Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Achab

Netypická allenovka, ale proč vlastně netypická? člověk se vyvíjí a Woody není žádnou vyjímkou, čehož jsou Hra osudu či poslední Vicky Cristina Barcelona důkazem. ()

g.laudeo

Před pěti lety mi to přišlo hodně neallenovské, teď ne. Všechny mistrovy filmy jsou tragikomické a Allena baví měnit místa, kam položí důraz. Kam nechá spadnout míček. Melinda a Melinda + Mach Point o téhle jeho zálibě vypovídají explicitně. Allen si rád hraje. Ve Vicky Cristina Barcelona nechá vypravěče popsat to, co musí vidět každý slepý a slyšet každý hluchý. V Match Point pozve "zbytečně" na scénu duchy, aby vznesli ničím převratná obvinění. Jedinečné drama o irském klukovi, který si jde v Londýně t v r d ě za svým. (Dodatek po roce: Až teď jsem viděl Zločiny a poklesky, čili je mi jasné, že Woody vždy byl a zůstává být Woodym. Nic to nemění na tom, že je Match Point stoprocentní pecka.) ()

PoNoruška

Film, který mám v top desítce. Několik posledních Woodyho filmů jsem zhltla, ale tenhle asi nejvíc. Drama, které mě nenechalo v klidu, pokud je tam něco předvídatelného, tak na to nemyslíte, protože se plně soustředíte na každý okamžik. Výborná volba ústřední dvojice. 100% ()

Wild

[50%] Jonathana Rhyse Meyerse nemám rád. Celou dobu jsem bojoval s jeho pseudohereckým výkonem a slizkou vizáží. Nemám chuť a ani znalosti na to, abych se tu nimral v tom, jak dobře nebo špatně udělaný tenhle film je, ale moje laické oko rozhodně nevidělo nic, co by ho čímkoli jakkoli ohromilo. Tedy kromě Scarlett Johansson, ale ona snad neohromit ani neumí, takže ta se nepočítá:o) ()

megajalec

Na druhýkrát o hviezdu lepšie. Konverzačná dráma z dielne W.Allena, kto by to povedal, že sa mi bude tak páčiť? Krásne vykreslené postavy, zasadené do panského Anglicka. Prvá polovica je založená na dialógoch, podobne ako v tenise, keď si hráč chystá súpera, rozbeháva, aby mu v závere mohol zasadiť definitívne K.O. I keď trochu so šťastím, keď loptička prejde cez pásku a padne súperovi do ihriska, ale predsa. Presne tá druhá polovica, resp. krimi thrillerová časť bol to, prečo loptička dopadla tam, kde dopadla. Film vás nenechá chladným, do konca ostanete prikovaný, ako to skončí. Krásny pár hlavných hrdinov, so Scarlett musí byť radosť hrať a zvádzať ju. Páčila sa mi aj operná hudba, neviem prečo, keď opery nemusím, ale zapadla tam na výbornú. Rovnako ako aj kamera, krásne dlhé zábery, to môžem. A Zločin a trest je jedna z mojich najobľúbenejších kníh ()

Via

Hmm... nu, film, který bych opravdu nechtěla zažít na vlastní kůži, ať už ztělesněním v kterékoliv osobě z hlavních tří, čtyř postav... Ale jinak velmi velmi dobrý výkon J.R. Meyerse, velmi dobrá zápletka a spletitost osudů... A velmi dobře vykreslený touha, zalíbenost, chtíč, pohlcení a jiné vnímání, když jste či nejste ve vztahu... Nu a na závěr třešnička na dortu v podobě souhry štěstí a náhody... a konečný finiš, u kterého máte v hlavě asi tři možné scénáře a oni vám předvedou, že stejně drobnou nuancí musí dojít ještě k jinému závěru... Smekám před režisérem, herci, kamerou, scénaristou... a doufám, že si takovouhle hru ostatní pro příště odpustí v reálném životě... ()

Rick

Je crois entendre encore, Una furtiva lagrima a další tenorové árie v podání Enrica Carusa doprovázejí pro Allena poněkud neobvyklý snímek, v němž dosáhl zřejmě jednoho z posledních vrcholů své bohaté filmařské dráhy. Tomu nahrávají nejen přesvědčiví herci (včetně Scarlett Johansson, která dospěla od křehké dívenky z Lost in Translation v dokonalý sex symbol), ale i scénář, který přivádí jak je Allenovým zvykem tradiční klišé v novém zpracování. Tentokrát se jedná o téma Americké tragédie v dialogu se Zločinem a trestem... Allen zde ovšem zůstává soudobě americký, když nechává hrdinu "bez trestu" - jediným trestem mu tak zůstává jeho vlastní život, který se zdá na konci otevírat ke "štěstí". Je na divákovi, zda uvěří tomu, že mladík svůj "mečbol" proměnil, nebo se spíše vraždou jediné ženy, k níž pocítil upřímnou vášeň navždy vyoutoval. Nevěřil bych, že klasické téma může být ještě dnes natočené s takovou suverenitou a přitom působit přesvědčivě a neotřele. Divácký úspěch filmu svědčí o všem, mezi mými známými se dokonce jedná o jeden z mála allenovských filmů, které jsou všeobecně přijímány. A pokud někteří komentátoři z ČSFD dávají najevo pohrdání hlavním hrdinou, já mám spíše pocit, že se málokdo odváží ztotožnit s jeho situací. Takhle nějak to může totiž dopadnout s každým, kdo se v dnešním krutém sociálním mači začne příliš soustředit na míček a přestane myslet na hranice hřiště a pravidla hry... to, že jej rozhodčí nechává projít je ironie osudu, která je typicky allenovská a pro mne tento film rozhodně posouvá vzhůru. Takže něco mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. ()

exoomer

Za prve, strasny dabing. Lutujem ze som bol lenivy citat titulky. Nieco ostrasne. Okrem toho prva polovica filmu mi pripomina porno. Stretnu sa typci, za 2 minuty su kamosi, za 5 uz pozna celu jeho rodinu a za 10 mu potrtka sestru aj snubenicu. A v druhej nadrzany typek vystriela pol panelaku kvoli jednej pletke. Este tam stihli strcit pat minut vysetrovania, kde je klasicky "sentinel" policajt a nakoniec ho nechytia. Fail. /movie ()

kitram71

i když pominu úděsný dabing (ale přiznám se, že mé hodnocení je jím také ovlivněno) a přimhouřím oko nad slabým a afektovaným výkonem Meyerse, tak i přesto nemůžu dát víc než 2* ... Allenovi asi nerozumím tak nějak všeobecně, OK, taky k jeho filmům tak přistupuju .... ale že by tento jeho scénář k filmu byl tak kvalitní, aby byl nominovaný na Oscara?!!! O tom silně pochybuju, naopak, konec filmu, hlavně policejní vyšetřování události, se mi zdá amatérské až to bolí ... á propos ... tomu jak film skončí, tomu se říká osud??? :( ()

MickeyL

Brilantní. Celá scéna realizace zločinu podbarvená operním zpěvem na mě opravdu zapůsobila. Byl jsem napjatej jak struna. To byla ta pomyslná třešnička na dortu a páta hvězdička. Woody, tentokrát jinej, ale stejně svůj. ()

calculus

Že do toho šplhounek Meyers spadne bylo jasné hned od začátku. Mohlo následovat jemné milostné předivo, hra na přetvářku, místo toho rána jak od vola, asi pro nechápavé... Jak se příběh postupně rozběhl, stále více jsem oceňoval výběr herců, typově mi opravdu seděli. Náladu dokreslila i nádherná hudba, Verdiho La traviata. Závěr vůbec neberu, Meyersovo osobní dilema bylo přeci úplně někde jinde. A kroužek před zábradlím? Hodně křečovitý pokus zavánějící mudrlantstvím. ()

silak_xup

High society prostředí, příběh o falešných lidech, falešných vztazích atd s docela silným koncem, to jsem nečekal. Fakt stojí za skouknutí. Klučina se do toho všeho moc zamotá a už se nedokáže vymotat. ()

newmeex

Asi se mnou bude hodně lidí nesouhlasit ale myslím že, tohle Allenovi nevyšlo, misty jsem nevěděl jestli koukám na thriller nebo na tragikomedii. Film postrádal jakoukoli atmosféru, dej byl předvídatelny a herecké výkony toporne, Meyersovi jsem nevěřil ani nos mezi očima, jeho postava mohla být zahrana 100x líp, vrcholem byla amaterskost policie a rutinnost s kterou přístupovali k dvojité lupezni vraždě, i když ledacos vysvětlila scéna s prstenem. ()

Domas88

Boze boze Scarlett.. Moc jí to sluší a já na ní mohl nechat oči, jinak velice dobře udělané drama, chtěl jsem vědět jak to dopadne a byl jsem překvapen až do konce, což se za poslední dobu málo stává.. ()

Bilky

Vynikajúce aj na tretíkrát! Pri premiére mi nesedel hlavný hrdina, ale pri reprízach som Woodymu uznal, že bol správny ťah ho neobsadiť hollywoodskou hviezdou. Scarlett sa evidentne stala rejžovou oblúbenkyňou, čo mňa len teší. Rovnako aj to, že sa jeho intelektuálske konverzačky pohli bližšie k mainstreamu. Záver úplne parádny a tak tú polhviezdu dole dávam za otravný operný podmaz a trošku pomalšiu expozíciu. 79% ()

Yossarrian

Banální, předem odhadnutelný příběh (až na neuvěřitelně trapně vykonstruovaný konec), který ničím nezaujme, ničím neohromí, nenadchne. Tento FFF (fast food film) si na drama bohužel jen hraje. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“