Bořiči mýtů (TV pořad)

MythBusters

Ničitelia mýtov

Dokumentární / Komedie / Mysteriózní

USA, 2003–2018, 209 h 12 min (Minutáž: 39–90 min)

Stará dobrá klasika. Ani neviete čo všetko sa naučíte ked si pozriete čo i len jeden diel Myth Busters. Ani jeden krát som sa nenudila, Jamie a Adam sú skvelá dvojka ktorým to na obrazovkách neksutočne sadne. Najradšej mám časti, v ktorých sa snažia vyhodiť do vzduchu niečo veľké (Napríklad 200 litrový boiler bol fakt šupa). Veľmi sa mi páči ako sa snažia zboriť mýty, ktoré my využívame každý deň a ani nemáme poňatia, že sme tak trochu oklamaní.(23.7.2011)

Na tyhle týpky jsem narazil vlastně náhodou. Moc se na TV nedívám, takže mi mnoho věcí uniká. Teď jsem narazil na Bořiče mýtů na jednom on-line kanále a jsem nadšený. Tohle je sranda, která by měla být součástí každé vyučovací osnovy. To co tahle parta dělá je vlastně praktická ukázka toho, jak funguje všechna ta věda, které mnoho lidí nerozumí. Výborný vědecký pořad.(7.1.2015)

Mám rád ich humor, ktorý mi sadol. Aj vedecké pozadie, ktoré nie je len samoúčelnou zmesou "odborných" alebo na prvé počutie "odborne" znejúcich výrazov. "Mýty", ktoré boriči rozoberajú, sú síce prevažne americké, ale mnohé z nich sú známe ba dokonca udomácnené aj u nás. Je sranda sledovať papierový motorový čln, rezanie auta snežným pluhom alebo vyhadzovanie domu do vzduchu, len aby sa presvedčili, či sa to dá. Čo doslova žeriem je fakt, že ak nejaký mýtus vyvrátia, gradujú jeho skúšanie až po hranicu, kedy sa potvrdí. Príklad: je možné plynom zo spreju proti hmyzu vyhodiť do vzduchu dom? Nie. Ale! Koľko flakónikov je potrebné, aby sa to podarilo? A je to tu: za bežných podmienok to možné nie je. Ale skús do baráku vypustiť takých flakónov stovky a škrtnúť zápalkou.. No, je teda isté, že hmyz bude tvoj najmenší problém :)(12.11.2013)

Po zhlédnutí úplně nejprvnějšího dílu jsem si nemyslel, že bych si ke dvojici ošklivých zrzečků vytvořil až takové sympatie. První sérii jsem viděl celou a poté jsem seriál sledoval pouze tehdy, když jsem neměl vysílací dobou zrovna nic lepšího na práci, což se tou dobou přihodilo velmi zřídka. Přesto kdykoli jsem viděl nový díl, tak se mi více či méně líbil. Míra líbivosti byla dána samozřejmě bořením aktuálních mýtů. Některé mýty a jejich boření mi přišly naprosto hloupé a snad ani inženýrským okem nedostatečně zbořené. A když už se kazilo úplně vše a nefungovalo skoro nic, tak naši bořiči předvedli alespoň pořádný výbuch nebo něco zničili. Jinak nápad je samozřejmě super. Bořiči mají evidentně nasbírány spousty zkušeností a díl od dílu se zlepšují. Spokojenost. Zatím to vidím na lepší 3* a až třeba někdy uvidím více dílů, tak bych tu čtvrtou klidně přihodil.(7.1.2014)

• Eisenmann

Mroží muž a jeho kamarádi utrácejí spoustu peněz za to, aby dokázali to, co tradičně ani nikoho nezajímá. Začne vás to vlastně zajímat až ve chvíli, kdy na to ve svém pořadu upozorní. Nestane se příliš často, že by si člověk řekl: "Páni, tohle mě trápilo celý život, bez rozřešení toho nemohu žít.", takže ač možná přijde chvíle, kdyby budete zvědaví na rozřešení toho či onoho "problému", mýtu, záhady, reálně se nedozvíte nic.(28.7.2014)

• - Originálny koncept vyšiel z hlavy austrálskeho spisovateľa a producenta Petera Reesa v roku 2002. Jeho nápad však Discovery odmietol s odôvodnením, že na niečom podobnom už pracujú. (Greenpeacak)

• - V máji 2013 vyzval aktivista Darryl Cherney tvorcov, aby sa pokúsili preukázať oficiálnu verziu kauzy, ktorá sa stala 24.5.1990. Vtedy mu v aute vybuchla rúrová bomba a jeho a spolusediacu Judi Bari vážne zranila. Aj keď boli zbavení všetkých obvinení a Cherney vysúdil 4,4 milióna amerických dolárov, FBI stále trvá na svojom, že nešlo o atentát, ale že bomba bola ich. (whack)

• - Hyneman a Savage získali čestné doktoráty z University of Twente v Holandsku za popularizáciu vedy. (Greenpeacak)