Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Oblíbená pohádka vznikla podle předlohy K. J. Erbena. V jednom království rostla zlatá jablka, ale v noci na ně někdo chodil. Nebyl to však ledajaký zloděj, byl to kouzelný pták. Panu králi (V. Ráž) to dělalo velké starosti, a tak se princ (I. Luťanský) rozhodl s pomocí chytré lišky ptáka získat. Přesněji řečeno – ukrást. A přitom poznal krásnou princeznu Marjánku (V. Freimanová), která Ohniváka a jeho zpěv měla moc ráda a za nic by ho nikomu nedala. Že příběh končí velkou láskou, netřeba dodávat… (Česká televize)

(více)

Recenze (31)

kingik 

všechny recenze uživatele

Rozhodně zajímavě natočené a dobře zahrané. V televizních poměrech sice vzniklo nepřeberné množství více či méně kvalitních pohádek, ale speciálně tahle jako by se od počátku chtěla vymanit z tuctového televizního průměru. O tom svědčí poměrně filmověji zvolená výprava. Obsazení je důležitou složkou. Předčasně zesnulý Luťanský dokazoval, jak umí ztvárnit charismatické šlechtice, a další role jsou také vhodně obsazeny. Stáří se na pohádce podepsalo docela výrazně. Obraz je mezi přechody z přírodních exteriérů do papundeklových interiérů poněkud nekvalitní a to samé platí o zvuku. A liška i pták Ohnivák svoji umělostí přece jen budí pousmání. Nejedná se o přeslazenou pohádku a její nepříliš časté reprízování je vlastně její velkou výhodou. 70% ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Myslím, že Květě Kuršové se dovedně povedlo pohádku „vecpat“ do předepsané jedné kulisy a dvou exteriérů, aby se vše odehrálo v podstatě na jednom místě, ale toto zestručnění paradoxně příběhu spíše pomohlo a dialogy mezi princeznou a princem jsou velmi životné, vtipné a plné hraní si se slovíčky. Bek jako král je neopakovatelně optimistický a pohodový, s notnou dávkou nadhledu, zato Ráž mne zde jako král poněkud zklamal, jeho výkon je skutečně nemastný i neslaný. Nakonec mi vlastně jen vadilo nějaké dovysvětlení, kdo je liška Ryška a proč vlastně princi pomáhala - asi ne za tu jednu sluku. Neubránil jsem se porovnání s pozdějším Vorlíčkovým filmem pro Němce, a musím říct, že loutka Ohniváka v této pohádce působí daleko živěji než pozdější vycpaný protějšek. Jo, a Hrubešová zde výjimečně neukáže kozy ani frndu, asi proto, že jí bylo teprve osm. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

V sobotu to dávali v televizi a jelikož jsem tuhle verzi O Ptáku Ohniváku asi nikdy neviděl, nebo možná když jsem byl malý, mrknul jsem na to. Venku stejně bylo hnusné počasí a na mladou Veroniku Freimanovou se vážně pěkně dívalo. Zaujala mě asi nejvíc z celého filmu. Ivan Luťanský i Ráž podali dobré výkony, šašek Vízner se taky neztratil, i když je pravda, že u některých situací jsem kroutil hlavou i já. Obyčejný průměr, nic extra co bych asi musel vidět někdy znovu. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Krásná televizní pohádka se studiovými kulisy, jaké se dnes už nevidí. Na tuhle pohádku se vždycky rád znovu podívám. Klasická je i hudba Vadima Petrova, která k těmto televizním pohádkám neodmyslitelně patří. Josef Bek a Vladimír Ráž jsou v rolích králů úžasní. Roztomilá je i chytrá liška znamenitě namluvená Alenou Kreuzmannovou. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejhezčích princů našich pohádek se vydá pátrat po zlodějském ptáku Ohniváku a skončí s princeznou Rusovláskou, která je trochu škodolibá, trochu přemoudřelá a není ani trochu rusovlasá. Jako dítě jsem měla ráda hlavně tu lišku a vůbec nevadí, že je to jen loutka. Okouzlující jsou i oba králové, zejména Sudivoj čtyřiadvacátý věčně na rybách s korunou na větvi. Mít já doma jako potomka Rusovlásku, taky asi risknu spíš chronický zánět ledvin z podchlazení u řeky. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama