Maska zrcadla

Bílá královna upadla do hlubokého spánku a jen tak se neprobudí. Celé její království pokryl černý stín. Rovnováha mezi temnotou a světlem byla narušena a znovu nastolit ji dokáže pouze Maska zrcadla. A tak se Helena, sama uprostřed neznámé země, vydává na dlouhou cestu za ztraceným šperkem, který musí nalézt dříve, než temnota zahalí Svět snů navždy. Autorem scénáře je držitel mnoha ocenění v oboru fantasy Neil Gaiman a i jeho zásluhou se z Masky zrcadla – díky kombinaci hraných scén a animací - stala lahůdka pro oči i duši. Poznejte zvláštní a tajemná stvoření v neuvěřitelném světě fantazie, k jehož dokonalosti přispívají i působivé obrazové prostředky a nekonečná představivost výtvarníka a režiséra Davea McKeana. (oficiální text distributora)

Narciska

Už úvodní titulky stojí za to vidět. Zaujmou nápaditostí, neotřelostí, syžetem i hudbou. Nevýhodou je, že mě navnadily natolik, že samotný film jejich upoutání nedostál... Přesto je to nevídaný svět, zajímavé spojení toho reálného a magického, ztělesněný minimálně dvěma postavičkami, co si umí diváka získat, i když se trochu ztrácejí v nepřehlednosti zrcadlového světa... ()

tragos

Well... takový rozdíl mezi výtvarnou a dějovou stránkou jsem snad ještě neviděl (a to jsem viděl třeba i What Dreams May Come). Grafika byla zpočátku omračující, ale dost rychle jsem získal dojem, že tvůrci se za "snovost" ztvárnění často snaží ukrýt jeho nedostatky. Příběh... tuším, že v traileru jsem četl, že "kdyby se Alenka točila dnes, vypadala by přesně takto". Ano, s tím se dá souhlasit. Problém je v tom, že Alenka už existuje, a to hezky dlouho, a tenhle příběh nepřináší vůbec nic nového. Tedy kromě pár skvělých výtvarných kousků. Herci byli odporně toporní, 15 let by hlavní hrdince nehádal snad nikdo. Zklamání. 5/10 ()

Puol

Asi som od filmovej spolupráce Neila Gaimana a Dave Mc Keana očakával priveľa. V comicsovom svete hlavne pod značkou nakladateľstva Vertigo sú neprekonateľný. Vizuálne je film nesporne zaujímavý a vraj pri veľmi nízkych nákladoch. Nejak ma to nechytilo za srdce. ()

Zalost

Kouzelný film, taková pitoreskní variace na Alenku v Říši divů, v naprosto omračujícím grafickém kabátku. Skutečně, fantasticky vymyšlený svět "za zrcadlem" nemá obdoby, hemží se originálními charaktery, zvláštními postavami, pokřivenými kulisami i bizarními nepřáteli. Mladá dívka musí poznat lépe samu sebe, oprostit se od svých démonů a dospět. Vydává se na cestu, aby probudila spící hodnou královnu. Ovšem zlá stínová královna jí do cesty stále klade překážky. Vše se prolíná se skutečným světem a příběh ke konci skutečně graduje. Výborné, originální dílko, tenhle film. Hodnocení by bylo určitě nižší, byť ne o moc, nebýt úchvatné vizuální stránky filmu, ale takhle nemůžu jinak... ()

clump

vizualne velmi pekny a osobity film podle scenare neila gaimana. je sice videt, ze triky jsou triky, ale vzhledem k faktu, ze se odehrava vicemene ve svete snu a nesnazi se pusobit realisticky, to vubec nevadi. nektere pasaze jsou dost tezce psychedelicke! hlavni hrdinka moc hezka, jen tempo filmu je obcas podivne. take hudba je skvela! ()

merigieren

Sfinga zmatená z otázek pokládaných jí samé, knihy vracející se zpět domů, když je nemáte rádi, svět jež se snaží dostat zpět do rovnováhy. A to vše propojené záchranou matky na operačním stole, plus takové to obecné pojetí života a soužití s rodiči... Také zde bude maskovaný zrádce přeměněn na prince. Grafická stránka, alespoň ty obrázky co malovala, celkem ušla, zbytek bych příliš neopěvoval, alespoň ne tak jako ostatní... ()

Wolvie

Vizuálně magické,jako film to však zoufale nefunguje.Neil Gaiman už dokázal,že dokáže psát věci,které skvěle fungují i na plátně,ale Maska zrcadla je fantaskní nic,které se nedá moc dobře příjmout ani jako pocitovka.Slabší tři. ()

Ydrosten

Vůbec se mi nepodařilo pochopit o čem to bylo. Grafika úvudních titulků byla pěkná, ale pak to šlo celé nějak do kopru. Fantasy můžu ve velkých dávkách, ale tohle bylo tak moc přefantazírované, že jsem to nepobíral. Ta 1 je za těch pár pasáží, které byly krásně vizuálně udělané. ()

Xatrix

Velmi barevny a triky preplneny snimek, ktery trochu samoucelne lajnuje pribeh pro cool sceny, ale divakovi to vubec nevadi. Film je triky doslova preplnen a podle meho nazoru krasne odpovidaji stylu filmu - radsi vic "plastickych" nez min realistickych. Do toho skvela hudba, ktera podtrhuje fantasknost celeho filmu. ()

Yojimbo

Neil Gaiman mě už dávno svými knihami a komiksy přesvědčil, že umí psát báječné příběhy plné fantazie a poetiky. Bohužel, scénář tohoto filmu mi nepřišel zrovna kdo ví jak originální, ačkoliv jeho představivost se v mnoha scénách a nápadech nezapře (inu celek ucházející, jednotlivosti úchvatné). Vizuální forma je úžasná, vždyť si jí vzal na starost Dave McKean, skvělý umělec a tvůrce komiksů. Je to zkrátka bomba. Jenže s režisérskou židlí nemá zkušenosti a odráží se to ve výsledném dojmu z filmu, který je navíc narušován kakofonickou hudbou, jež mě při sledování vysloveně rušila. ()

Ondriss

O vizuální stránce toho bylo řečeno hodně kladného (ano, McKean, Sandman, přebaly knih,.. ), kritizována je však dějová plytkost (Adrian), chybějící vtip (Matty), popřípadě absolutní absence smyslu (AngelAngie). Proti tomu bych rád vyjádřil svůj názor. Mirrormask je příběh o dospívání. A věřte, že tatík Gaiman dobře ví, o čem píše -). Téměř každá dílčí scéna je alegorií a metaforou k přechodu z dětství do dospělosti – sice z toho důvodu bude film zajímavý jen pro určitou věkovou skupinu lidí, ale jsem rád, že se McKean nebál do tohoto úzkého tématu s takto složitým aparátem pustit. Gaiman je znám svým kroucením a přetvářením reality, a přesto zde zachoval jasné styčné plochy s naším světem. Jediné, co bych mu mohl vytknout, je přílišná bipolárnost hlavní hrdinky, i když i to k dospávání patří. ()

deepspace101

Na MirrorMask jsem narazila úplnou náhodou kdysi na YouTube. Někdo sestříhal záběry z tohoto filmu a doplnil je jednou z mých oblíbených písniček. Výsledek byl strhující, úchvatný, atmosférický... a to bohužel natolik, že jsem si v hlavě vytvořila svůj vlastní film, kterému se ten opravdový nemohl vyrovnat. Ne ovšem proto (alespoň ne zcela), že bych dokázala vymýšlet lepší příběhy než Neil Gaiman. Co mě při sledování zmíněného videa vůbec nenapadlo, bylo, že by se snad mohlo jednat o snímek určený výhradně pro odrostlejší děti, o pohádku pro náctileté. Tempo se líně vleče, herci záměrně přehrávají, posuny v ději probíhají prostřednictvím roztomilých rozhovorů roztomilých postav a figurek o roztomilých věcech, všechno se snaží vypadat ulítle a bláznivě, avšak nechybí poučení (co by to taky bylo za pohádku, že?). Poslední hřebík do rakve zatlouká hudba, jež se snaží o originalitu, a vlastně se jí to celkem daří, ale mně se ta její podprahová veselost protivila. Vizuální stránka je hezká a zajímavá, občas na povrch probleskne přílišná umělost digitálních efektů (sfingy mi připadaly vyloženě ohavné). Tak nevím, člověk asi musí jednoho dne dospět. ()

Al44...

Příběhově mě tato X-tá variace Gaimanovských příběhů "o světěch za zrcadlem" moc nechytla. Co tento snímek ale drží nad vodou je docela pěkné a zajímavé vizuální provedení. Vše ostatní je opravdu průměrné a podruhé bych se na tento film už asi nepodíval. ()

tranquill

Tak trochu jiná Alenka v říši za zrcadlem... Sled obrazů výtvarna, animace, bizarnosti... Svět Salvátora Dalího který nelze jen sledovat, ale je nutné jej i vnímat! ...pak se vám odmění. ()

Perth

Obskurně bizarní surrealismus v plné kráse, takové filmy by se měly točit častěji. Melancholie, pokřivený svět a umění, přesto, že je MirrorMask spíš příběhem pro děti než opravdovým dramatem, si u mě našel své čestné místo. ()

NorseSword24

Duo autora Sandmana a dizajnéra obálok ku Sandmanovy spolu vytvorí zaujímavý snový vizuálny počin, ktorý bude podľa mňa väčšina považovať za veľmi zlé počítačové efekty. Preto ma prekvapuje tých 70%, ale to budú asi fanúšikovia lebo toto je dosť neznámy film. Ja ako fanúšik Gaimana a jeho snových príbehov som si samozrejme užil aj tento film, ale tiež podotýkam, že tie efekty niekedy naozaj nefungovali dobre (mačky s tvárami). Dizajny a kulisy, tie fakt mi pripomínali obal od môjho obľúbeného komiksu avšak, myslím si režisér McKean nevie pracovať tak dobre s filmovým médiom ako s tým "papierovým". Respektíve nevie preniesť to svoje zabehnuté na filmové plátna v tej najväčšej kvalite. Začiatok v cirkuse ma navnadil na úplne iný film, potom prišli pochmúrne scény z bytoviek a potom prišlo snové dobrodružstvo. Postavy či hlavne alebo vedľajšie neboli ani zle ani dobre napísané a zahrané rovnako tak. Ešte sa mi celkom ľúbilo to prepojenie sna s reálnym životom. Z môjho hľadiska sa tu da diskutovať hlavne iba o tom vizuálnom spracovaní, ktoré má svoju atmosféru a vyzerá dobre ale ťahajú to dole tie efekty. 3,6* ()

AbelXavier

Obcas vznikaji filmy, ktere svou originalitou nici vsechny nezodpovezene otazky a mozne nedostatky. Jednoduse si nemuzete byt jisti zda-li opravdu neni vse umyslne. A navic kdyz se pribeh maze jako maslo na chleba je radost byt zucastnenym. Tenhle film je vskutku pohlazenim. ()

kokes

Ano, po vizuální stránce fantastické, ovšem dějově bohužel nic závratného. Každopádně je to tak mezi 3* a 4*... ()

Gaiman jede – chystá se Nikdykde

Gaiman jede – chystá se Nikdykde

25.08.2007

Fantasy Hvězdný prach se v zámořských kinech kdovíjak nedaří, ale recenze nešetří chválou, a tak se pozvolna začíná uvažovat o adaptaci další knížky Neila Gaimana. Tentokrát by šlo o Nikdykde,… (více)