Vlci (TV film)

Československo, 1990, 67 min

Je to dost zamotané a kdo nemusí filmy z vojenského prostředí, bude asi hledat nějaký záchytný bod. Neskutečné je ale herecké obsazení, které se hodně povedlo.(12.6.2013)

Jedna z nejlepších televizních inscenací, natočena na motivy hry R. Rollanda. V celém příběhu jde o zvažování dobra a zla nebo spíš zla a menšího zla. Zachovat se čestně a spravedlivě nebo podle zájmu republiky? Dva muži znají pravdu, ale jen jeden se odváží jít proti všem, aby zabránil bezpráví. Jenže vlast je ohrožena a skutečný viník může přinést rozhodující vítězství. Skvělý příběh podpořen famózními výkony naší herecké elity, pánové Němec, Ptáčník, Postránecký, Prachař a další ukazují, co je to HERECTVÍ. P. S. Příběh je vlastně takovou zmenšeninou procesu s generálem de Custinem, jehož jméno na začátku příběhu také padne. I on byl původem šlechtic, i on bojoval věrně za revoluci (právě on Mohuč předtím na Prušácích dobyl) a i on byl přesto obviněn ze zrady a roku 1793 popraven. Teulierova postava je pravděpodobně inspirována Jeanem Baptistou Meusnierem, který byl rovněž původně matematikem, jenž v revoluci vstoupil do armády a při obléhání Mohuče byl raněn a na toto zranění zemřel dne 13. června 1793, měsíc předtím, než Mohuč znovu padla do pruských a rakouských rukou.(18.9.2006)

Tři hlavní role tří excelentních herců... Ilja Prachař jako ztělesnění morálního dilematu, František Němec morálky samotné, Václav Postránecký pak velkohubosti a strojeného ublíženectví. Zajímavý námět poskytuje prostor k silným, byť dobovou pompézností logicky překořeněným dialogům ústřední trojice, ale přesvědčivé jsou i party vedlejší, ať už jde o ztvárnění obhroublého dělnicky-revolučního fanatismu v podání Marka Vašuta a Svatopluka Skopala, křivého oportunismu Petra Kostky i překvapivě solidního výstupu Jiřího Ptáčníka jako šlechtického vyvrhele. Film byl vysílán jako uctění památky Ilji Prachaře v den jeho smrti. Důstojná volba. 90%(29.6.2017)

Hodně dobrá inscenace, která těží zejména z kvality literární předlohy. Stejně tak herecké obsazení je parádní. Ale nemohu si pomoci, právě s takovým hereckým obsazením se dalo vytvořit ještě silnější drama.(10.8.2017)

Velmi povedená televizní inscenace s dokonalým obsazením herců, kteří zde podávají excelentní výkony. Tohle naši filmaři uměli...natočit komorní drama a stejně přesvedčit diváky, že za okny zuří válka a šikují se davy vojáku jako např.(Dialog s doprovodem děl ). Nejvíce se mi líbil Verrat v podání Václava Postráneckoho.(1.9.2016)