Amazonia vertical

Ivica Barabášová

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc

Nemusíte vyrůst v kraji, kde se nalézá víc skalních měst než betonových a znát stupně lezecké náročnosti dřív než abecedu, aby vás výprava do ztraceného světa (kéž zůstane navždy ztraceným pro turistické výpravy), objevující Doyleovy přežívající dinosaury v očích plazů a zlé démony z Auyan Tepui v očích lidí věznících to nejvzácnější ze svého dědictví, uhranula. Ale asi budete v takovém případě zírat, nedýchat, snít a opravdu, ale opravdu jen maličko závidět o něco víc.(27.8.2008)

Pútavý "home made" (digitál) dokument o putovaní skrz pralesy, o ktorých by ste povedali, že sú človekom neprejditelné. Jednoduché, na nič sa nehrajúce dobrodružstvo v spoločnosti obyčajných týpkov a s jednou excelentnou lakačkou.(8.5.2005)

Neskutočné absolvovať takúto dobrodružnú výpravu do nedoknutej krajiny v extrémnych podmienkach, komentár a dokument na slušnej úrovni. /55%/(10.1.2010)

Dal by som 4 ale jedna naviac za nahatú danku :/(17.12.2008)

Ďalšia kvalitná (ako inak) barabášovčina, tentokrát o hore, na ktorej sídlia zlí démoni a na ktorej skvele chutí bošácka slivovica. Šialenci z K2 znova v akcii alebo Čo robiť, ak máte radi trocha adrenalínu a bitka na beckovskej diskotéke ním pre vás nie je. V mojich očiach zatiaľ najslabšia barabášovčina (predsa len, veci ako PURURAMBO či TAJOMNÉ MAMBERAMO sú PURURAMBO či TAJOMNÉ MAMBERAMO), ale stále dokumentárno-expedičný nadpriemer.(13.1.2006)

Vzhůru do oblak s digitální kamerou, napumpovaným adrenalinem a s neškrobeným zápalem pro věc.(26.2.2010)

"Ak čln pred nami našli indiáni, zvýšili by tým šance pralesa prehnať nás svojim živinovým reťazcom." Obdivuju tyto lidi, kteří se seznámili s Auyan Tepui osobně. Mně to stačilo od obrazovky a jelikož jsem přitom nemusel svádět boj s výškami, hady ani jinou havětí, tak jsem si našel čas na připomínky. Mně totiž neseděl ten nevzrušivý komentář a zejména uzavřenost horolezců, kteří za celou dobu skoro nepromluvili, což snímku na zábavnosti nepřidalo. Fantastické záběry stolové hory sice byly úžasné, ale na můj vkus to celé bylo příliš dokumentární.(23.4.2016)

Popredná priečka v dobrodružných dokumentoch. Toto bola vskutku paráda. Zaujímavé, náučné, neskutočne napínavé a citlivo zakončené na záver. Úvodné a záverečné myšlienky boli síce jednoduché, no mali svoju hĺbku a presne vystihovali podstatu toho, čo chceli povedať. Navyše celé to bolo dokonale prerozprávané, sprievodný hlas Mariána Geišberga ma neskutočne napĺňal uspokojivým pocitom hovoreného slova a presne vystihoval atmosféru a to, čo sa momentálne vo filme dialo. 95%.(24.11.2008)

Můj největší obdiv měla Danka, která klukům zdatně sekundovala po fyzické i psychické stránce, všem šlo místy opravdu o život a ještě to točili...(15.11.2008)

Nápad a jeho realizácia je v podstate len recykláciou režisérových skorších filmov o ceste do končín minimálne dotknutých civilizáciou, o ceste, ktorá je v prvom rade potvrdením priateľských pút a splneným detským snom. Prináša však fascinujúce zábery stolových hôr Venezuely, ich rastlinstva a živočíšstva (cca 70% sú endemity) pochádzajúceho z iných čias a svetov. Odvážne putovanie štyroch dobrodruhov na hrane poznávania a hazardérstva pri prekonávaní najväčšej z nich - Ayuan Tepui -dokáže k týmto obrázkom dostatočne pripútať. Nepriechodné lesy, množstvo bodavého hmyzu, hadov, úzkych prielezov nad priepasťami, vlhko, chlad a horúčava v striedaní dňa a noci. Noci, kedy získavajú nadvládu podivné zvuky a nevysvetliteľné javy. Skalné útvary pripomínajúce sochársku avantgardu v najplodnejšom období, krvavočervná voda v jazierkach. Nie nadarmo do týchto končín umiestnil sir Arthur Conan Doyle svoj Stratený svet prežívajúcich dávnovekých zvierat.(6.10.2005)

S úžasom a obdivom hodnotím ďalšiu akčnú Barabášovú expedíciu do sveta neprebádaného.... Už prežil v divokých tropických pralesoch, prelúskal náročnú rieku OMO na nafukovacom rafťáku, vydáva sa do podmienok na hranici prežitelnosti, skúša všetko, čo prevyšuje 5 stupeň obtiažnosti terénu a ešte aj filmuje. WAAAW!!! Točí všetko to, čo je krásne a zaváňa extrémizmom a unikátnosťou. A tešila som sa, čo tentokrát ponúkne.Aj Amazonia Vertikal spĺňa všetky spomínané atribúty. Cez brutálne akčnú výpravu ponúka nádherný pohľad na nezabudnuteľné okamihy, ktoré nemajú konkurenciu. Pekný päťbodový extrémistický audiovizuál.(7.5.2007)

Nemůžu než dát plný počet bodů. Pro mě se jedná o první setkání s tvorbou Pavola Barabáša a hned je to u mně trefa do černého. Lezení, džungle, dobrodružství jak má být. Opravdu jsem hltal každou vteřinu.(4.8.2006)

300 metrov nad zemou a Barabášovci si šlapú ako po chodníku :). Neznášam výšky a uznávam týchto ľudí za to, čoho sú schopní. Barabáš ma dostáva predovšetkým tým, že mi jeho zábery dokážu nahnať autentické pocity, aké prežívajú jeho ľudia pred kamerou. Výborná robota.(24.2.2008)

Veľmi slušný dokument, ktorý dokáže očariť, aj vystrašiť (had) aj pobaviť (Barabáš vs "herci"). Fajn komentár, krásne zábery a samozrejme trochu zamylsenia nad dnešnou spoločnosťou...(3.10.2006)

Nevím, zda je to spíš sportovní či cestopisný dokument. V každém případě jde o solidně zdokumentovanou expedici do míst, kam ještě civilizace nedosáhla. Příroda stejná jako před tisícovkami let. Lezení po převislých stěnách, prodírání se neprostupnou džunglí, skákání po kamenech a slaňování... prostě pravé dobrodružství.(14.11.2008)

Nie je to síce najväčší hardcore (118 dní v zajatí ľadu je neprekonané:), ale aj tak dávam svoj skalp dole pred všetkými účastníkmi výpravy a najmä pred Barabášom, ktorý v "celkom nepríjemných" podmienkach dokázal ešte spraviť maximálne vychytané zábery a spracovať ich do tohto pútavého dokumentu. Obdivuhodné a povrdzujúce fakt že P.B. je svetová extratrieda. Btw tá Pomom spomínaná ľakačka stála fakt za to!!!:)(2.5.2007)

Není to sice stoprocentní pecka, ale mně to na těch 5 hvězdiček stačí. Nejen, že to bylo místy dechberoucí, ale chvílemi i hodně napínavé a jednou jsem se i lekl. Je úžasný i neuvěřitelný zároveň, co vše ta parta horolezců zvládla a přežila. Já bych asi po prvních pár metrech v Amazonii skončil s uštknutím nebo se zlomenou nohou nebo by do mě nějaká potvora nakladla vajíčka a byl by se mnou amen. Klobouk dolů před nimi. Líbí se mi i jak je toto video odvyprávěné a komentované a na konci jsem se zastyděl, jak se dnešní konzumní a vůbec obecně lidská společnost žene za mocí a prachami, ničíc takovou nádheru, kterou příroda stvořila. Hanba nám!(12.12.2010)

Překrásná cesta a určitě neopakovatelné dobrodružství. Já bych se ani vracet nechtěl.(8.10.2011)

Uvážená dobrodružná a objevná výprava je jedna věc a hazard druhá. Hmm, já osobně bych se do pralesů Amazónie v sandálech nevydal i kdybych měl batoch přeplněný všemi možnými séry proti uštknutí hadem !! Ale vše dopadlo naštěstí dobře. .... ..... Jedná se o velmi zajímavý a poutavý dokumentární snímek, který si jistě oblíbí i ti, které dokumenty moc netáhnou. Prostě jedničkový, "MADE IN BARABAS" natočený rukou dobrodruha.(16.9.2008)

Jeden z najlepších filmov Pavla Barabáša. Jeho expedičné filmy, ktoré špecifickým spôsobom hovoria o neprebádaných zákutiach našej planéty, sú jedny z najoceňovanejších vôbec. Samotný Barabáš patrí k tvorcom, ktorý vyhrali najviac cien. Jeho neutíchajúca túžba objavovať a točiť stále nové svety a civilizácie je pre nás ako divákov zárukou mnohých dobrodružstiev pri ktorých sa tají dych a kde strach strieda obdiv. Amazonia Vertical vzdáva holdom Stratenému svetu, ako ho z časti opísal Conan Doyle a tiež ľudskému snaženiu a odhodlaniu, ktorá aj napriek zložitosti a prekážkam, dopomohla expedícií v zdraví a z množstvom zážitkov cestu dokončiť. Film, ktorý využíva všetky Barabášové typické prvky a tým sa dostáva na pomyselný vrchol jeho doterajšej tvorby. Jeden z najlepších expedičných filmov, aké som kedy videl.(19.11.2011)

Necelá hodinka uteče ve společnosti 4 slováků a flašky borovičky velmi rychle. Vyprávění je poutavé. Záběry přírody jsou nádherné a mile překvapil i velmi kvalitní hudební doprovod. Támhle si zahorolezují, támhle se přebrodí potůčkem, támhle se na dva Adamy a jednu Evu vykoupou v horské vodě... Vše je takové pěkné a přirozené. Neviděl jsem mnoho dokumentů poloamatérského ražení. Nemám problém dát 4*.(2.3.2013)

<< předchozí 1 2 3