Recepty doktora Kudrny (TV film)

Komedie

Československo, 1975, 70 min

Úžasný p. Bláha. Děj takový ten obligátní chaos nedorozumění a lží, ale ještě celkem vydržitelné. Neuspokojivá je pointa, která vlastně nic neřeší. Též úplně do ztracena mizí linie se zpěvačkou: proč se v kavárně vůbec dělají kompromitujicí fotky, když se pak vůbec nepoužijí? To asi zůstalo nevyškrtnuté z nějaké verze scénáře, kde ty fotky v časopisu vyšly.(18.3.2013)

Koketní dámičky uprostřed socialistických 70. let a Bláha jako okresní donchuán, to je dostatečně boží, aby to uneslo sebevětší hovadinu. A Recepty doktora Kudrny jsou hovadina jen tak střední, s nejedním vtipným místem. V závěru začíná pěkný šrumec a finále v podobě obou kráčejících lékařů (v geniálním dlouhém záběru) by bylo super, nebýt vražedné tečky v podobě manželek zjevivších se jako bohyně spravedlonosti a pomsty. Při tom tato finální mravokára vyznívá spíš bagatelizačně, jakože nevěrnictví je takový jakýsi mužský nešvar, podobně jako čtení novin u večeře nebo neochota vynášet odpadky. V tom hlavně poznávám rukopis M. Poledňákové. Na tři hvězdy to určitě je, ale obsadit do titulní role kohokoli jiného než Bláhu, šlo by nejspíš o málo záživnou až zbytečnou komedii. (Pro argensona jedna zásadní hláška: "Žádný kino, žádná výstava, žádný meruňky.")(17.1.2016)

Zase jedna podařená nalezenina z televizního archívu. Nijak nemusím Bláhu a Haška, ale tady mi nijak nevadili, snad proto, že po jejich boku excelovaly velké herecké dámy. Konverzačně a vtipnými situacemi nadupaná komedie, chybí sice zásadní hlášky, ale vcelku to byla příjemná a pohodová záležitost.(25.8.2009)

Československá televizní komedie, v níž doktor Kudrna nepředpisuje recepty na léky, jak by se dle názvu snad mohlo zdát, nýbrž uděluje rady svému méně zkušenému kolegovi, jak získávat ženy a zároveň vše utajit před manželkou. Doktor Kudrna v podání J. Bláhy, nesmírně charismatického herce, avšak jako milovníka na hraně uvěřitelnosti, je totiž známý záletník, který chce se svou neřestí skoncovat. V. Hašek v roli Kudrnova usedlého a nesmělého kolegy doktora Jaroslava Šulce, jehož manželka právě na týden odjela, chce využit příležitosti a napodobit svého hříšného spolupracovníka. Podle scénáře M. Poledňáková se pochopitelně situace vymkne kontrole a v zábavné scéně v závěru jsou pod dohledem Kudrnovy tchyně (M. Rosůlkové) vyjeveny jeho prostopášnosti spolu s jeho milenkami. Ve vedlejších ženských rolích se představily C. Mayerová coby nabízející se zpěvačka Valentýna, s níž se oba lékaři zapletou, A. Vránová v roli tradičně nekompromisní a úsečné lékařky-milenky, M. Myslíková jakožto sousedka mající chutě a K. Fialová a L. Švormová v rolích paní Kudrnové resp. Šulcové. Hášova nenáročná televizní veselohra dosahuje průměru především neobyčejným Bláhovým herectvím, jež velice obdivuji.(14.10.2016)

Příjemná, pohodová komedie s tak akorát dlouhou stopáží. Bláha jako milovník je skvělý, Vránová jako jeho milenka výborná ("Tak jestli tvojí ženě bylo jedno, s kým se stýkáš, mně tedy rozhodně ne!"). Dámské obsazení celkově stojí za to. No a za pány Bláhovi zdatně sekunduje Hašek: "Já jsem měl takovou radost, že jsem ani neumyl nádobí."(18.1.2016)