Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malá princezna sedí sama ve věži hradu nad bohatým městem. Strádá nedostatkem života, proto tajně vychází do ulic a chce se stát čímkoli jimým, užitečným, co zná teoreticky z knih - ale v praxi jí okolnosti brání. Odvrhuje nápadníky, kteří v ní snad ani nevidí člověka. Na pokyn otce, zaslepeného touhou po magii, procházejí nápadníci svět a pozůstatky po kdysi mocné civilizaci čarodějů. Až jednoho dne přiletí opravdový čaroděj a princeznu si, k radost poddaných, odveze s sebou - aby ji, coby svou hrozbu, mohl mít pod věčnou kontrolou... (zelvopyr)

(více)

Recenze (12)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Děj - Princezna Arete žije ve zlaté kleci hradu jejího otce. Ráda by poznala okolní svět, něco se naučila, ale nesmí. Jednoho dne si ji však odveze čaroděj, možná poslední čaroděj na světě, který kouzlem potlačí její svobodnou vůli a zamkne jí ve své polozřícené věži. Poznámky k ději a postavám - Mírně (dospěle) pohádkový děj sám o sobě není nijak složitý, nicméně poskytuje dobrou kostru pro celý film. Čaroděj i Arete jsou v podstatě velmi osamělí, Arete proto, že jí uzavřeli před světem a čaroděj proto, že se před světem uzavřel sám. Tempo vyprávění je pomaličké a dává prostor k rozjímaní a zasnění, které film vyvolává. Animace a kresba - Kresba je ne zcela typická, jak už je u Studia 4°C zvykem. V každém případě je moc hezká. Animace vypadá jako stará dobrá 2D ruční práce, docela plynulá a krásná. Všechno, co by se mohlo hýbat, se sice nehýbe, ale i tak je to pěkné. Hudba - Středověce znějící, posmutnělá, dojímavá a IMHO se k filmu dokonale hodící. Shrnutí - Film je dle mého názoru velice zdařilý a doporučuji ho každému, kdo nevyžaduje rychlý spád a akci. Konečně zase jednou mohu s chutí dát japonskému animáku 5. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Já nevim, mně to pomalé ubíhání, takové až pomalé nic, vlastně moc nebere. Ano, je to melancholické, lyrické, poetické a já nevím co všechno, ale zřejmě jsem si pro to vybrala špatný čas, nebo prostě nejsem přes poetično. Horší 3*, protože jsem u toho málem usnula; jediné, co mě opravdu zaujalo, byl hudební doprovod. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Chvíli jsem vzpomínal, jestli teď nekecám... ale je to letos nejpříjemnější film, který jsem viděl, z oněch, které jsem neznal. Nikoli nejlíbivější. A nevím ani sám proč, byl tak jednoduchý... Každý musí vyprávět příběh, aby se osvobodil -- ale svůj vlastní, ne nějakou cizí pohádku. Spousta situací skončí úplně jinak, než byste odhadovali a spoustu děje mění úhel vypravěče. ()

yenn 

všechny recenze uživatele

Příjemný a poklidně plynoucí snímek o inteligentní princezně, jež by teoretické znalosti ráda uplatnila v praxi, avšak společenský stav jí to nedovolí. Zároveň vyjádření optimistické víry v lidského ducha a v lidskou práci, ne nepodobné L'homme qui plantait des arbres. Pro detaily viz Subjektivův komentář. 8/10 ()

Jeoffrey 

všechny recenze uživatele

Velmi stručně - příjemné, poklidné a zajímavé. Zbytek už vyjádřili jiní, otázkou je jak moc nároční jste ohledně tempa příběhu, protože pokud hledáte něco co bude odsýpat, pak jste tady špatně a pokud nemáte trpělivost, pak se budete nudit... 8/10 ()

Sysel_CZ 

všechny recenze uživatele

Skoro se mi až zadrhává myšlenka, že Arete je anime, protože kromě kresby zbytek anime tvorby ničím nepřipomíná. Nejde v něm ani tolik o děj jako spíš o abstraktní poetiku, o tichost celého díla, o sílu, kterou znázorňuje prázdnotu jak rozpadlého hradu, tak i prázdnotu v duši starého čaroděje. Vím, že když jsme Arete viděli, tak se hodně lidem nelíbila, nebo spíš přišla jim nudná. Kamarád u ní dokonce usnul; mne ale probrala a uvrhla do kouzelného rozpoložení. 5/5 ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Začínám psát komentář, aniž bych věděl, jak ohodnotím. Je to takové zvláštní. Prázdný pocit. Hezký příběh o dívce, která nechce být princeznou a chce žít obyčejný život s lidmi "v této zemi" a kterou odnese kouzelník, ovládá ji a ona musí usilovat o znovuzískání své identity. Ale současně takové nijaké. Uvažuju, jestli přihodit jednu hvězdu jen proto, že to bylo jiné, než například Miyazaki ... závěr nebyl zlý ... hezká animace ... ale ... nějak se mi víc, než 3* dát nechce. ■ Výsledek: Dal jsem 3* a % spadla z 78 na 77. Tak nakonec 4*. Snížení ratingu si toto dílko nezaslouží. ■ Podle mého názoru je jazyk v písních doopravdy ruština. Možná tvůrcům zněla středověce :). ■ Doplněno dodatečně: Je to ruština. Píseň se jmenuje Krasno Solntse a zpěvačka Origa. Působí v Japonsku, v Rusku nemá aktivity. ()

Pirkaf 

všechny recenze uživatele

Člověk si na konci po téměř dvou hodinách řekně, že se tam toho zas tak moc nestalo, ale nestalo se tam toho moc takovým tím celkem zajímavým a hodně zvláštním japonským způsobem, takže je to koneckonců velmi zajímavá pohádka.. ^_^ ()

Monoxid 

všechny recenze uživatele

Je to roztomilá pohádka s nenáročným dějem, která ale může skýtat inspiraci pro hluboké myšlenky... Hudba je krásná, nejsem si jistá, co tam zaznělo...ruština? A hlavní 'záporák', princeznin zdánlivý protiklad, je taky kouzelný. Všichni se nakonec chovají tak, jak si myslí, že je pro ně nejlepší... ()

skretik 

všechny recenze uživatele

veľmi príjemná vec na pozeranie... a tá hudba, netypická voľba ruskej hudby od Origy (Krasno Solntse), ktorá to neskutočne oživuje 4+ ()

Mr.Elmo 

všechny recenze uživatele

Je typ lidí, který pod takovým filmem vidí jen nesmyslnou kupu žvástů, po 10 minutách film vypnou a proklinaji se ze ztratili tech pár minut k ničemu. Já jsem ten druhý typ, co je nadšený že našel další hezký, japonský, animovaný, ne moc známý film, udělám si půl litru horkého čaje a nadšeně sleduju co se odehrává. Není toho moc k odehrávání, ale spoustu k přemýšlení. " Budu žít...žít v této zemi. Mezi lidmi" Arete.. ()

Palisander 

všechny recenze uživatele

Veeeľmiiiii pooomaaaalyyyyyyy plynúca rozprávka s jednoduchým dejom, prázdnymi (a neprirodzene konajúcimi) postavami, žiadnym humorom a ťažko vysvetliteľným posolstvom. Animovaná meditácia o zmysle života? Možno. No pre deti to nie je. Neverím, že by nejaké vydržalo čakať a čakať a čakať, kým princezná prestane čakať a čakať a čakať. ()

Reklama

Reklama