Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zbytky původního amerického obyvatelstva - indiáni, žijí v bídě a opovržení v nuzných rezervacích jako je třeba Las Trancas. Bydlí v chatrčích postavených ze starých poutačů na Coca Colu, živí se většinou podřadnými pracemi a hlavně se den co den opíjí lacinou kořalkou. Hlavním hrdinou je Vzpurný orel, který za války dosáhl hodnosti seržanta, získal řadu vyznamenání a na rozdíl od většiny ostatních indiánů nerezignoval, a je odhodlán vrátit indiánům jejich bývalou slávu a hrdost. Se svou myšlenkou na indiánské povstání se spojí s indiánským novinářem Pírkem a Raněným medvědem, který kdysi absolvoval půlroční dálkový kurs na advokáta, veškerý čas věnuje studiu starých smluv, které běloši uzavřeli s indiány v době osidlování západu. Jako první se rozhodne překazit stavbu dálnice přes území rezervace, k čemuž mu poslouží fiktivní indiánské pohřebiště, které je podle smlouvy z roku 1893 nedotknutelné. Přestože s prvního střetnutí vyjde výtězně, pozornost médií ani veřejnosti nezíská. A tak musí vymyslet nový plán. A opět je tu Raněný medvěd se starými smlouvami, v jedné, uzavřené roku 1884 se píše, že "předměty ponechané bez dohledu a užitku v rezervaci se stávají majetkem kmene." Vzpurný orel se rozhodne uloupit část nákladního vlaku, dopravit je po slepé koleji do rezervace a udělat z vagónů byty své soukmenovce. Plán vyjde více než dokonale, protože vlak dopravuje do blízkého města koně na rodeo a tak případ vzbudí značnou pozornost médií i veřejnosti. Zdá se, že jde do tuhého. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Zase jeden z tch priemernych filmov o Indianoch, ale uz to nie su ti notoricky znami z mayoviek z velkych prerii. Tito ziju v rezervacii, chlastaju koralku, teda odborne ohnivu vodu, teda zase pardon, alkohol, akysi Indian si dokonca spravil kurz advokata ... teda zaujimave. vacsinou som Zvyknukty na Indianov z Mayoviek alebo klasickych westernov - kde su krvilacni, utocia na belochovu farmu, ktou si beloch postavil ked tazko pracoval na Vychode USA. Tempo je ale nudne, hlavne strednu cast filmu som doslova pretrpel, dialogy plane a nic moc. No a tak plane kulisy ajak tu sa malokedy vidia. Preto len taky nudny sivy sedivy nevyrazny priemer, Anthony Quinn /La Strada/ zbytocny, mohli tu dat radoveho priemerneho herca : 59 % ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Na lehké nadsázce a Quinnově lehce teatrální živelnosti s kulisami amerického buldozerového developingu založená, v letech radikálních revolt v americké společnosti natočená konfrontace s pohodlnou iluzí jednotného, svobodného národa. Naivita, která se spíše než ve filmařině odehrává v počínání názorově rozpolcené etnické skupinky a odkrývá tak v rámci dané vyšší struktury trpkou marnost jednání s historicky oprávněným cílem a má tím silnou obecnou platnost. Ani western, ani hippie, ani nový Hollywood, ale spíše artový film pro evropské publikum se zkušeností konce 60.let. 3-4* ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Jaký krásný a působivě vystavěný film! Z dnešního pohledu možná trochu naivní, ale to rozhodně neberu jako mínus, protože jinak je dokonale upřímný a hluboce humanistický. Bitka mezi zrádným policistou a hlavním hrdinou probíhá v obchodě se suvenýry! Se suvenýry! Nemůže existovat výmluvnější vizuální argument, než když se tihle dva mlátí rádoby autentickými cetkami vyrobenými pro turisty. Scéna, kdy průvod indiánů přichází do města a zpívá, je zase úplně jednoduchá a děsivě působivá. No a moment, kdy hrdina přesvědčí svého vzpurného koně, aby se nechoval jako osel, tak ten moment mi vehnal slzy do očí. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Film, který je sice ideologicky v pořádku, jeho zpracování je však poslabší. Děj je nepravděpodobný slepenec, který nezachrání ani Anthony Quinn, ani Manitou. Nepovedený kříženec mezi sociálně - kritickým filmem a dobrodružnou podívanou. Tři, ale slabé. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama