Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Proslavený tvůrce nezávazných společenských komedií Vladimír Slavínský se i v komunistickém režimu pokusil sloužit novým pánům a zvolil si látku přímo budovatelskou. Nadšeným horníkům na povrchovém dolu stále kdosi narušuje pracovní aktivitu, záškodníci dokonce poškodí velkobagr, aby nebylo možné splnit plán těžby. Slavínský se zoufale potýkal s obskurní látkou a během natáčení zemřel. Film byl dokončen a uveden až dva roky po jeho smrti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (45)

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Není to taková ta nekoukatelná budovatelská břečka, ale zároveň to není ani tak krásně absurdní a k popukání jako třeba Botostroj.. Je to prostě drama které není bůhvíjak rafinované a napínavé (ikdyž v asi dvou momentech jsem napjatý chvíli byl.. a to se nestává ani u 90% dnešní holywoodské produkce..), ale je tam pár slušných hlášek, nějak zásadně to asi neurazí a hlavně je tam krásná Vlasta Fialová (!!!) ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Ani ryba, ani rak. 1) Ačkoli se režisér potýká s ryze budovatelským námětem, starého psa novým kouskům nenaučíš a tak chvílemi probleskne prvorepubliková atmosféra. Ostatně film se natáčel většinou již v roce 1946, jak prozrazují titulky.To víte, poválečný materiál..._____ 2) Po smrti režiséra v srpnu 1949 dotočil několik scén Martin Frič. Rok výroby se uvádí 1949 a premiéru měl snímek v listopadu 1951. 2) Potěší několik hesel z plakátů na zdi kanceláře. Za dobrou práci rekreaci._____ Voláme statečné chlapy do dolů na Mostecku._____ 3) Výstižný koment: Crocuta*. ()

Reklama

farmnf 

všechny recenze uživatele

Není to objektivní ale dávám 5. Poslední film pana režiséra. Herecky i režisérsky je to opravdu dobré včetně Deyla. Komunistický blbec postavený za velký stroj a moc se mu to líbí. Holky z tohoto pitomého tématu udělaly herecký koncert. Vlasta Fialová tu hraje sekretářku, která unese i kolejnici. Její první velká role a moc jí to sluší. Vlasta Fabiánová tu pochopí, že nemá žárlit na manžela neboť má milenku - práci! Pro Slavínského to muselo být děsivé, aby se uživil, točit budovatelské slátaniny. Nicméně je to film se zápletkou, vzrušením a perfektním herectvím. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Slavínský se zoufale potýkal s obskurní látkou a během natáčení zemřel. '' - Tak lepší oficiální text distributora jsem zde snad ještě nečetl :-). To je vše vypovídající. Samozřejmě to nemyslím zle vůči panu Slavínskému, řežisérovi dnes už klasických filmů točených před válkou a během ní .Tenhle film, to je klasika z padesátých let! Diverzanti po únoru nemají nic potřebnějšího na práci (v éře zabavovaní majetku, zatýkání a tajných úprků přes hranice), než instalovat protitankové miny pod pásy obřího bagru na povrchovém dole, nebo strkat šroubovák do ozubeného soukolí obludy... Za hlavní herecký a ideologický výkon bych zde řádem DS-70 nominoval bagristu Deymla ml., který tady opravdu perlí a ta budovatelskost z něj nečiší, ta z něj tryská. Jeho nadšení, když přivezli nový generátor ve mne vzbudilo podezření, že mu štáb musel píchnout trochu vodky s adrenalinem do žíly. On byl vždycky angažovaný, ale tady to tedy bylo zatím nejvíce. Jinak DS obluda byla zajímavá, osádka 5 mužů, váha nedozírná... No nechte se překvapit jestli diverzanti uspějí či nikoliv, nebudu spoilerovat. Mimo jiné mne zaujali členové sboru národní bezpečnosty se steny :-) . Holt bylo to ještě krátce po válce, proč neužít spojenecký materiál. Dám tedy za jedno relé ! * ()

ybuko 

všechny recenze uživatele

Od zacatku se nezapre ze tvurce byl prvorepublikovy sampion v toceni banalit. Uz v prvnich minutach se to ve filmu hemzi oslovenimi jako "pane staviteli, pane architekte, rediteli, inzenyre" a nepripraveny clovek co by prisel k tomuhle dilku bez vedomi o co jde by si asi po par scenach rekl, ze se diva na nejaky stary cesky film ze tricatych, nebo ctyricatych let. Nechybi tu ani znama prostredi jako typicke prvorepublikove filmove kancelare, restaurace, typicke kulisy bytu, na ktere se divaci v ceskych filmech dlouha leta divali, jsou tu i mnozi stari znami herci, prehnane sroubovane a spisovne vety... Slavinsky se vsim vsudy. Pak ale zacnou do znamych kulis probleskovat prvni dobove novinky - budovatelske plakaty na stenach, schuze odborovych organizaci, duraz na stroje, a samozrejme sabotaze. Vysledkem je hodne spatny mix toho nejnudnejsiho a nejnaivnejsiho z prvni republiky i socialistickeho realismu. Jedinym kladem je (pro mne) asi minirole Vlasty Fialove. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Poslední film režiséra Vladimíra Slavínského byl uveden dva roky po jeho smrti v roce 1951. Režisér na filmu pracoval na podzim 1948 a v roce 1949. Po jeho smrti převzal projekt kolega Martin Frič a s mírně pozměněným štábem jej v roce 1950 dokončil. Jan Žalman uvedl v časopise Kino, že smrt zastihla režiséra dřív, než mohl film dokončit, a aby byly zaceleny největší mezery, bylo dotočeno několik málo scén. (sator)
  • Film se natáčel ve starém Mostě. (Cucina_Rc)

Reklama

Reklama