Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

KoleckoR

Zajímavý film o primitvních lidech v primitivním prostředí. Se skvělou hudbou Nicka Cave (mj. i scénář). Podmalovaný neuvěřitelným množství much, špíny, pachu a potu. Kdyby kinematografie uměla interpretovat i čichové vjemy, byl by tento film asi velmi silným zážitkem..... ()

KOZEL84

Já na bráchu,brácha na mě.Před kamerou i za.Kluci si rozumí (za) a ''pěkně'' jim to klape a já úplně vidím ten nával do sprch po natáčení.Tohle si sice Cave už i napsal,ale i když (se spřízněným Ellisem) jen složí hudbu,tak si ten film vždycky jakoby skoro udělají za svůj.No mám z toho ten pocit.Ne že by to zas kradli pokaždé skvělým hercům,ale ční dost.Napodruhé už sem od pětky jen kousek a ty jejich netypické ''Westerny'' s atmosférou v trapných filmových časech,dost bodnou (nad Jesseho není).PS:s Mrtvým mužem to má hovno co společného.Ten mi teda jednou stačil až do hrobu. ()

Tomihiro

'When?' said the moon to the stars in the sky, 'Soon' said the wind that followed them all. 'Who?' said the cloud that started to cry, 'Me' said the rider as dry as a bone. 'How?' said the sun that melted the ground and 'Why?' said the river that refused to run. 'Where?' said the thunder without a sound, 'Here' said the rider and took up his gun. 'No' said the stars to the moon in the sky, 'No' said the trees that started to moan. 'No' said the dust that blunted its eyes, 'Yes' said the rider as white as a bone. 'No' said the moon that rose from his sleep, 'No' said the cry of the dying sun. 'No' said the planet as it started to weep, 'Yes' said the rider and laid down his gun. - Nick Cave, The Rider ()

Saur.us

Artový western, kříženec Jarmusche a bří Coenů. Hluboký, hypnotický, syrový a krvavý. Skvělá hudba, krásná kamera, hutný a drsný scénář, špína, krev a tisíc much. ()

Vláža

je to pěkně natočený, hudba taky gut, ale je hrozně utahaný a zas tak tolik se tam toho neděje, repríza se konat nebude ()

Darkslayer

Špinavá nuda. Film je rozvláčny vo svojej dĺžke v celku nič nezobrazujúci. Očakával som viac akcie a svižnosťi a naproti tomu som dostal poflakovanie sa po púší a prázdne reči. A občasne krásne západy slnka film z biedy nevytrhnú. ()

Puol

Surový a depresívny australský western s rukopisom Nicka Cavea. Upotení chlapi, horúce slnko, vyprahnutá krajina, všade spústa múch a hromadiace sa mrtvoly. Taká je táto balada o troch odlišných bratoch. ()

JanKukulín

Velmi, velmi surový film, ale také lze říci velmi velmi dobrý film......nehledě na to, že hudba Nicka Cavea je naprosto úžasná ()

Radek.SCH

Kdyby tvůrci nedali hned do první scény snad jedinou akční scénu, která se ve filmu objeví, tak by to snad i šlo. Ale oni člověka navnadí na něco, co se už potom neopakuje, což není moc chytré. ()

mala_kea

Guy Pearce ala Shatterhand. Určitě si představoval, že bude něco na způsob tohoto legendárního kovboje. Potenciál na to má, ale Hillcoat mu prostě prostor nechce umožnit. Místo toho dává přednost opravdu nudnému Rayu Winstoneovi, který si snad dal čáru, poté zapomněl, že hraje ve filmu až v závěru mu došlo, že by se možná i trochu usmát. Hanba mu, měl skutečně dostat kulku do hlavy. Pravda, že na westerny si nějak zvlášt nepotrpím, ale příjemně obohacen kriminální zápletkou (sic bídnou), ale jak se lidově říká, lepší něco než nic, mi za jedno shlédnutí stojí. Ovšem nějaké povýšení filmu od toho rozhodně nečekejte. ()

Hapretor

Na Western - nudné. Na krimi - bez pořádné zápletky. Na akční film - málo akční. Na drama - málo vykreslené postavy. Nechytlo mě to. Hudba pana Cavea je zajímavá, ale to filmu nepomohlo. Pane Cave, radši skládejte písničky, než pište scénáře. ()

sadlokan

Australský domorodý psanec z 19.století ví,na rozdíl ode mne,kdo byl Misantrop,tak to prostě musí bejt dost dobrý! ()

GOREGASM

Řádně syrový western plný špinavých, skoro až nechutných existencí, který mě, odkojeného na Deadwoodu téměř nadchl. Napsáno a ozvučeno Nickem Cavem, který má western evidentně hodně hluboko ve svém srdci viz. jeho soundtrack k Jessemu Jamesovi. Natočeno Johnem Hillcoatem, který k umí pracovat s herci i atmosférou a hlavně opět předvedl parádní­ casting. Danny Huston a Ray Winstone excelují­, Guy Pearce je silně nad svým standardem a napří­klad David Wenham v menší­ roličce ze sebe dostává maximum. Suma sumárum jednoduché, ale zatraceně sugestivní­ a atmosférické vyprávění­ o křivolakých osudech bratří­ Burnsů a těch kteří­ jim cestu zkřížili... 80% ()

matkoulko

Krasne, drsne a nekomplikovane ako australske vnutrozemie. K tomu skvely herecky koncert a nic ine viac ani netreba. Ani ja uz o tom viac pisat nebudem... ()

Rockerman

Pěkný pokus australanů o western. Má v podstatě všechno co má dobrý western mít. Pomalé tempo se táhne jako med, má strašné padouchy i zastánce práva a spravedlnosti. Jenže mě to nějak moc nechytlo, chvílemi jsem se i nudil. 60% ()

Iwiiik

Velmi působivý western z drsné Austrálie 19.století, se opírá především o vynikající kameru a skvělou hudbu výborného Nicka Cavea. Scénář je sice napsán na naprosto lineárním a průhledném papíře, ale rozhodně bych neřekl, že horkým perem. Guy Pearce kvalitním hereckým výkonem již zřejmě nikoho nepřekvapí, ale role westernového desperáda, se ujal až překvapivě hodnověrně. I přes drobné nedostatky ve scénáři a v některých technických aspektech filmu, táhne kamera oko diváka tak mistrně, že mysl pozapomene ve slabších místech naladit tvář do kritického úšklebku. 85%! ()

Axident

Mám rád Cavea, mám rád westerny a mám rád i Hillcoata. Ale tohle mi přes veškerou snahu o opak nesedlo.... (Ray Winston a John Hurt byli skveli!) ()

Ombak▼Penari

Proposition je asi nejzajímavější novější western, který jsem v poslední době viděl. Musím ale říct, že jsem měl docela potíže to dokoukat. Především pro celkovou pochmurnost filmu. Prostředí australského vnitrozemí, jak je zde vylíčeno, je naprosto úděsné místo pro život. Vedro, horký vítr s pískem, vyprahlá krajina, prach a špína, mouchy, hnijící mršiny koní a všudy přítomná hniloba a puch. Člověku se při představě života v takovém místě dělají mžitky před očima a je mu mdlo. Prostě navozená atmosféra prostředí filmu je zvládnutá skvěle a nelze ji ignorovat, působí na diváka mocně. To je veliké plus. Do tohoto prostředí vstupuje příběh, jehož hrdinové nejsou úžasní lidé či drsňáci s úžasnou muškou a tak podobně. Prostě lidé, na které si musíte udělat názor sami a kteří jednají v souladu s drsností života v této krajině. Vesměs jsou všichni stejně málo sympatičtí jako krajina sama. Zkrátka, zapomeňte na archetypální hrdiny divokého západu, stříbrná jezera či malebnou divočinu. Tady jde o přežití v prostředí, které je asi tak příjemné pro život jako hromadný hrob. Tady není čas na hrdinství. Vřele doporučuji všem fandům westernu či fandům neortodoxních snímků. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)