poster

Velká červená jednička

 • anglický

  The Big Red One

Drama / Válečný

USA, 1980, 113 min (Alternativní: 162 min)

 • sud
  *****

  Vynikající a nedoceněný válečný film. Jedná se o víceméně povídkové vyprávění o jedné jednotce US Army. Všichni hrají příjemně civilně, hlavně seržant Lee Marvina je úplně jako skutečný. Film sice vypráví o (téměř) nepřemožitené jednotce, ale po všech stránkách opravdově. Sám režisér Samuel Fuller bojoval ve válce. Patos, sentiment, nebo patriotismus se zde rovněž neobjeví. Realistický válečný film, který má na víc.(10.2.2005)

 • Big Bear
  ****

  Celkem dobře zpracovaný válečný film o americké střelecké jednotce Big Red One. Film nás i jednotku provádí celou válkou od prvního nasazení chlapců v Africe po závěrečný tah na Třetí říši.. Místo válečných velkofilmů však působí spíše komornějším dojmem a dává nám možnost nahlédnout i do myšlenek vojáků z jednotky. Divák uvidí i vylodění ve Francii, které však nepůsobí moc masově... Holt Ryan nás všechny zmlsal.. Scéna, která vám však jistě uvízne v hlavě je závěrečné osvobození koncentračního tábora... Lee Marvin mi tu moc sednul. Viděl jsem kratší verzi a stopáž mi nikterak nevadila, nenudil jsem se a věřím že bych se nenudil ani u SE. * * * *(15.8.2012)

 • RHK
  ****

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=2tewv7-Q7kY(21.3.2009)

 • laik_60
  ***

  velka cervena ... neni špatny mozno ho zaradit k filmom tocenych tou dobou a technikou, mne osone vadi (asi som nasiakli vojnovymi filmami konca storocia) ze ti zostrelení vojaci tak pomaly padaju, pricom trefa z gulometu soti toho vojaka fest dozadu, a nie sa ese pomaly otaca a súka k zemi, alebo nedotiahnute hody granáto kedy nemci padali skorej ako sam granat vybuchol, obsadenie sicilie je pordobne ako v diabolskej brigade, je to film pre nastrocnych a milovniov vojnovych filmov ale osobne raz stacilo :)(18.8.2013)

 • betelgeuse
  ****

  K restarurované verzi. Není o nic lepší než ta krátká, „zmasakrovaná“, možná spíš naopak. Přidané scény tvoří většinu poslední hodiny delší verze, rozhodně se nevyrovnají scénám původní verze a vzhledem k epizodické struktuře – celek je v podstatě „pouze“ prostou sumou jednotlivých scén, postavy jsou konstatní – film celkem zbytečně protahují.(9.7.2005)

 • - V prodloužené verzi se objevuje Samuel Fuller jako vojenský kameraman, který nutí vojáky mávat do kamery. (J.A.K.)

 • - Město Falknov nad Ohří, ve kterém byl zajatecký tábor, se po válce přejmenovalo na Sokolov. (Stegman)

 • - John Wayne měl původně hrát hlavní roli, ale Samuelu Fullerovi se nezdál do role vhodný. (Jigvell)