Recepty doktora Kudrny (TV film)

Komedie

Československo, 1975, 70 min

Bláha s Haškem byli výborní, ale pořád si je oba dva nemůžu představit jako milovníky. Ženské herecké osazenstvo se taky podařilo. Ale chybělo mi ještě trošku více šťávy, abych byla maximálně spokojená. Trošku mi to připomínalo bakalářské povídky. Rozhodně by neuškodilo, kdyby ČT vytahovala více takových příběhů ze svého archivu.(4.1.2015)

• pytlik...

Na rozdíl od místních obdivných komentářů si myslím, že Bláha se na tu roli absolutně nehodil. On byl všechno jiné, než alfasamec, kterému žádná žena neodolá. Proto veškeré ty zbožňující a oddané pohledy, kterými ho ve filmu častovaly všechny ženské jakéhokoli věku, mi připadaly absolutně absurdní a hrané. Naopak Bláha potvrdil to, co o něm tvrdím už léta. Totiž že jeho obrovskou profesní tragédií je, že nebyl natočen film s jistou rolí, která by mu absolutně sedla, jak vzhledově, tak hereckým výrazem, kde by musel bezpodmínečně neskutečně zazářit. Mám na mysli hraného Skupova Spejbla.(18.1.2019)

Velmi příjemná a pohodová hodinová televizní komedie s výtečným Josefem Bláhou v hlavní roli doktora, který slíbí své ženě odjíždějící na týdenní dovolenou, že už je konec všem záletům a bokovkám. Jenže stačí jedná krásná zpěvačka a všem slibům je konec. V moři záplav hodinových televizních komedií rozhodně nadprůměr.(21.4.2013)

Koketní dámičky uprostřed socialistických 70. let a Bláha jako okresní donchuán, to je dostatečně boží, aby to uneslo sebevětší hovadinu. A Recepty doktora Kudrny jsou hovadina jen tak střední, s nejedním vtipným místem. V závěru začíná pěkný šrumec a finále v podobě obou kráčejících lékařů (v geniálním dlouhém záběru) by bylo super, nebýt vražedné tečky v podobě manželek zjevivších se jako bohyně spravedlonosti a pomsty. Při tom tato finální mravokára vyznívá spíš bagatelizačně, jakože nevěrnictví je takový jakýsi mužský nešvar, podobně jako čtení novin u večeře nebo neochota vynášet odpadky. V tom hlavně poznávám rukopis M. Poledňákové. Na tři hvězdy to určitě je, ale obsadit do titulní role kohokoli jiného než Bláhu, šlo by nejspíš o málo záživnou až zbytečnou komedii. (Pro argensona jedna zásadní hláška: "Žádný kino, žádná výstava, žádný meruňky.")(17.1.2016)

Československá televizní komedie, v níž doktor Kudrna nepředpisuje recepty na léky, jak by se dle názvu snad mohlo zdát, nýbrž uděluje rady svému méně zkušenému kolegovi, jak získávat ženy a zároveň vše utajit před manželkou. Doktor Kudrna v podání J. Bláhy, nesmírně charismatického herce, avšak jako milovníka na hraně uvěřitelnosti, je totiž známý záletník, který chce se svou neřestí skoncovat. V. Hašek v roli Kudrnova usedlého a nesmělého kolegy doktora Jaroslava Šulce, jehož manželka právě na týden odjela, chce využit příležitosti a napodobit svého hříšného spolupracovníka. Podle scénáře M. Poledňáková se pochopitelně situace vymkne kontrole a v zábavné scéně v závěru jsou pod dohledem Kudrnovy tchyně (M. Rosůlkové) vyjeveny jeho prostopášnosti spolu s jeho milenkami. Ve vedlejších ženských rolích se představily C. Mayerová coby nabízející se zpěvačka Valentýna, s níž se oba lékaři zapletou, A. Vránová v roli tradičně nekompromisní a úsečné lékařky-milenky, M. Myslíková jakožto sousedka mající chutě a K. Fialová a L. Švormová v rolích paní Kudrnové resp. Šulcové. Hášova nenáročná televizní veselohra dosahuje průměru především neobyčejným Bláhovým herectvím, jež velice obdivuji.(14.10.2016)