Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

kebo

Tato komedia je prikladom toho ako sa da natocit skvely film z jednoducheho nametu. Joe Pesci ako aj Marisa Tomei podavaju zivotne vykony a reziser Jonathan Lyn svoje remeslo ovlada tak ako sa patri. Clovek sa nenudi ani chvilu aj napriek tomu, ze film pozera po piaty krat ()

KdG

Nemám rád filmy ze soudního prostředí ale tohle je mazec, Pesci je vynikající, celé je to fakt dobré. ()

fruity

Moc pěknej film, kterej jsem viděl teprv letos. Marise to moc sluší. Joe perlí a vůbec je to dobrý. Určitě jukněte. ()

Duke90

Joe Pesci jako komediant, který zdaleka není nijak extra výbušný, jak by se normálně očekávalo, ale spíše nešikovný, roztržitý a přesto docela prohnaný v přesvědčování soudce o své právnické praxi. Komediální role mu zkrátka sednou téměř stejnou měrou jako ty mafiánské. Celým filmem s lehkostí proplouvá společně s Marisou Tomei, která ohromí při finálním líčení svými znalostmi o automobilech. Popravdě řečeno, asi bych s ním jako s obhájcem dvakrát váhal, ale jako s hercem nikoli... ()

Brooks

Roztomilá komédia s kvalitným, inteligentným scenárom a perfektne obsadenou ústrednou dvojicou. Práve sympatie dua Pesci - Tomei, ako aj chémia medzi nimi, sú hlavným dôvodom úspechu tohto filmu. 4* ()

papadoce

Júj tak toto je klasika mého mládí. Rozhodne film pre všetkých právnikov no nielen pre nich. Joe Pesci v najlepšej forme a bratranec Vinny v jeho podaní by sa s tou ŠPZtkou nestratil ani na Slovensku 😁. Už prvá scéna zo súdnej siene jasne napovie, že každý by chcel mať za právnika Vinnyho pri obžalobe z vraždy. To nehovorím o úvodných rečiach všetkých troch advokátov. Na ten súd som sa po rokoch proste opäť tešil. Medzitým som už aj zabudol, že My cousin Vinny existuje. Je vždy osviežujúce vrátiť sa ku klasikám. Pre mňa sa jedná o dokonalý film s Joe Pescim a ak si navrch položím čerešničku v podobe jednej z najkrajších herečiek Hollywoodu, ktorá za rolu dokonca oscarovala, potom už k úsmevu nič nechýba. Ale niekto predsa áno. Chýbaš všetkým a Všetkým. Úplne vážne. ()

zahris

Obrovské překvapení! Vynikající komedie se skvělou ústřední dvojící, která ani na chvíli nenudí. Navíc i přes častý nesouhlas byl podle mě Oscar pro Marisu Tomei správnou volbou. ()

sefa

Joe Pesci tradičně vynikající a Marisa Tomei když mluví o autech... Jinak ideální film na deštivé podzimní odpoledne. ()

Dinsberg

Příjemná oddechová záležitost, která si však nezadá ani s náročnějšími kusy. Nejde totiž o žádnou jednohubku na jedno kouknutí. Hvězda na vrcholu (Pesci), vycházející hvězda (Marisa Tomei) a blednoucí hvězda (Ralph Macchio). V téhle konstalaci veškeré osazenstvo, včetně Freda Gwynna ve své poslední roli příliš usedlého soudce. I když zápletka působí trochu obehraně, ze stereotypu ji probouzejí právě plastické figury a životní situace, někdy totožné s našimi (např. projíždějící vlak). Nezbývá než doporučit. ()

teltri

Ten film som zo zaciatku neznasal. Cakal som crazy komediu, ale postupne som si ho oblubil, celkom vydarena komedia. Pohodovy Joe Pesci. Dialog o vodovnodnom kohutiku je pekny ping pong :) zlate. ()

MaxForValue

Za premrštenú stopáž, pretiahnutý úvod iba 3*. Hoci tá druhá polovica spĺňa všetky atribúty dobrého filmu. A navyše, Marise Tomel to svedčalo už aj pred 20 rokmi :) ()

1mara2

Hahaha, no do prdele, tohle je masakr. Joe Pesci je borec. Maloměšťáci zkurvený, nebejt vytříbenýho a vzdělanýho právníka, kdo ví, jak by to s těma klukama dopadlo. Abych nezapomněl - ty obrázky se budou hodit, tady je psí hovno, no to je důkaz!! ()

vitac.

Měl jsem dva hlavní důvody si tento film pro pamětníky promítnout. Prvním bylo vysoké hodnocení, druhým možnost vidět Marisu Tomei v jejím premiérovém "velkém" (pro ni Oscarovém) filmu a téměř o čtvrt století mladší. To druhé opravdu stálo za to, Marisa byla (je) fantastická. Dal bych jí šest, ne, sedm hvězdiček... dal bych jí všechny hvězdičky, co se třpytí ve výloze nočního nebe o jasné letní noci! (Dobře, kecám - vím, že to nejde:)) Joe Pesci je ale také výborný, tvoří s MT dost kontrastní pár, avšak tak nějak vyladěný na stejnou vlnu. Jednoduše jsou tím nejlepším, co film nabízí. Vedlejší role soudce v podání Freda Gwynneho (to byla pro změnu jedna z jeho posledních rolí) mě také zaujala. To první - vysoké hodnocení na ČSFD - s tím se neztotožňuju. Jinak je to totiž jen nenáročná, docela zdlouhavá a až na několik vydařenějších fórů (namátkou "Menu":)) ani ne moc vtipná komedie. Víc rozumím dvouhvězdičkovým, než pětihvězdičkovým hodnocením. Sám se přikláním k slabším třem. Krom již zmíněných pozitiv proto, že mám v oblibě slovní přestřelky v soudních síních a podařilo se mi nepřerušit sérii amerických filmů s výraznou stopou jižanského přízvuku, který mě také velmi baví poslouchat:) (toto byl už myslím pátý v řadě). ()

bohhous22

Debata o vodovodnim kohoutku skvele charakterizuje celej film a koktajici právník mě rozsekava jen co se objeví na plátně...jeho suverénní výstup přes ,,malý " handicap mě spolehlivě rozesmiva už několik let! ()

Mistr_Moon

Joe Pesci vypadá tady na mladého právníka už trochu staře (bylo mu skoro 50) ale jinak si celý film povodil jako pán a mladá Marisa Tomei s roztomilým přízvukem a znalostí aut mu byla rovnocenou partnerkou. ()