Velká červená jednička

The Big Red One

Drama / Válečný

USA, 1980, 113 min (Alternativní: 162 min)

Vynikající a nedoceněný válečný film. Jedná se o víceméně povídkové vyprávění o jedné jednotce US Army. Všichni hrají příjemně civilně, hlavně seržant Lee Marvina je úplně jako skutečný. Film sice vypráví o (téměř) nepřemožitené jednotce, ale po všech stránkách opravdově. Sám režisér Samuel Fuller bojoval ve válce. Patos, sentiment, nebo patriotismus se zde rovněž neobjeví. Realistický válečný film, který má na víc.(10.2.2005)

Celkem dobře zpracovaný válečný film o americké střelecké jednotce Big Red One. Film nás i jednotku provádí celou válkou od prvního nasazení chlapců v Africe po závěrečný tah na Třetí říši.. Místo válečných velkofilmů však působí spíše komornějším dojmem a dává nám možnost nahlédnout i do myšlenek vojáků z jednotky. Divák uvidí i vylodění ve Francii, které však nepůsobí moc masově... Holt Ryan nás všechny zmlsal.. Scéna, která vám však jistě uvízne v hlavě je závěrečné osvobození koncentračního tábora... Lee Marvin mi tu moc sednul. Viděl jsem kratší verzi a stopáž mi nikterak nevadila, nenudil jsem se a věřím že bych se nenudil ani u SE. * * * *(15.8.2012)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=2tewv7-Q7kY(21.3.2009)

velka cervena ... neni špatny mozno ho zaradit k filmom tocenych tou dobou a technikou, mne osone vadi (asi som nasiakli vojnovymi filmami konca storocia) ze ti zostrelení vojaci tak pomaly padaju, pricom trefa z gulometu soti toho vojaka fest dozadu, a nie sa ese pomaly otaca a súka k zemi, alebo nedotiahnute hody granáto kedy nemci padali skorej ako sam granat vybuchol, obsadenie sicilie je pordobne ako v diabolskej brigade, je to film pre nastrocnych a milovniov vojnovych filmov ale osobne raz stacilo :)(18.8.2013)

K restarurované verzi. Není o nic lepší než ta krátká, „zmasakrovaná“, možná spíš naopak. Přidané scény tvoří většinu poslední hodiny delší verze, rozhodně se nevyrovnají scénám původní verze a vzhledem k epizodické struktuře – celek je v podstatě „pouze“ prostou sumou jednotlivých scén, postavy jsou konstatní – film celkem zbytečně protahují.(9.7.2005)

• - V prodloužené verzi se objevuje Samuel Fuller jako vojenský kameraman, který nutí vojáky mávat do kamery. (J.A.K.)

• - Město Falknov nad Ohří, ve kterém byl zajatecký tábor, se po válce přejmenovalo na Sokolov. (Stegman)

• - John Wayne měl původně hrát hlavní roli, ale Samuelu Fullerovi se nezdál do role vhodný. (Jigvell)