Billy Budd

Dobrodružný / Drama

Velká Británie, 1962, 119 min

Žiadny dobrodružný film, ale čistokrvná dráma, ktorá sa odohráva na jednej vojnovej fregate koncom 18. storočia. Silne atmosferická a v závere aj so silným nábojom determinujúcim svoje posolstvo. Viacero britských hviezdnych hercov, okrem tradičných by som vypichol John Neville-a (známeho napr. zo seriálu Amazonka), ktorého som tak mladého vo filme asi nevidel a takmer nespoznával, no a potom herca v hl. úlohe - neskoršieho typického charizmatického záporáka s pichľavými očami a drsnou bradou - Terenca Stampa, ktorého som určite tak mladého nevidel. Je až neskutočné, že tu si ho tvorcovia vybrali do role neskúseného a veľmi naivného mladíka. Zvládal to však. Príbeh postupne graduje a ja som ho zhltol na jeden šup, záveru tlieskam. Na druhej strane, snímku by pomohlo, ak by tých exteriérových a bojových scén bolo oveľa viac, aby divák nemal pocit, že sa celý príbeh odohráva v divadle.(16.9.2016)

Nenechte se pomýlit prostředím, ve kterém se film zdánlivě odehrává. Z moře uvidíte akorát několik metrů kolem lodi, a pak při dlouhých záběrech na palubu bude vytvářet jen pozadí. Film se celý odehrává na lodi, žánrově je to spíše drama, a kolega DarkMatter má pravdu, že dvě hodiny na takové provedení je trochu příliš. Vůbec se nepovedla postava Billyho Budda, který si svým charismatem sice získá posádku na lodi, nikoliv však srdce diváka, několik pseudobiblickcýh hlášek á la "nastav i druhou tvář" na to rozhodně nestačí. Jediným světlým, a v tomto případě temným bodem, zůstává postava Johna Claggarta - strážného důstojníka (master-at-arms), kterého si s grácií sobě vlastní zahrál skvělý Robert Ryan.(7.4.2010)

Myslel jsem, že to bude pirátská blbina, ale on je to dobrý film se silným příběhem.(15.8.2018)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Herec VR - Terence Stamp(29.3.2004)

Původní novelu jsem nečetl, ale dokážu si představit, že mohla být zajímavější. Přeci jenom udělat z krátké novely celovečerní film... Dochází zde tedy ke zbytečnému protahování, děj je předvídatelný/zápletka jednoduchá. Černobílé provedení filmu podle mě přidalo. Jednoduše - neurazí, ale ani žádný zázrak takže 3*. Dokumentaci doby a určité poselství/myšlenku, které byli zřejmě obsaženy v novele se podle mě podařilo přenést i do filmu.(5.7.2009)

• - Terence Stamp v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)