Ve stínu Beethovena

V tieni Beethovena

Copying Beethoven

Drama / Životopisný / Hudební

USA / Německo / Maďarsko, 2006, 104 min

Geniální hudba Ludwig van Beethovena, tento film zachránil. Dějově mě film jaksi minul, i když příběh filmu není zas tak špatný, ale jak zazněla božská Beethovenova díla, tak mě naplnila boží fascinace, to nepopírám. Dost pochybuji, že Ludwig van Beethoven, skladatelský zjev, se takhle nějak opravdu ve skutečnosti nerudně projevoval. I když si samozřejmě nemůžu být jistý. Někdy to tak bývá že géniové mají někde ubráno. Nicméně nebýt té hudby tak nadšení z filmu zcela vyprchalo.(5.7.2015)

Tady se někdo moc snažil napodobit Formanova Amadea, že paní režisérko? I tento poznatek vrcholí při scéně, kdy Ed Harris diktuje Diane Kruger melodii, kterou slyší ve své hlavě - hmm, mám pocit, že tohle jsme už někde viděli :)) No, ale zas tak kritická nebudu, protože to, co předvádí v roli Beethovena Ed Harris je skoro až famózní a charakter jednoho z nejvelkolepějších skladatelů předvedl špičkově i s neuvěřitelným hudebním cítěním. V pozadí bohužel zůstává "dřevěná" Diane Kruger, které jsem lásku k hudbě nevěřila ani za nic (přestože bývala kdysi baletkou, což mi nějak nejde do hlavy). No a nejúžasnější vyvrcholení při premiéře 9. symfonie - to byla lahůdka pro mé uši. Bohužel celkový zážitek z filmu mi kazilo příliš mnoho věcí, tudíž si dovolím tvrdit, že slabší 3* jsou hodnocením tak akorát.(15.4.2011)

• Zlosyn.dna

Agnieszka ma tak trochu sklamala. Tentokrát si naložila zrejme príliš. Scenár je nevýrazný, Harris ma nepresvedčil, sekvencie filmu majú kolísavý charakter. Predčasné vyvrcholenie filmu v trištvrtine jednoducho nechápem! Potenciál ktorý ponúka sám Ludwig van zostal trestuhodne nevyužitý. Jednoznačne film zostáva "v tieni Beethovenovej geniality". Škoda.(5.4.2010)

Místy zajímavý, místy zdlouhavý, ale každopádně skvěle zahrané. Ed Harris je zde k nepoznání, ale skvěle se na něj dívá. Role Beethovena mu geniálně sedla. Historicky je to však celé nepřesné. Hudba je naopak dokonalá (aby ne, když je samotného Beethovena) a kamera v kvalitě také nezaostává. Přesto však ta čtvrtá hvězda utekla jen o fous. 70%(9.11.2012)

• ArdathBay

Film jedné výborně natočené scény s nááádhernou Ódou na radost, která ve spojení s umocňujícím prostorovým zvukem opět dokazuje, že geniální hudba nezná pojem času. Bohužel to je skoro vše ( mimo pár scén s Edem Harrisem ), proč se na film podívat a to je trestuhodně málo. Dialogy ujdou, ale chemie mezi Beethovenem a jeho přepisovačkou prostě nefunguje. Plno postav a věcí není dotáhnuto do konce a je to velká škoda. Nedotaženost je až bolestná ve srovnání s mnou adorovaným Amadeem. A to ty dva považuji za minimálně rovnocenné ...(5.10.2009)

• - Wenzel Schlemmer (Ralph Riach) ve filmu mluví o skladbě "Pro Elišku". Ta však nebyla vydána do roku 1867 a ani není jisté, zda vůbec byla věnována "Elišce". (L_O_U_S)

• - Snímek získal nominaci na cenu Goya jako nejlepší evropský film, úspěch se dostavil ve stejné kategorii až na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastian. (imro)

• - Herec Ed Harris, který ztvárnil hudebního velikána, nosil ve filmu hnědé kontaktní čočky, aby změnil barvu svých očí. (Lynette)