Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

Vindemiatrix

Bránici jsem si nepotrhal, ale náladu mi to rozhodně zvedlo. Pesci to roztáčí jak ďas a Marisa Tomei mu nejen zvládá sekundovat, ale ještě ho hecuje. A náramně jí to sluší. ()

Profík

Je to moje srdcovka. Možná někdy kapánek přehnané, ale scény u soudu a mezi Pescim a Marisou Tomei jsou nezapomenutelné.A Marisa Tomei je navíc neuvěřitelně roztomilá, dostala mě hned u první scény. 95%. ()

Dedeha

Príjemní komédia, ktorá má „šmrnc“. Film, v ktorom exceluje komediálny talent Joea Pesciho a v ktorom mu vynikajúco sekunduje Marisa Tomei. Celý film je postavený na prvom prípade obhajoby "tiež právnika" Vinnyho, ktorý ak by sa sekol, tak jeho bratranec má vážny problém. ()

andy60

Vtipné to je, hlavně ty hádky mezi Pescim a Tomei mají šťávu, jen ty momenty ze soudní síně mně připadaly zdlouhavé a ne moc zábavné. A ještě úvaha na závěr - kdybych se ocitl na lavici obžalovaných, fakt nevím, jestli bych sáhl po Pescim jako po svém obhájci.... ()

Monco

Líbily se mi hlášky: Vinny jde do cely. Tak začnu u Tebe. Měl bys mi bejt vděčnej. Jde o Tvojí prdel a ne o moji. Měli bysme se předtím poznat. Tak na kolikátej pokus si to udělal Vinny? Tak do třetice všeho dobrýho. No spíš do šestice :) ()

Sejkorka

Excelentní výkon dvou aktuálních držitelů Oskara (Joe Pesci rok před tím - Mafiáni, Marisa Tomei za tuto roli). Zpočátku mě trochu iritovalo, jak pořád nevycházelo najevo, co bylo zřejmé (např. jak dlouho šerif pokládal otázky směřující k vraždě a Bill na ně odpovídal jako o krádeži konzervy.) Ještě Vinny zpočátku u soudu byl na facku, ale to už patřilo k následujícím událostem. Jak například si liboval ve vězeňské noční vřavě, že má konečně klid na spaní. Nejbožštějšíí je však Lisa. Sluší jí to a navíc je chytrá, jak vopice. Skvělá zábava, tenhle film, indeed. ()