzelný pták. Panu králi (V. Ráž) to dělalo velké starosti, a tak se princ (I. Luťanský) rozhodl s pomocí chytré lišky ptáka získat. Přesněji řečeno – ukrást. A přitom poznal krásnou princeznu Marjánku (V. Freimanová), která Ohniváka a jeho zpěv měla moc ráda a za nic by ho nikomu nedala. Že příběh končí velkou láskou, netřeba dodávat… (Česká televize)

SOLOM.

V sobotu to dávali v televizi a jelikož jsem tuhle verzi O Ptáku Ohniváku asi nikdy neviděl, nebo možná když jsem byl malý, mrknul jsem na to. Venku stejně bylo hnusné počasí a na mladou Veroniku Freimanovou se vážně pěkně dívalo. Zaujala mě asi nejvíc z celého filmu. Ivan Luťanský i Ráž podali dobré výkony, šašek Vízner se taky neztratil, i když je pravda, že u některých situací jsem kroutil hlavou i já. Obyčejný průměr, nic extra co bych asi musel vidět někdy znovu. ()

kingik

Rozhodně zajímavě natočené a dobře zahrané. V televizních poměrech sice vzniklo nepřeberné množství více či méně kvalitních pohádek, ale speciálně tahle jako by se od počátku chtěla vymanit z tuctového televizního průměru. O tom svědčí poměrně filmověji zvolená výprava. Obsazení je důležitou složkou. Předčasně zesnulý Luťanský dokazoval, jak umí ztvárnit charismatické šlechtice, a další role jsou také vhodně obsazeny. Stáří se na pohádce podepsalo docela výrazně. Obraz je mezi přechody z přírodních exteriérů do papundeklových interiérů poněkud nekvalitní a to samé platí o zvuku. A liška i pták Ohnivák svoji umělostí přece jen budí pousmání. Nejedná se o přeslazenou pohádku a její nepříliš časté reprízování je vlastně její velkou výhodou. 70% ()

honajz

Myslím, že Květě Kuršové se dovedně povedlo pohádku „vecpat“ do předepsané jedné kulisy a dvou exteriérů, aby se vše odehrálo v podstatě na jednom místě, ale toto zestručnění paradoxně příběhu spíše pomohlo a dialogy mezi princeznou a princem jsou velmi životné, vtipné a plné hraní si se slovíčky. Bek jako král je neopakovatelně optimistický a pohodový, s notnou dávkou nadhledu, zato Ráž mne zde jako král poněkud zklamal, jeho výkon je skutečně nemastný i neslaný. Nakonec mi vlastně jen vadilo nějaké dovysvětlení, kdo je liška Ryška a proč vlastně princi pomáhala - asi ne za tu jednu sluku. Neubránil jsem se porovnání s pozdějším Vorlíčkovým filmem pro Němce, a musím říct, že loutka Ohniváka v této pohádce působí daleko živěji než pozdější vycpaný protějšek. Jo, a Hrubešová zde výjimečně neukáže kozy ani frndu, asi proto, že jí bylo teprve osm. ()

Jezinka.Jezinka

Jeden z nejhezčích princů našich pohádek se vydá pátrat po zlodějském ptáku Ohniváku a skončí s princeznou Rusovláskou, která je trochu škodolibá, trochu přemoudřelá a není ani trochu rusovlasá. Jako dítě jsem měla ráda hlavně tu lišku a vůbec nevadí, že je to jen loutka. Okouzlující jsou i oba králové, zejména Sudivoj čtyřiadvacátý věčně na rybách s korunou na větvi. Mít já doma jako potomka Rusovlásku, taky asi risknu spíš chronický zánět ledvin z podchlazení u řeky. ()

topi

Krásná televizní pohádka se studiovými kulisy, jaké se dnes už nevidí. Na tuhle pohádku se vždycky rád znovu podívám. Klasická je i hudba Vadima Petrova, která k těmto televizním pohádkám neodmyslitelně patří. Josef Bek a Vladimír Ráž jsou v rolích králů úžasní. Roztomilá je i chytrá liška znamenitě namluvená Alenou Kreuzmannovou. ()