Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

Chrustyn

Výborný a neskutečně zábavný Joe Pesci (tentokrát opravdu nikoho nezabije) ve skvělé komedii s výborným nádechem nezapomenutelných devadesátých let. Tentokrát se nám Joe předvede jako nezkušený právník, který má poprvé obhajovat případ vraždy. ()

classic

VINCENT GAMBINI - ( Joe Pesci je v tomto období populárny, strieda mafiánske filmy s komediálnymi ), zo začiatku mi liezol na nervy, postupne sa vypracoval vo svojej profesii - právnika, ktorému to najprv - bohvieako nejde, ale musí na sebe popracovať, vhupnúť do tejto neľahkej profesie, pričom má nulové skúsenosti, je takmer neschopný, ale chce pomôcť - svojmu bratancovi, ktorého krivo obvinili, možno nechtiac, či trebárs omylom, lebo sa nachádzal na mieste činu, spolu so svojim kamarátom, pričom dochádza k častým NEDOROZUMENIAM, keď sa okolnosti ešte viac prehĺbia v ich neprospech. Do Alabamy - prichádza práve Vincent so svojou sexy - snúbenicou Lisou Vito, aby ich vysekal z problému. No - javí sa to ako nadľudský výkon, keď Vincent absolútne nevie, ako sa správať v súdnej sieni, jednak je nevhodne oblečený, čo dá neskôr do poriadku, alebo pohŕda súdom, za čo ho posiela - neoblomný sudca - sa schladiť do chládku ! Frajerka ho zakaždým dostane von na kauciu, ale začína jej dochádzať trpezlivosť, no - zohrá - kľúčovú úlohu na lavici svedkov, ako mechanik - odborník, to je najlepšia pasáž filmu, inak film - je nemastný - neslaný, až občas debilný, potom sa to zlepší, akonáhle sa Vincent - spamätá, odvtedy to je káva, ktorá mi chutí... Joe Pesci je výborný, Marisa Tomei - si určite zaslúži Oscar za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ale táto - sympatická herečka, odvtedy nikde nezakotvila, čo by stálo za pozornosť, viac zabudnutá, ako pamätná. Ale páči sa mi, a tak si ju ešte vyhľadám... Žalobcu - Lana Smitha, poznám zo seriálu Superman, kde si zahral šéfa - Perryho Whitea. Inak film ako celok, je zvláštny, divný, nie je to, čo mi osvieži rozum. Nakoniec - kukatelný film, pri ktorom sa chytáte za hlavu... W.T.F. ? ()

veru_needy

My cousin Vinny je svým pojetím skutečně jednou z nejvydařenějších komedií svého druhu. Právník z New Yorku, který vlastní advokátní licenci teprve 6 týdnů, který v životě neviděl soudní síň zevnitř a který ještě nikdy nepracoval na žádném případu, se ujímá záchrany svého bratrance a jeho kamaráda, kteří byli ve špatnou chvíli na nesprávném místě a hlavně v nesprávném autě. Teď jim hrozí vězení za vraždu. A je na Vinnym, aby dokázal jejich nevinu. Skutečně výborná oddechovka, která pokaždé pobaví. A jako další plus samozřejmě skvělé herecké obsazení. - "Imagine you're a deer. You're prancing along, you get thirsty, you spot a little brook, you put your little deer lips down to the cool clear water... BAM! A fucking bullet rips off part of your head. Your brains are laying on the ground in little bloody pieces. Now I ask you. Would you give a fuck what kind of pants the son of a bitch who shot you was wearing?" ()

Bauer

Jedna z komedií, které se upřímně od srdce zasmějete. Navíc je zvláštní, jak se příběh o soudu dá natočit zábavnou formou. Přece jen, pokud si vzpomeneme na různá soudní dramata, tak vždycky šlo pouze o film, kde se kecalo o sto šest. Zde se sice taky kecá, ale takovéto dialogy jsem opravdu dlouho neslyšel, tak vtipné. Prostě paráda!!! A k tomu všemu dobré hlášky. Dokonce i pár vtipných scén, ale nebylo jich tolik, aby také ne, když je to stavěno hlavně na dialogách. Ale uznejme, že scény, kdy jde hlavní postava spát a něco ho vždy častně vzbudí, nemá vážně chybu. Herecké obsazení taky nemá chybu. Ten trpaslík, Joe Pesci, který chodí oblíkaný jak mafián neměl chybu a hlavně měl styl. Marisa Tomei byla krásná už jako mláda a její výkon je pozoruhodný. Ty kecy o autech mně dostávali. Jedna z mých nejoblíbenějších komedií! ()

Handle

Jéé, komedie ze soudní síně! :) Joe Pesci byl supr a celkově se jedná o velmi vtipný film, i když samozřejmně lehce přaštěný, místy až přehnaný. Ale vlastně mi to ani nevadilo, protože to celé prostě fungovalo, film si mě získal a zasmál jsem se. ()

ScarPoul

Taký ten film, ktorému to buď zožeriete aj s navijákom, alebo ho len budete skrátka akceptovať, ako ďalší z tisícov pokusov o tradičnú hodnotovú komédiu. Lynn, ale mal Launerov scénar a skvelé postavy. Pesci v najsympatickejšej podobe. Tomei na spapanie( tá žena je dokonalá ), ale čo je na filme podľa môjho názoru skvelé, je že pracuje s normálnymi postavami, kde nie je žiadny dobrák a zloduch, ale len ľudia, čo si robia svoju prácu. Nikto tu nechce nikomu vyslovene ublížiť a aj niektoré komplikácie, ktoré sa dostanú pred Vinnyho sú motivované jeho zásluhou. Nie dokonalé, ale po všetkých stránkach veľmi, veľmi príjemné. ()

BoPo

Už pre ten najväčší oskarový šok, v podobe najlepšieho ženského výkonu vo vedľajšej úlohe pre Marisu Tomei, sa to oplatí vidieť. No a inak je to pohodová komédia. ()

Caszidy

Takový v podstatě malý a skromný film a přitom skrývá tolik zábavy. Opravdu výborná krimi-komedie s nepřekonatelným Joe Pescim a opravdu nádherně okouzlující Marisou Tomei, která má navíc odzbrojující "obecné automobilové znalosti". ()

Lacike

Pohodova komedia o jednom zapeklitom pripade vrazdy s vtipny Pascim ako neortodoxnym pravnikom. Pesci tu sice je dostatocne vtipny, ale vsetko ostatne mi pripada priemerne. Hlavne Karate Kid je tu totalne nevyrazny. Videl som to asi tretikrat a mojou srdcovkou sa tento film nikdy nestal. Parkrat som sa zasmial a to je tak vsetko. Aspon ze sudny proces sa vyvija celkom logicky bez sialenych zvratov. Z CZ dabingov sa mi paci viac ten s Fiserom. 6/10. ()

Agatha

Střelený film, který má asi jen jeden účel - pobavit. A celkem se to daří. Joe Pesci je neuvěřitelný, hraje tak dobře, že se mi až zdálo jestli není náhodou takhle přiblblej i ve skutečnosti. Jen taková maličkost mi u jeho osoby lezla na nervy a sice český dabing, to se skutečně nepovedlo, ale ke konci si už člověk začíný zvykat. Ale jestli máte na výběr tak doporučuju radši původní znění. Pesciho výborně ho doplňuje oprsklá Marisa Tomei, která sice podává velmi pěkný výkon, ale že by na Oscara? Ale tak asi jo, sranda s ní byla. Celý probíhající soud se musí brát s nadhledem, ale to se od komedie asi očekává. Závěrem bych to zhodnotil asi tak: dobrá zábava s dobrými hláškami a s dobrými herci. ()

zablaga

Má to v sebe to kúzlo deväťdesiatych rokov, humor, super zápletku a díva sa na to s takou ľahkosťou, že má na to človek chuť snáď vždy! Jeden z mojich obľúbených 5* "Ja som zastrelil? Ja som zastrelil?" ()

kobejn

moje oblíbená komedie s výborným dabingem, kdy Pesciho geniálně nadaboval Václav Postránecký...a byl jsem zamilovaný do Marisy Tomei...ta byla úžasná...v každý scéně měla jiný šaty, pozoruhodné... ()

Vojcl

Celkem zábavná komedie ze soudního prostředí s vynikajícím Joe Pescim coby netradičním advokátem. Bavil jsem se dobře, ale bohužel bratranec Vinny zapadá do škatulky filmů, na něž si za týden po shlédnutí ani nevzpomenete. Při vší úctě k Marise Tomei, nechápu za co dostala Oscara, viděl jsem ji už v mnohem zajímavějších rolích, ale aspoň se na ní příjemně kouká :-) ()

kaylin

Nic jsem od tohoto snímku nečekal, o to větší bylo moje překvapení, když jsem ho začal sledovat. Člověk by si myslel, že film ze soudní síně ho nemůže překvapit, ale když je dobře natočený, tak to dokáže. Navíc je to komedie, která vám sedne díky skvělým hercům v hlavních i vedlejších rolích. Ale hlavně Joe Pesci a Marisa Tomei film táhnou. ()

Maq

Komedie. Nadsázka v soudní síni je snad až za hranicí účelnosti. Ale postavy mají relativně dobře zpracované charaktery a některé dialogy jsou originálně vtipné. ()

gojackill

"Jednou jsi na hoře a jindy zas dole." Tento Pesciho citát provází celý film, protože úroveň humoru během celého filmu je značně nevyvážená. Někdy trapné až hanba, ale v zápětí se pro změnu stanete svědky celkem vydařeného gagu. Vedlejší herci vyloženě štvali, protože se pitvořili a taky dost přehrávali (veřejný obhájce, či soudce). Joe Pesci má na to utáhnout celou komedii sám, o tom nepochybuji a zároveň jsem si jistý že to mohl zahrát lépe - umírněněji - bez té přehnané grotesknosti. Vcelku to bylo pohodové a mám rád humor, který si utahuje z buranů, ale ta pachuť a zklamání mi po skončení filmu na patře zůstává. Je to škoda. ()

swed

Nenáročná zábava na líné odpoledne. Vtip Pesciho a sex-appeal Tomeiové (návrháři kostýmů se zase jednou pořádně vyřádili) pozvedají tuto komedii na hodně příjemnou záležitost. Triviálnost zápletky se dá tentokrát prominout. 7/10 ()