Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je mi od základu nesympatický. Problém je, že se snaží tvářit kdovíjak není autentický a neokázalý, jenže ve skutečnosti je poměrně hloupý. Jednotlivé válečné epizodky jsou ve stylu Němci jsou největší pitomci na světě, něco jako návaznost tu prakticky není a že by se postavy vyvíjely? Kdo byl jaký na začátku, je takový na konci. A pak ta scéna s "pastí", to bylo tak debilní, že snad ani sovětský válečný film takové neměl. Hlavně že si jí vypůjčil Ayer do Fury a zabil tím nijak vynikající, ale aspoň koukatelný film. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

I CAN'T MURDER ANYBODY. WE DON'T MURDER, WE KILL! IT'S THE SAME THING. THE HELL IT IS, GRIFF. YOU DON'T MURDER ANIMALS, YOU KILL'EM! Pan Marvin a Mark Hamill ve filmu hodně potěšili, i když se film jako takový moc nepovedl. Snaží se toho vyprávět až příliš a tak mi přišlo, že chvílemi se strašně spěchá a přeskakuje a narušuje to konzistenci. Navíc akce ve filmu není příliš nápaditá a ani napínavá. Tedy kromě trubkové nálože na pláži Omaha. ()

Reklama

LeoH 

všechny recenze uživatele

Podivuhodně mnohotvářný kousek, má v sobě jak málem pacifistický údiv nad nesmyslností války, tak realisticky rezignované „když už musí být, pojďte se podívat, jak to v ní doopravdy vypadá“, a dokonce i nemálo míst, která se mírou nadsazeného furiantství pomalu blíží Hanebným panchartům. Ne že by mi doopravdy pomohl pochopit, jaká síla člověka přiměje do takového podniku dobrovolně jít, vytvořit si v hlavě umělou dělicí čáru mezi vražděním a zabíjením a v případě potřeby se bez většího váhání nechat sejmout, ale leccos aspoň úspěšně naznačil a navíc nabízí pro našince vlastně docela vzácný komplexní pohled na druhou světovou v Evropě „z třetí strany“, americkýma očima. Dobrý pozor dával nejen Spielberg, ale jistě třeba i Marhoul. (Viděna Schickelem rekonstruovaná dvouapůlhodinová verze a docela by mě zajímala ta producentsky „ořezaná“, jestli náhodou nebude sevřenější a tudíž silnější – koneckonců se proslavila právě ona a ne ta z původních režisérových poznámek.) ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Celkem dobře zpracovaný válečný film o americké střelecké jednotce Big Red One. Film nás i jednotku provádí celou válkou od prvního nasazení chlapců v Africe po závěrečný tah na Třetí říši.. Místo válečných velkofilmů však působí spíše komornějším dojmem a dává nám možnost nahlédnout i do myšlenek vojáků z jednotky. Divák uvidí i vylodění ve Francii, které však nepůsobí moc masově... Holt Ryan nás všechny zmlsal.. Scéna, která vám však jistě uvízne v hlavě je závěrečné osvobození koncentračního tábora... Lee Marvin mi tu moc sednul. Viděl jsem kratší verzi a stopáž mi nikterak nevadila, nenudil jsem se a věřím že bych se nenudil ani u SE. * * * * ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě, že právě tenhle film tu má tak málo procent. Přitom nápad je jasnej a stáří se na něm vůbec nepoznamenalo. Dobře skloubí jak negativní antiválečný myšlenky, tak ryzí válečnou atmosféru a pořád se něco děje. Vždyť to je o rotě, která si prošla celou válku. Celou válku! To znamená, že film se odehrává v Africe, Sicílii, Anglii, Ardenách, Německu...dokonce je tam i znázorněný Den D. Tak komplexní válečný film jsem opravdu ještě neviděl, shrnutý do jednoho dvouhodinového příběhu. A popravdě mě to nudit skutečně nedokázalo. Nechápu, kde zdejší uživatelé vzali, že je to nuda. Proto doufám, že si ostatní z nich nevezmou příklad a podívají se na tento parádní kousek, který se kdesi zapomněl, ale přitom se bude řadit mezi jedny z těch lepších, pokud ne i nejlepších tehdejší doby. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (17)

  • V roce 2005 propůjčil svůj hlas Mark Hamil, představitel Griffa, k videohře "Call Of Duty 2: Big Red One". (J.A.K.)
  • Převážná část filmu je točena v Izraeli. Německé nacistické vojáky hráli proto převážně židovští izraelci. Fuller k tomu řekl, že bylo strašné vidět, jak o přestávkách sedí židé v nacistických uniformáh a čtou Toru nebo mluví mezi sebou hebrejsky. (J.A.K.)
  • Peter Bogdanovich pomohl filmu zakotvit u Paramount Pictures, které zaplatilo Fullerovi, aby napsal scénář. Projekt nakonec ale prošel několika rukami a nakonec skončil na Bogdanovichovo doporučení u Gena Cormana, který zajistil produkci. (Jigvell)

Reklama

Reklama