poster

Černá Fortuna (TV film)

Historický / Drama

Československo, 1991, 70 min

 • sud
  ***

  Slušná historická TV inscenace se subtilní výpravou, zajímavým příběhem a charismatickými herci (obzvlášť František Derfler). Dalo se z toho vytěžit daleko víc, ale atmosféra je solidní a hudba Miloše Štědroně nádherná (největší klad snímku). 60%.(6.6.2014)

 • Udet
  ***

  Třicetiletá válka, Švédové, dobývání hradu, bratr proti bratru.. ..výborný námět z krvavých let 1618- 48.. ..příjemně koukatelný příběh s příchutí tajemna.. Bohužel sice dost nízkorozpočtový, což se projevilo zejména při bojových scénách, ale přesto se slušným spádem děje i dobrým příběhem.. ..v malé roli potěší i Franta Kocourek.(3.9.2014)

 • lekr
  odpad!

  Tak označit tuhle hrůzu za pohádku a zařidit ji do pohádkové prazdninového menu je snad velice špatný vtip!! V tomhle případě nejde vůbec o pohádku ale spíš o morbidní pesimistickou alegorii na smrt nastíněné na pozadí třicetileté války K tomu špatné herecké obsazení a nepovedený scénář. No prostě děs!!!(31.8.2009)

 • ArthasKarfa
  ****

  Tohle česká televize označila jako pohádka pro dospívající, přitom je to naprosto krutá realita Třicetileté války o Švédsko- saské soldatesce, která řádí v Českých zemích. Poměrně zdařile jsou zde vidět vojenské taktiky a vůbec styl boje druhé dekády sedmnáctého století. I když je celé zpracování poměrně naivní a v podstatě pohádkově laděné (s výjimkou časté přítomnosti smrti - neboli Černé fortuny). Doporučuji rozhodně všem, kteří mají zájem o tématiku válek kolem 17. století a Třicetiletou válku obecně. Rozhodně ale nepouštět dětem podobně jako "Poslední propadne peklu", tyto pohádky byly možná určeny pro děti dřívějších dob, které smrt a drancování chápaly úplně jinak, než děti dnešní. Konec je trošku odfláknutý teda. Ale takovýchto filmů je málo. ****(28.10.2017)

 • salahadin
  ***

  V porovnání s tímto filmem působí scénické představení lecjaké skupiny historického filmu na žracích a nasávacích letních akcích jako zcela věrohodná řežba. Vypíchnu některé herecké výkony, které jsou na úrovni školní mikulášské besídky. Choreografie bitvy připomíná nácvik opilých gymnazistů na stužkovou. Nehledě na malý rozpočet, kdy hrad dobývají čtyři vemena, která si stoupnou přesně tam, kde se obvykle při střelbě nachází terč. A renesanční atika brány hradu Boskovice coby cimbuří, za nímž se schovávají obránci vedení šaškem? Šaškárna... tři za velmi dobrou hudbu a personifikaci smrtky, která tančí mezi mrtvými.(28.2.2017)

 • - Příběh je částečně inspirován brněnskou pověstí o dobývání Brna švédským vojskem. Švédské velení tehdy dle vyprávění rozhodlo, že pokud nepadne město do pravého poledne, odtáhne pryč. Brno bylo zachráněno jen lstí, kdy zvony zazvonily o hodinu dříve. (DecentFellow)

 • - Natáčelo se na hradech Roštejn a Boskovice. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace