poster

O Ptáku Ohniváku (TV film)

Pohádka

Československo, 1980, 42 min

 • kingik
  ****

  Rozhodně zajímavě natočené a dobře zahrané. V televizních poměrech sice vzniklo nepřeberné množství více či méně kvalitních pohádek, ale speciálně tahle jakoby se od počátku chtěla vymanit z tuctového televizního průměru. O tom svědčí poměrně filmověji zvolená výprava. Obsazení je důležitou složkou. Předčasně zesnulý Luťanský dokazoval, jak umí ztvárnit charismatické šlechtice a další role jsou také vhodně obsazeny. Stáří se na pohádce podepsalo docela výrazně. Obraz je mezi přechody z přírodních exteriérů do papundeklových interiérů poněkud nekvalitní a to samé platí o zvuku. A liška i pták Ohnivák svoji umělostí přece jen budí pousmání. Nejedná se o přeslazenou pohádku a její nepříliš časté reprízování je vlastně její velkou výhodou. 70%(8.1.2012)

 • dogrose
  *****

  Už při premiéře pohádky se mi líbilo jiskření mezi princem a Rusovláskou. Líbí se mi kombinace studia a reálu - i to, jak štáb zaimprovizoval: na natáčení ve stáji odhaduju nebyly peníze, takže vidíme "stáj" kašírovanou, stín koně je určitě loutka, nicméně v dalším záběru už jede princ na skutečném Zlatohříváku. Pěkné dialogy, kromě ústřední dvojice jsem vždy měla slabost pro Josefa Beka, který si vždy na rybách věší korunu na větev ("Já jsem taky Veličenstvo"). Oceňuju krásné loutky Ivo Houfa i hlas Lišky (někdy udělám statistiku, kolik těch loutek Alena Kreuzmanová v tv pohádkách namluvila). Pro fanoušky připomínám, že holčička v úvodu je malá Markéta Hrubešová. Je to dobře udělaná pohádka pro malé děti (stopáž 3/4 hodiny) a doufám, že nezapadne ani v 21. století.(4.1.2013)

 • Mrtvobog
  ****

  Film, ktorý aj napriek skromnej výprave a minimálnych efektoch zaujme diváka (mňa teda určite). Herci boli príjemní, príbeh zaujímavý a to je hlavné, aby sa človek bavil. Kto však čaká veľkofilm a megalomanské počítačové triky nech siahne do iného súdka. (V galérii sú čierno-biele fotky, ale v televízii uvádzali farebnú verziu - asi sa rozprávka dodatočne kolorovala).(7.12.2011)

 • topi
  ****

  Krásná televizní pohádka se studiovými kulisy, jaké se dnes už nevidí. Na tuhle pohádku se vždycky rád znovu podívám. Klasická je i hudba Vadima Petrova, která k těmto televizním pohádkám neodmyslitelně patří. Josef Bek a Vladimír Ráž jsou v rolích králů úžasní. Roztomilá je i chytrá liška znamenitě namluvená Alenou Kreuzmannovou.(22.11.2015)

 • Danulinda
  *****

  Vtipně vytvořená klasika české pohádky, která se velmi věrně řídí předlohou a to je vždy plus navíc. Nepočítačové zpracování ať už chytré lišky či samotného Ohniváka může vyvolat u dospělých úsměv na rtech, ovšem v tom je právě ta reálnost a to pohádkově jemné kouzlo oproti dnešním přetechnizovaným a tím pádem nepohádkovým věcem. Ivan Luťanský jako princ znovu zaperlil, stejně příjemná a pohledná je i princezna Veronika Freimanová, která zde prince krásně "zlobí" . Pan Bek jako král fandící rybolovu je taktéž velkým přínosem. Typický příklad, jak filmaři dříve téměř z ničeho (myšleno rozpočtově) dokázali udělat skvělou záležitost. Kdeže ty časy jsou...(5.4.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace