poster

Jasnozřivá

 • Česko

  Trollsyn

 • Norsko

  Trollsyn

Drama / Historický

Norsko, 1994, 93 min

Komentáře uživatelů k filmu (29)

 • LiVentura
  ****

  Severská povídka o "ošálení smrti"... Moc pěkně zfilmováno.(22.9.2011)

 • Pepinec
  ***

  Kolega bassator píše, že film ocení asi jen náročnější diváci. Což o to, na každém šprochu pravdy trochu, ale osobně bych řekl, že vnímání tohoto norského snímku je záležitostí spíše jakési vnitřní sounáležitosti se severskou kulturou a přírodou. Bez ní těžko pochopit skutečnou hloubku příběhu. Já ze zmíněných složek souzním pouze s přírodou, proto je mé hodnocení průměrné. I když - na ČSFD se tři hvězdy nerovnají padesáti procentům, že?(24.7.2011)

 • Beckett51
  *****

  Pro tu krásu nemám slov.(27.1.2012)

 • Aky
  *****

  Krásná, drsná, dech beroucí, legenda i norská příroda. Obojí se rovnou měrou podílí na sugestivnosti filmu, který člověka zcela pohltí. To děvče hraje opravdu skvostně.(27.11.2010)

 • darkrobyk
  *****

  Čarokrásné obrazy norské přírody (pokud jste Norsko navštívili, vyvolají ve vás ty nejkrásnější vzpomínky) a všudypřítomná smrt. Mrazivě chladný příběh se sluncem prozářenou poetikou se tajuplně vine po cestičkách z bláta, kamení a trávy. Chvíli strašidelný, pak zase usměvavý, s píšťalkou a zpěvem i s neklidnými tóny. Smrt, vlci, medvědí bestie, led, sníh, slunce, květiny, kapky rosy. Občas bývám již divákem značně netrpělivým, tento zajisté náročnější kousek jsem si však vychutnal plnými doušky. To děvčátko se ve světě rozhodně neztratí...(24.11.2010)

 • misterz
  ****

  Tento pôsobivý snímok vznikol na základe dávnej legendy (to neznamená, že nemôže byť z časti pravdivá) o malom dievčatku, ktoré len náhodou prežilo ako jediné morovú ranu v jej rodnej dedinke. Dlhý čas bolo odkázané samo na seba, pričom sa z nej pomaly jej ľudská stránka začala vytrácať. Keď ju ľudia našli nebolo pre ňu vôbec jednoduché túto stránku opätovne získať. Film ma neočaril iba nádhernými prírodnými scenériami, ale oslovil ma aj krutými a verne zobrazenými reáliami zo života stredovekého človeka a tiež aj výborným výkonom detskej herečky. K dokonalosti chýbalo len málo. 85/100(3.9.2015)

 • bassator
  ****

  To byl tak příjemně nádherně rozkošně úchvatně milý :D film. Ale ocení bohužel (asi) jen náročnější diváci... - 11. 12. 2010 - 75%(21.5.2011)

 • panjosef
  *****

  Středověk, úchvatná norská příroda, lyrická poloha vyprávění zádumčivého příběhu o mladinké dívence Maren, která přežila morovou ránu, přepadnuvší její vesnici. Opravdu je radost na to koukat, to folklórní a přírodní ladění mne naprosto sedlo a nechal jsem film na sebe pouze nádherně působit. Miluju tyhle norský (a vůbec skandinávský) lyrický starodávný příběhy, a tenhle je stejně působivej jaky mnou kdysi viděný opus magnum jménem Netopýří křídla. Dokonalost. 10/10(27.6.2011)

 • anderson

  ČESKÁ DVD PREMIÉRA: K&B MUSIC = 19.11.2010 (20.11.2010)(20.11.2010)

 • Jirka_Šč
  ****

  Jedinečně syrové a drsné. Legenda o holčičce, která zůstane jediným živým člověkem v zapadlé norské vesnici, na kterou udeřila černá smrt. Hory, ledovce, tráva na střechách, ovce a bláto. Krutost života a smrti dvanáctého století. Dost lidské. ■ Přesný komentář: Gumli(27.9.2011)

 • kareen
  ****

  Bylo to docela uvolňující, nechat se pro jednou unášet příběhem průzračným ve své dějové jednoduchosti a zároveň krásným i drsným najednou, stejně jako severská příroda sama. Můj obdiv patří nejen přesvědčivé a roztomilé Maren, ale také proměnlivé hudbě, která se nesla celým filmem a velmi dobře vyjadřovala pocity a stavy mysli malého děvčátka, at' už to byl strach, radost nebo třeba odhodlání.(8.2.2014)

 • veronikav
  ****

  Skvost který asi není pro každého :-D Krásné záběry přírody se střídají se syrovou atmosférou ...(22.4.2011)

 • hygienik
  ***

  Tak ako sa v stredoveku snúbilo kresťanstvo s poverami, tak prechádza obraz reality do snových desivých vízii malej Maren. Smrť a život, leto a zima sa striedajú po celý film v lyrických obrazoch, takmer bez deja. Absencia deja je základnou vecou, ktorú tomuto po technickej stránke dokonalému dielu vytýkam. Prvých 30 minút ma to úplne pohltilo. Potom som si uvedomil, že jediný konštantný pocit, ktorý vo mne táto vizuálna koláž zanecháva je úzkosť umocnená častým márnym volaním Maren do prázdna: "Mamíí!" Pociťovať 90 minút úzkosť bolo aj pre mňa ako diváka nepríjemné a filmy vyhľadávam kvôli emóciám z druhého konca spektra. Tých pozitívnych zachvení tu bolo málo a keď už prišli boli drsné ako Sever sám. Skrátka pekný ale ťažký film.(12.12.2010)

 • gumli
  *****

  Nádherný film,ale pre náročnejších divákov.Dej filmu sa odohráva v Nórsku v hlbokom stredoveku.Malé dievčatko hralo fantastický,to sa vidí málokedy.Film je sústredený len na malú oblasť v zalesnenej krajine Čierny mor vyhubí celú dedinu a malé asi 6-7 ročné dievčatko zostane samé.Ale prežije,je veľmi odvážne.Až po dlhej dobe ho nájdu lovci a odvedú k sebe do dediny.Veľmi dojemný príbeh,krásne prírodné scenérie,inteligentný film.Treba vidieť,ťažko sa to opisuje.Veľmi dojímavá scéna je,keď matka nakazená čiernym morom odháňa od seba vlastné dieťa,aby sa nenakazilo tiež.Nikdy som nič podobné nevidel.(13.7.2010)

 • danliofer
  *****

  Celou dobu trvání filmu jsem přemýšlela, jak se k tomuto dílku postavit... Zpočátku jsem měla pocit, jako bych se dívala na žánrové obrázky ze skanzenu... až postupně začal film vydávat své skryté perly - kameru, hudbu a herecký výkon hlavní hrdinky, jimž když se člověk poddal, vychutnal si jejich mocnou sílu... Hudba Jana Garbarka mi ještě teď zní v uších...(9.8.2011)

 • maxxxim
  odpad!

  Fail jeden failovatej.(25.12.2010)

 • LordSnape
  ***

  Zfilmování norské legendy značně kazí impotentní scénář plný zbytečných dialogů a nářků hlavní hrdinky. Jinak se ale jedná o moc kvalitní filmařinu.(24.2.2012)

 • hanagi
  ****

  Drsná severská příroda v hlavní roli baladického příběhu. Málo slov, jednoduchý děj, nádherná kamera.(26.3.2016)

 • DannyBoy80
  *

  Vizuálně velmi dobré, zbytek je o naprostem nic. Většinu filmu se ozyvaji jenom zvuke nebo se dokola omilaji jedny a ty same slova. Ke konci filmu jakoby se to zlepšilo, ale texty byly prostě tak dementní, že byl problém to vůbec dokoukat. Za kameru 1*, jinak je to hodně slabé.(18.7.2012)

 • boda777
  *****

  Malá holka odchází doprovodit za osadu svého otce, který odchází na lov do vzdálených krajů. Po návratu do vesnice dívka zjsití, že všichni obyvatelé krom ní se nakazili smrtelnou nemocí a postupně umírají. Dívka se snaží přežít a stává se samostatnou, ale nebezpečí číhá v blízkém okolí. Ola Solum se nám přestavuje tímto historickým snímkem z dob vikingů a zakomponoval tento příběh do krásného prostředí Norska v okolí ledovce Jostedalsbreenu. Nepochybně mistrovské dílo, které si zaslouží pozornost všech náročných diváků. 95%(26.1.2010)

<< předchozí 1 2