Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

lemonova

Napokon celý film nebol tak crazy ako prvých desať minút (plakala som od smiechu:)), ale strašne dobre sa naň pozeralo. Samozrejme, absolútna hviezda číslo jeden bol Gambini v podaní Joea Pesciho, to bez debaty. Ale jeho klienti boli taktiež očarujúci a nemyslím, že by malo herecké osadenstvo nejaký slabý článok :)) Veľmi pohodový zážitok, ktorému dám určite ešte minimálne jednu šancu a uvidím, či napokon nepôjde hodnotenie až po strop :)) ()

Besyn

Jo,těžko říct jak by to vypadalo bez Pesciho.Asi by to byla jen průměrná komedie,ale Pesci tam je a hlavně díky němu se jedná o jednu z nejlepších a nejinteligentnějších komedií,co jsem kdy viděl. ()

bif

Tak to je nářez :D. Nedivím se, že Marisa Tomei dostala Oscara, takhle od srdce jsem se opravdu dlouho nezasmál, skvělé. ()

Jeand´Boa

Joe Pesci nás jasně přesvědčí, že ona obávaná lavice obžalovaných se nemusí klepat pouze díky strachu...může to být vyvoláno i chvěním bránice...je to hodně příjemná komedie... ()

Torgal

Toto je na plnú pálku, nemôžem inak. Od začiatku do konca som sa tlemil od ucha k uchu, nebolo tu jediného hluchého miesta. Joe Pesci je frajer a spolu s Marissou Tomei (nemôžem pochopiť, prečo od tohto filmu nenatočila nič zaujímavé) tvoria úžasnú nesúrodú dvojku. Jednoznačne najzábavnejší film z prostredia súdu, kde o ten prípad ani tak nejde, ale väčší dôraz je kladený na veci okolo toho (trable so sudcom, problémy s bývaním, súboj o 200 dolárov atď.). 9/10 ()

Darckol

Až na pár nie veľmi vydarených scén a nelogických vecí sa mi na to strašne dobre pozeralo :D 7,0/10 Videli ste tie 2 prsty? :D ()

asfalt

Jedna z najlepších komédií aké som videl. A to som ju vzhliadol prvýkrát po 20 rokoch od jej vzniku :) V tomto filme všetko dokonale funguje. ()

Kingjiri

Filmy ze soudní síně jsem si nikdy nedokázal pořádně oblíbit a moc se toho nemění ani v případě, že se jedná o komedii z uvedenýho prostředí (to je však samozřejmě velice subjektivní hodnocení). Námět byl fajn, ale nejsem si jistej, jestli byl hoden celovečerní stopáže (spíš bych ho použil jako důležitou dějovou linku v nějaký roadmovie). V průběhu projekce jsem se občas upřímně pousmál, ale na nějakej záchvat smíchu se řada nedostala. Průměrná žánrová jednohubka teda asi bude z mojí strany odpovídající hodnocení. ()

HenryIvan

Máte to takto, keď začínate pozerať film s tým, že niekto účinkujúci dostal za svoje snaženie Oskara, neprestanete sledovať každú chvíľu výkonu danej osoby, hodnotiac, či si svoju odmenu zaslúžil. Inak to nebolo ani tuna. Už od začiatku síce nemôžete spustiť oči s Marisi Tomei, kvôli jej pôvabu, ladnosti, sexappealu či emancipácii, no reálne zvažujete oprávnenosť udelenia sošky. Keď si spätne vybavujem jej herecký výkon, v každej scéne, kde sa objavila a pridám aj záverečné vypočúvanie na súde, tak zisťujem, že mi to je úplne jedno. Zaslúžené či nezaslúžené, nie je to podstatne, pretože sa mi na ňu tak dobre pozeralo, že by som jej zniesol aj modré z neba. Môj bratranec Vinny, ako už bolo spomínané, zobrazuje vážnu tému obžalovania z vraždy prekvapivo z vtipného hľadiska. Keď sa zamyslím, usudzujem, že tu je ten súdny proces ako keby na druhej koľaji, lebo sa nevenujeme príliš podrobnostiam prípadu. Prvé husle hraje príprava Vinnyho a aj Lisi na ten spomínaný prípad. Sme svedkami postupného rastu Vinnyho ako advokáta s ( patrnou ) pomocou Lisi. Film mi miestami prišiel ako sitcom, založený na nedorozumeniach postáv, z čoho vzniká veľa nepríjemných, no o to vtipnejších okamihov. Tak isto sa dá krásne obdivovať, vynaliezavosť či akási zdravá drzosť, ktorou Vinny bez pochyby disponuje. Film je veľmi svižný, správne vtipný a málokedy trápny. Dokonca aj Joe Pesci žiari v roly, ktorá netrpí psychopatickými sklonmi, ako je u neho zvykom. Ja som bol pobavený a zaujatý a to považujem za jedno z hlavných aspektov, ktoré robia film pre mňa zaujímavým a dobrým. 85 %. ()

Hpatrik

Místy docela zábavné, ale nemůžu se přenést přes to, jak se z Vinnyho, který se chová na začátku jako vidlák který nemá o právu ani ponětí, stane za pár dní právnické eso. Nedává mi to smysl, zvlášť když je to celé postavené na jeho postavě. Jinak Marisa Tomei je neodolatelná! Slabší tři. ()

Urukhaj98

Žeru soudní dramata. Všechno to dokazování, vyslýchání svědků, shánění důkazů na poslední chvíli, drží to diváka v neustálém napětí. Můj bratranec Vinny je trochu jiný typ filmu, protože je to navzdory pár mrazivým momentům převážně komedie, nicméně mu to na poutavosti a napínavosti nic nebere. Pesci je navíc bůh, ať už hraje labilního gangstera, cholerického lupiče nebo pravníka, který je tak trochu pako, ale sakra mu to pálí. A Marisa Tomei je ve své póze "vidlačky z New Yorku" přímo kouzelná. 8/10 ()

Odpadlik

Výborná komedie ze soudní síně, což není zase tak moc obvyklé. Spousta výborných situací a navíc ta skvělá a krásná Marissa Tomeiová, té bych dal hvězdiček ještě víc! ()

Poker_Face

Jak už tu mnozí psali, jde hlavně o Pesciho, který svou roli zvládnul dokonale, ale nesmíme zapomínat na Marisu Tomei, která si oskara zasloužila a navíc se určitě nebudete soustředit jen na její herecký výkon. Pohodová komedie na zlepšení nálady. ()

Nocturno culto

Tak s takovým obhájcem se vydat k soudu,tak se můžu usmažit na křesle rovnou :-) Ale nakonec to všechno vyhrál a byl skvělej..v tomhle filmu mě Joe Pesci pobavil skoro tak stejně jako Harry v Sám doma :-).. ()

Sign

Čekal jsem něco úplně jiného než jsem dostal, je to hodně zdařilí snímek o jednom soudním řízení podle již klasické předlohy neprávem obviněných lidí z vraždy, Joe Pesci jako vždy bravůrní a Marisa mu skvěle sekunduje, co se týče Pana Karate Kid Ralpha hraje zde opravdu přesvědčivě a Mitchell zase skvěle sekunduje jemu, ze začátku je film komedie a to hlavně stavěná na vzájemném nedorozumění včetně přiznání na policejní stanici nebo rozhovoru v cele :-D ()

boni

Film pro každého, kdo miluje herecké etudy Joa Pesciho, akorát tentokráte výjimečně v hlavní roli. Střední pasáž sice docela ztrácela tempo, naštěstí vše měrou vrchovatou vynahradila poslední půlhodina, kdy na nějakou nudu tedy opravdu není čas. A další z řady filmů, který mě utvrdil v tom, že Pesci je prostě dokonalý herec. Velká škoda, že nemá více rolí. ()

Maximilianus

Príjemná komédia, ktorá dokáže potešiť aj po skoro 30 rokoch, a to najmä vďaka ústrednej dvojici Joe Pesci a Marisa Tomei. Je to síce také 90-tkové, čiže nejaké chyby sa tam nájdu, ale všetko je odpustiteľné. 7,5/10. ()