Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Velké a vysokorozpočtové hollywoodské zfilmování dodnes slavné meziválečné (1925) operety „Král tuláků“ Rudolfa Frimla v režii zkušeného Michaela Curtize. Burgundský vévoda Karel obléhá v Paříži Ludvíka XVI. Ten se v problémech obrací na básníka Francois Villona (zvoleného chudinou za Krále tuláků), aby burcoval lid na obranu města a slíbí mu i podporu u Kateřiny de Vausselles, šlechtičny, kterou Villon miluje. Básník krále moc nemusí, i proto, že nenávidí jeho prefekta Thibauta, kterému při jejich souboji vypadne dopis od burgundského vévody, jehož je tajným agentem. Král v přestrojení dopis vezme a oba dá uvěznit. Villon nakonec krále podpoří a je uveden ke Kateřině jako šlechtic François de Montcorbier. Její služebná ho však prozradí a Kateřina ho odmítne. Po několika operetních zápletkách se zradou nakonec Villon s pomocí Huguetty, která ho miluje, nechá zrádce otevřít bránu vojsku, vláká část jednotek dovnitř, ovšem pak ji nechá zavřít a lid zaskočené nepřátelské vojsko porazí. Villon lid vede a osobně zabije Thibauta i burgundského vévodu, je však uvržen do vězení. Kateřina váhá, zda jej má zachránit před popravou. (Peabody)

(více)

Recenze (2)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Teda filmy na temu Ludovita Jedenasteho som videl sakra malo. Namakane kulisy, a perfektne dialogy tomu suverenne vladnu. Takto neviem cim presne prispel Ludvik jedenasty k rozvoju  ludstva, no viem Ludvika Strnasteho -  tento kral vladol vo Francuzsku v rokoch 1643 - 1715 a prispel do sveta oblecenia mnohymi novymi prvkami - panska kravata mala prazaklad v satke, ktoru nosili chlapi okolo krku na dvore tohoto krala. Jo a nechal postavil Versailles - odborne Chateau de Versailles, nadhernu a neskutocne luxusnu stavbu. Uz roku 1682 sa tam Ludovit XIV prestahoval, a uradoval tam aj so svojim kralovskym dvorom. Francuzski krali tam sidlili do 1789 - Francuzskeho krala Ludovita XVI, ktory tam mal tiez sidlo, zotali gilotinou tusim 21. 1. 1793. Z hercov si myslim, ze Leslie Nielsen /The Forbidden Planet/ hrat nevedel, francuzskeho Krala Ludovita XI hral Walter Hampden /Sabrina 1954, All about Eve 1950/. herci - a z na Nielsena hrat vedeli, takze divak si pride na svoje 74 % ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Druhé paramountské zpracovaní operety podle Frimlova Krále tuláků (1925). Jeho vznik podpořil jako již tradičně technologický pokrok, protože zatímco původní film z roku 1930 byl natočen ve dvoupásovém Technicoloru, v polovině 50. let už bylo možné film natočit na plnohodnotný Technicolor a kdyby to náhodou nestačilo, byla přidána ještě nejnovější technologie VistaVision. Jinak Villona znovu nazpíval veterán této role Dennis King. ()

Reklama

Galerie (15)

Reklama

Reklama