foto

Leslie Nielsen

  • nar. 11.2.1926
    Regina, Saskatchewan, Kanada
  • zem. 28.11.2010 (84 let)
    Fort Lauderdale, Florida, USA

Biografie

„Nic nedělat je velice těžké... nikdy nevíte, kdy jste skončili.“
 
Leslie Nielsen, kdysi průměrně úspěšný herec a častý představitel hrdinů i zloduchů se nakonec proslavil až v parodiích z osmdesátých a devadesátých let. Nedá se říct, že by se jen tak někomu podobal, přestože známe více komiků, kteří se proslavili až ve zralém věku. Patří mezi ně Steve Martin (musel na úspěch čekat zhruba do čtyřiceti), Louis de Funès (až do padesáti) a samozřejmě Leslie Nielsen (toho si svět všimnul až v jeho pětapadesáti).
 
Lze jen stěží uvěřit, že hrál epizodní role ve 160 televizních filmech nebo seriálech a dalších 63 filmech pro kina, a přitom vešel ve známost téměř výhradně jako bělovlasý stařík z bláznivých parodií. Narodil se 11. února 1926 ve větším městě Regině v západní Kanadě, vyrůstal ale v izolovaných prostorách Yukonu, konkrétně ve Fort Nelson, kde byl jeho otec poručíkem kanadské jízdní policie. Otec Ingvard Nielsen v klasické rudé uniformě měl dánské předky, matka Maybelle zase velšské. Leslie William se narodil jako nejmladší z jejich tří synů a říká se, že herecké schopnosti nacvičoval už coby dítě, které muselo před přísným otcem přesvědčivě zapírat a lhát. Když Leslie a jeho bratr Eric dosáhli školního věku, přestěhovala se rodina do Edmontonu v Albertě, kde zvládl celou školní docházku a přešel na Royal Canadian Air Force, aby se mohl věnovat kariéře střelce. Jak se říká, všechno dobré jednou skončí a tak právě ve chvíli, kdy se měl mladý Leslie dostat do zámoří, skončila druhá světová válka.
 
Nesnil tenkrát o herecké dráze, ačkoli jeho dánský strýc Jean Hersholt (1886 - 1956) byl uznávaný herec v němých dánských i pozdějších amerických filmech a mimo jiné přeložil prakticky všechny pohádky Hanse Christiana Andersena do angličtiny pro šestisvazkový soubor vydaný v roce 1949.
 
Letectvo nebylo nadále perspektivní, a tak se dvacetiletý mladík začal živit jako diskžokej v rádiové stanici v Calgary a postupně objevoval své vlohy pro život v zábavním průmyslu. Zanedlouho došel k názoru, že bude svůj hlas dále rozvíjet a přestěhoval se do Toronta, kde začal studovat na Academy for Radio Arts. Zjistil, že má talent pro herectví a bylo mu jen něco přes dvacet, když dostal stipendium do New Yorku. Ve Spojených státech začal konečně studovat divadlo, hudbu a tanec ve studiu Marthy Graham.
 
V roce 1948 dostal svou první malou roli v epizodě seriálu Studio One. Jeho příští léta byla velice pracovní a přinášela mu množství rolí v televizních programech nejrůznější kvality. Jeho práce v televizi mu vynesla pozornost studia Paramount, které jej obsadilo do filmu The Vagabond King (1956). Muzikál z doby francouzského krále Ludvíka XI. mu však mnoho úspěchu nepřinesl, toho se však přesto ve stejném roce dočkal díky postavě velitele Adamse v klasické sci-fi Zakázaná planeta. Další relativně úspěšná byla muzikálová romantická komedie Tammy and the Bachelor (1957), kde si Leslie zahrál hlavní roli pohledného muže po boku Debbie Reynolds, hvězdičky Zpívání v dešti (1952). Bohužel také tento film s oscarovou nominací za píseň „Tammy“ skončil v zapomnění. Kdo ví, zda by tenkrát Nielsenově kariéře pomohlo, kdyby uspěl v kamerových zkouškách na roli Messala ve velkofilmu Ben Hur (1959).
 
Hrál dál ve filmech Harlow (1965), biografickém dramatu o Jean Harlow, kterou ztvárnila Carroll Baker nebo ve slavném katastrofickém Dobrodružství Poseidonu, který se letos dočkal remaku (Poseidon, 2006). Kromě toho má Nielsen na svém kontě epizodní role ve známých seriálech Kojak, Columbo, Alfred Hitchcock uvádí, MASH, Kung Fu a mnoha dalších. Člověk o něj prostě musel zavadit na každém kroku.
Jeho seriózní herectví na velkém plátně i v televizi pokračovalo dál a přesto si ho nikdo nevšímal. Filmy té doby byly přeplněné vysokými, pohlednými, relativně mužnými a hezkými typy, mezi něž tenkrát Leslie Nielsen patřil, a tak byl jen jedním z nich. Koho by tenkrát napadlo, že jeho chvíle přijde až v předdůchodovém věku.
 
Staromódní smysl pro humor
 
Poněkud jednotvárné období vážných, ale také nevýrazných rolí doktorů, právníků nebo policistů skončilo v roce 1980. V osobním životě údajně staromódní šprýmař Leslie dostal konečně komediální roli, kterou mu do té doby nikdo nenabídl – doktora Rumacka v Připoutejte se, prosím. Ačkoli zatím jen ve vedlejší roli, zrodil se mistr absurdních replik s vážnou tváří, jemuž byla v budoucích letech napsána na míru řada scénářů parodujících policejní, katastrofické, hororové, sci-fi a vlastně i všechny ostatní filmy.
 
Nápad na Připoutejte se, prosím se zrodil v hlavách scenáristů Davida Zuckera, Jima Abrahamse a Jerry Zuckera. Parodie na katastrofické filmy (většina diváků si nejprve vybavovala Letiště, 1974), jejichž schémata se časem příliš nemění, vycházela z filmů Zero Hour! (1957) a Flight Into Danger (1956) natolik, že producenti, kteří chtěli využít i tatáž jména některých postav, museli zakoupit práva na oba zmiňované filmy. Vznikl tak kritiky oceňovaný film, který si údajně zamiloval i Woody Allen a který se přitom natočil během pouhých 34 dnů za 3,5 milionů dolarů. Pro Leslieho Nielsena však bylo nejdůležitější, že Christopher Lee odmítl pro něj zlomovou roli dr. Rumacka.
 
Po tomto úspěchu se scenáristé a režiséři Jim Abrahams a David a Jerry Zuckerovi rozhodli model frašky plné gagů přenést do televize. Výsledkem toho byla Police Squad!, parodující též neměnné stereotypy policejních seriálů, v nichž kdysi Leslie Nielsen také hrával (např. The Bold Ones: The Protectors, 1969). Nyní představoval „seriózního“ policistu Franka Drebina, který se náhodou dostává do šílených situací. Přesto vzniklo pouze šest epizod a seriál byl zastaven. Leslie Nielsen tedy kromě Připoutejte se, prosím a těchto několika epizod zůstával hercem příležitostných, vážných rolí. Pro tuto chvíli nejlépe vyhovoval hororům – ač již komediálně laděným. Objevil se tak v teeangerovské vyvražďovačce s Jamie Lee Curtis Prom Night (1980), hororové komedii Příšera nebyla milá (1981) nebo hororových povídkách podle Stephena Kinga Creepshow (1982).
 
Šest let poté, co televize skoncovala s Police Squad!, se trojice režisérů rozhodla, že postava Franka Drebina – jenž si ani neuvědomuje absurdnost situací, do nichž se dostává – si zaslouží dlouhometrážní příležitost a natočili Bláznivou střelu (1988), v níž má Frank zabránit vraždě královny Alžběty II. Nielsenovu partnerku měla hrát Bo Derek, ale nakonec se producenti spokojili s Priscillou Presley a kritikové byli spokojeni asi jako s Připoutejte se, prosím. Následovala dvě pokračování a Leslie Nielsen zůstával vstřícně naladěn i možnosti čtvrtého dílu.
 
Nielsen se stal neoddiskutovatelným komikem a nové role mu byly nabízeny především v dalších parodiích. První z nich byla hororová a Lesliemu byla svěřena přímo role hraběte Drákuly (Drákuloviny). Další film si bral na mušku příběhy o dokonalých agentech v Agent WC 40 (ačkoli v originále byl pouze agentem WD 40) a následovala pásma parodující jakékoli filmy, jež jsou zrovna po ruce (Utopenec na útěku, Scary Movie 3, Scary Movie 4). Scénáře, které tak dokonale vyhovovaly Nielsenově komice, začaly docházet a velice špatně dopadla zejména rodinná komedie Pan Magor (1997) a sci-fi komedie 2001: Vesmírná prda (2000). Producentsky se sám podílel na Agent WC 40, 2001: Vesmírná prda a jednom z golfových videopořadů. Tahle videa nebyla rozhodně brána zcela vážně, dokonale kombinovala golfovou techniku s absurdním humorem a o to lépe se prodávala. Nicméně kdo ví, jak by dopadl Karlík a továrna na čokoládu (2005), kdyby podle plánu obsadili Leslieho Nielsena do role Willyho Wonky namísto Johnnyho Deppa...
 
Vážená osobnost v srdci absurdit
 
Možná že poslední neúspěchy trápí mnohem méně samotného Nielsena, který byl vždycky zvyklý brát celé ty stovky epizodních rolí prostě jen jako práci. Legraci si dělá stále a ze všeho - téměř v sedmdesáti spolupracoval na své fiktivní autobiografii „The Naked Truth“, která jej představuje jako slavného herce s filmografií překypující ještě slavnějšími filmy.
 
Zdá se, že čtyřikrát ženatý muž obdobně přistupoval i ke svému rodinnému životu. Jeho první manželství s „herečkou“ Monicou Boyer, která se objevila v jediném filmu, trvalo pouze šest let (1950 - 1956). S Alisande Ullman vydržel o něco déle (1958 - 1973) a stačil si s ní pořídit dvě dcery (Maura Nielsen Kaplan a Thea Nielsen Disney), s Brooks Oliver to byly pouze dva roky  (1981 - 1983) a (snad) poslední jeho ženou je Barbaree Earl Nielsen, která se mihla v Drákulovinách i Leslieho videopořadu o golfu.
 
Dnes má Leslie hvězdu na hollywoodském i kanadském chodníku slávy, v roce 2002 byl v Kanadě vyznamenán jako Officer of the Order of Canada a je váženou kanadskou osobností stejně jako jeho bratr Eric Nielsen, který byl v osmdesátých letech členem parlamentu a zástupcem předsedy kanadské vlády. Ke vztahu mezi tak odlišně se živícími sourozenci se vyjadřoval dokument HBO The Canadian Conspiracy o osobnostech narozených v Kanadě a je jasné, že  Nielsenovi v něm nemohli chybět. Jejich nevlastní bratr Gilbert Nielsen žije Novém Mexiku. V roce 2003 na collége v Edmonotnu otevřeli školu komunikace pojmenovanou po Lesliem Nielsenovi. Přes tyto lokální pocty si média Leslieho příliš nevšímají, a možná to bude i díky jeho osmdesátce.
 
Nielsenův distingovaný hlas doprovázel dokumentární filmy, Disneyho příběhy i reklamy už v době, kdy bral každou nabídku, a tak není nic zvláštního na tom, že také dnes svůj hlas propůjčuje animovaným filmům a seriálům (třeba myšímu králi v The Nutcracker and the Mouseking nebo vypravěči seriálu Pumper Pups). Mezi výstřední role Leslieho Nielsena může patřit i Santa Claus, kterého hrál jak v rodinném filmu Santa kdo? (2000) tak v seriálu Chilli Beach a když už byl u vánočních kousků, vyprávěl i anglickou verzi francouzského animovaného filmu Noël Noël (2003). Není mnoho herců, kteří celé roky hrají ty nejvíce běžné role a skončí pochybným Drákulou a Santa Clausem. Leslie Nielsen je zkrátka jiný.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2011 Stonerville
2009 Spanish Movie
Stan Helsing
2008 Bláznivá střela - Amerika v ohrožení
Suprhrdina
Tvrdá hra 3: Juniorská liga
2007 Lipshitz Saves the World (TV film)
Music Within
2006 Scary Movie 4
2004 Louskáček a Myší král
2003 Scary Movie 3
2002 Vometáci
2001 Kamufláž
Kevin ze severu
2000 2001: Vesmírná prda
Santa kdo? (TV film)
1999 Pirates: 3D Show
1998 Safety Patrol (TV film)
Utopenec na útěku
1997 Pan Magor
Poplach v skautském táboře
1996 Agent WC 40
Harvey (TV film)
Salute to the Athletes (TV film)
1995 Drákuloviny
Dítě na půjčku (TV film)
Mr. Willowby's Christmas Tree (TV film)
1994 Bad Golf My Way
Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas
S.P.Q.R. 2000 e 1/2 anni fa
1993 Bláznivé dědictví
Digger
Leslie Nielsen's Bad Golf Made Easier
1991 Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu
Šance pro život (TV film)
Šťastné a veselé
1990 Bláznivý exorcista
1989 Prázdniny v San Diegu
1988 Bláznivá střela
Railway Dragon, The (TV film)
1987 Bláznivá
Nightstick (TV film)
Případy otce Dowlinga (TV film)
Stoletý tatínek
1986 Jak chutná černá
The Patriot
1985 Blade in Hong Kong (TV film)
Když se kácí les (TV film)
Striker's Mountain (TV film)
1983 Cave-In! (TV film)
Night the Bridge Fell Down, The (TV film)
Prime Times (TV film)
1982 Creepshow
Světlo bludičky
Twilight Theater (TV film)
Špatné je dobré
1981 Choice of Two, A
Příšera nebyla milá
1980 Hra na vraha
OHMS (TV film)
Připoutejte se, prosím!
1979 Albertans, The (TV film)
Hořící město
Hry bez pravidel (TV film)
Riel (TV film)
1978 Little Mo (TV film)
1977 Den zvířat
Sixth and Main
The Amsterdam Kill
Viva Knievel!
1976 Grand Jury
Project: Kill
Velká loupež ve firmě Brinks (TV film)
1974 Can Ellen Be Saved? (TV film)
1973 ...And Millions Die! (TV film)
Amanda Fallon (TV film)
Letters, The (TV film)
Return of Charlie Chan, The (TV film)
Snatched (TV film)
1972 Dobrodružství Poseidonu
1971 Incident in San Francisco (TV film)
Resurrection of Zachary Wheeler, The
They Call It Murder (TV film)
1970 Four Rode Out
Hauser's Memory (TV film)
Night Slaves (TV film)
The Aquarians (TV film)
1969 Change of Mind
Deadlock (TV film)
How to Commit Marriage
Trial Run (TV film)
1968 Companions in Nightmare (TV film)
Dayton's Devils
How to Steal the World
Shadow Over Elveron (TV film)
1967 Code Name: Heraclitus (TV film)
Gunfight in Abilene
Kontrapunkt
Rosie!
The Reluctant Astronaut
1966 Pevnost mrtvých
Velký Bill
1965 Dark Intruder
Harlow
1964 Night Train to Paris
See How They Run (TV film)
1958 Ovčák
1957 Hot Summer Night
Tammy and the Bachelor
1956 Ransom!
The Opposite Sex
The Vagabond King
Zakázaná planeta

TV seriály

2007 Griffinovi (TV seriál) - a.z.
Griffinovi ve Star Wars (S06E01) - a.z.
2001 Liography (TV seriál)
2000 N.Y.U.K (TV seriál)
Pumper Pups (TV seriál)
1999 Směr jih (TV seriál)
Call of the Wild: Part 2 (S04E13)
Call of the Wild: Part 1 (S04E12)
1996 Směr jih (TV seriál)
All the Queen's Horses (S02E14)
1994 Katie and Orbie (TV seriál)
Směr jih (TV seriál)
Manhunt (S01E04)
1992 The Golden Girls (TV seriál)
One Flew Out of the Cuckoo's Nest: Part 2 (S07E26)
One Flew Out of the Cuckoo's Nest: Part 1 (S07E25)
1986 Race for the Bomb (TV seriál)
1985 Divadlo Raye Bradburyho (TV seriál)
Marionettes, Inc. (S01E01)
To je vražda, napsala (TV seriál)
Má láska je za velkou louží (S01E14)
1984 Shaping Up (TV seriál)
1982 Police Squad! (TV seriál)
Testimony of Evil (Dead Men Don't Laugh) (E06)
Rendezvous at Big Gulch (Terror in the Neighborhood) (E05)
Revenge and Remorse (The Guilty Alibi) (E04)
další epizody (6)
1979 Backstairs at the White House (TV seriál)
1975 Columbo (TV seriál)
Krize identity (S05E03)
1974 Kojak (TV seriál)
Smolař všechno schytá (S02E15)
1973 Evil Touch, The (TV seriál)
M*A*S*H (TV seriál)
Rekordman (S01E16)
1972 Kung Fu (TV seriál)
Norman Corwin Presents (TV seriál)
1971 Columbo (TV seriál)
Její příležitost (S01E05)
1969 Bold Ones: The Protectors, The (TV seriál)
Bracken's World (TV seriál)
1968 Hawaii Five-O (TV seriál)
Cocoon (S01E01)
1964 Peyton Place (TV seriál)
1963 Bob Hope Presents the Chrysler Theatre (TV seriál)
Kraft Suspense Theatre (TV seriál)
Uprchlík (TV seriál)
Glass Tightrope (S01E12)
1962 The Virginian (TV seriál)
1961 The Defenders (TV seriál)
The New Breed (TV seriál)
1960 Moment of Fear (TV seriál)
Route 66 (TV seriál)
1959 Swamp Fox (TV seriál)
1957 Wagon Train (TV seriál)
1955 First Performance (TV seriál)
1954 Love Story (TV seriál)
1951 Tales of Tomorrow (TV seriál)
1950 Armstrong Circle Theatre (TV seriál)
Stage 13 (TV seriál)
The Magnavox Theatre (TV seriál)
The Web (TV seriál)
Trap, The (TV seriál)
1949 The Clock (TV seriál)
1947 Kraft Television Theatre (TV seriál)
1946 Lights Out (TV seriál)

Dokumentární

2017 A Great Big Story: Then & Now with Thora Birch - a.z.
2007 Doktorologie (TV seriál)
2006 The 50 Greatest Comedy Films (TV film)
2004 The Best of 'So Graham Norton'
1998 Dinosaur Park
The Fine Art of Separating People from Their Money (TV film)
Wie man die Leute von ihrem Geld trennt (TV film)
1997 Leslie Nielsen's Stupid Little Golf Video
1994 Bob Hope: Happy 91st Birthday, Bob (TV film)
1993 The Unknown Marx Brothers (TV film) - vyp.
1985 Homefront, The
1975 Threshold: The Blue Angels Experience
1973 Journey to the Outer Limits
1972 Explorers, The (TV seriál)
1964 National Geographic Specials (TV seriál)
1955 Battle of Gettysburg, The

Host

TV pořady

2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
1994 Circus of the Stars Goes to Disneyland (TV pořad)
Masters of Illusion: The Wizards of Special Effects (TV pořad)
WWE SummerSlam (TV pořad)
1991 Circus of the Stars #16 (TV pořad)
1990 Tonight Live with Steve Vizard (TV pořad)
1989 Circus of the Stars #14 (TV pořad)
The Pat Sajak Show (TV pořad)
1985 Canadian Conspiracy, The (TV pořad)
1982 All-Star Birthday Party at Annapolis (TV pořad)
The 34th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1980 The Alan Thicke Show (TV pořad)
1976 The Alan Hamel Show (TV pořad)
1970 Beat the Clock (TV pořad)
1969 It's Your Bet (TV pořad)
The Movie Game (TV pořad)
1968 It Takes Two (TV pořad)
1962 Your First Impression (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 222)