Bořiči mýtů (TV pořad)

Ničitelia mýtov

Dokumentární / Komedie / Mysteriózní

USA, 2003, 47–50 min

Dana Hughes

Čím viac to pozerám, tým je to zábavnejšie. Ako je možné rozštiepenie šípu Robina Hooda, raketa na salámový pohon, zničenie vrtuľníka poštovou známkou, výbuch koly a podobné perly sa inde nedajú vidieť. Fyzika a chémia sa dá podať aj veľmi zábavnou formou a žáner dokumentárna komédia je netradičný, ale presne vystihuje podstatu seriálu. Jedna hviezda naviac za množstvo námahy a rizika, ktoré si s pokusmi dvaja kutilovia dávajú.(3.1.2014)

Rozhodně kvalitní a dost dobrý seriál s úžasným nápadem, bořit mýty. Takhle dvojka je prostě dokonalá a jejich práce občas bere dech, co všechno udělají proto, aby zjistili výsledek. Vždy příjdou s něčím novým, s novým pokusem, aby se dokonale přesvědčili o tom, zda daný mýtus zbořili či nikoliv. Bořiči jsou jednoduše mistři v tom, co dělají...(14.1.2010)

Práca snov, tak vy sa dalo to, čomu sa venujú v tomto seriáli. Všetko to, čo počujú, hneď a testujú. Je miešané martini chuťovo také isté ako pretrepané, alebo sa len James Bond hraje na dôležitého? Možno v mori plnom žralokov prežiť tak, že sa robíme, že sme mŕtvi, alebo to bude naša posledná spoločenská hra? Alebo je šoférovanie v stave zlosti ekonomicky náročnejšie na spotrebu vozidla ako v stave pokoja? Koľko otázok, toľko odpovedí a niekedy ešte zaujímavejších ako tie otázky. Ako hovorí klasik, ten kto sa pýta, veľa vie a ten, kto pozerá MythBusters, vie všetko...(25.7.2014)

Moja najobľúbenejšia šou na Discovery. Ponúka zábavu (moderátori a ich hlášky), zaujímavé otázky zo života a ich praktické riešenia a hľadanie dôvodov, prečo sa veci dejú...Osobne sa mi páčili viac prvé série, kde riešili skutočné mýty a dilemy, v poslednej dobe sa totiž obmedzili na výrobu diel zo všetkých možných a nemožných materiálov a na mýty, kde ide o to, akým spôsobom nechajú vybuchnúť auto/kamión/dom/lietadlo. Očividne im dochádzajú nápady, čo je škoda. Plus bolo aj pridanie mladej gardy a veľké množstvo špeciálnych epizód - špeciál o žralokoch, Bondovský špeciál alebo špeciál zo zákulisia a začiatkoch spoločnej práce a mnoho iných. Bohužial novšie časti majú trend klesania kvality a obávam sa budúcnosti...Ale nikdy nezabudnem na "zmiznutie" miešačky v kameňolome.(31.1.2015)

• UncleG

Nezlobte se na mě, ale mě to jejich vyvracení mýtů, ucvochtěný doma na koleni, přijde strašně ubohý. Ti chlápci čašto nemají techniku ani rozpočet k tomu, aby nasimulovali ty správné podmínky...jejich hokus-pokusy bývají velmi odfláklé a závěry zbrklé. Kolikrát slyšíte "nepodařilo se nám nasimulovat to ani ono, ale můžeme říct, že mýtus je zbořen." No tak to pardón, plantážníci. Příklad 1: Bořiči mýtů dokazují, že střelou vypálenou ze zbraně nelze vyhodit nádrž automobilu do povětří. Mýtus zboří, aby se k němu později vrátili. V některém z dalších dílů se jim podaří rozžhavenou trasírkou zapálit benzín v nádrži. Protože už byla nádrž děravá, tak nevybuchla. Přesto po tomto pokusu dospěli k názoru, že nádrž LZE vyhodit do vzduchu. A mýtus je potvrzen. Tečka. Himl-laudón-donr-wetr! Tak snad když chci něco emipricky prokázat, budu to zkoušet tak dlouho, dokud se mi to nepovede, ne? Takže jestli tvrdíte, že lze trasírkou vyhodit nádrž do luftu, tak JÁ TO CHCI VIDĚT! (kulka imho zapálila benzín již vytékající z nádrže a ne benzín v nádrži). Příklad číslo dvě: Bořiči mýtů zkouší, zda vystřelená kulka vytvoří v trupu letadla takový podtlak, aby roztrhnul plášť. A dělají to, pitomci, na zemi ve stojícím vraku. Pak si uvědomí, že letadlo vlastně letí... a tak v některém z dalších dílů simulujou proudění vzuchu ňákým trapným větráčkem a měří podtlak v nádrži s dírou. Místo toho, aby se domluvili s jakoukoli fabrikou na testování v aerodynamický komoře. Vrcholem tohohle upachtěnýho pokusu je naložení podtalkový nádrže na korbu auta, se kterým jedou po dálnici za bežnýho provozu (!). Pochopitelně to k ničemu nevede, ovšem tihle nepříliš chytří páni můžou říct, že "mýtus je zbořen". Ehem... Sorry ale let letadla ve výšce Xkm, jehož trup je námáhán hned několika druhy proudění, za úplně jinýho tlaku a teploty ...se zkrátka nedá simulovat autem jedoucím po dálnici. Leda byste byl totální pablb. Jak jinak tohle nazvat, než smutná ukázka ryzího amatérismu? Tímhle způsobem by se dalo celkem vesele pokračovat, až by vzniknul nejdelší komentář na CSFD :) Celkově: Nízkorozpočtová, velmi diskutabilní záležitost, někdy spíš naštve, někdy zas pobaví... ale rozhodně se nejedná o takový nářez, jak by se na první pohled mohlo zdát. No jo, v mejch očích zase padnul jeden Mýtus.(27.8.2010)

• - V niektorých štátoch sa v dabingu upravujú jednotky miery či váhy (stopy, libry, palce) a podobne na metrický systém, aby mal divák lepšiu predstavu. (Greenpeacak)

• - V máji 2013 vyzval aktivista Darryl Cherney tvorcov, aby sa pokúsili preukázať oficiálnu verziu kauzy, ktorá sa stala 24.5.1990. Vtedy mu v aute vybuchla rúrová bomba a jeho a spolusediacu Judi Bari vážne zranila. Aj keď boli zbavení všetkých obvinení a Cherney vysúdil 4,4 milióna amerických dolárov, FBI stále trvá na svojom, že nešlo o atentát, ale že bomba bola ich. (whack)

• - Anglickou verzi vypravuje Robin Banky. (Zdroj: ČSFD.cz)