Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

johhny007

Jeden s mých oblíbených filmů Allena a Meyerse , geniální scénář , který se mi pořád zdá super a neohraje se !!! 90% ()

hero_bk odpad!

Moje druhé setkání s Allenem, tentokrát s filmem o 33 let novějším... Z Woodyho se za tu dobu stal totální rutinér, a to v nejhorším slova smyslu. Filmy točí jako na běžícím pásu, ale jestli jsou všechny jako tohle, tak to teda potěš koště... Absolutně bezcharakterní postavy potichu (za to bych střílel, to si může dovolit tak Kaurismäki, který tím buduje atmosféru, ale tady tím bylo budováno tak leda usnutí) přechází mezi (nicneříkajícími a nenavazujícími) záběry. K opěvovanému a zároveň zatracovanému závěru jsem nedošel - po cca hodině jsem si šel vyndat kontaktní čočky, abych s nimi neusnul, a poté jsem usnul během chvíle. A ne, nebudu se na to dívat znovu, musel bych se totiž obkousat nudou. Edit: Právě jsem zjistil, že Allen byl za TOHLE nominovaný na Oskara za NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ! Tím, se ukazuje totální malost, zbytečnost a kreténovitost celejch Oskarů... ()

TSZ

Drama z prostředí britské (dosti snobské) rodiny. Je evidentní, že Woody Allen patří zaslouženě mezi režisérské ikony současného filmu, Match point je profesionálně natočený snímek, kde prakticky všechny jeho aspekty jsou (téměř) dokonalé. Další Woodyho filmy neznám a docela začínám mít chuť s tím něco dělat. Na můj vkus to však současně bylo natočené velmi chladně a odtažitě, navíc mi některé zásadní momenty přišly dost zkratkovitě znázorněné (přitom celý film má přes 2 hodiny, což je až až). To však nic nemění na tom, že Woody Allen dokáže z herců vyždímat maximum a že Scarlett Johansson je neuvěřitelně sexy. ()

Izz

Je to dost možná Woodyho nejlepší režijní počin posledních patnácti let,ale s obraty jako "geniální thriller","ofistikovaná sonda do duše zločince" nebo dokonce "filmový Zločin a trest moderní doby" bych to nepřeháněla.Match Point je jen chytré a přesně obsazené žánrové cvičení,kterým Allen dokazuje,že filmy ještě pořád točit umí,ale jeho nejlepším kouskům hledí Hra osudu jen snaživě do zad. ()

jadran90

Woody Allen vítězí po jasném průběhu 6:4, 7:6, 6:4 a prasátko při matchballu jeho vynikající výkon nijak nesnižuje. Tak nějak bych shrnul film. Jedná se o drama milostného trojúhelníku s lehkým nádechem krimi. J. R. Meyers se díky své manželce dostává do vysoké anglické vrstvy, ovšem učaruje mu přitažlivá Scarlett Johansson. Výkon ústředního tria je excelentní. Scarlett je po pár skleničkách whiskey tak akorát povolná (přitažlivá je pořád), Meyers zase skvěle stvárnil zdánlivě vyrovnaného muže a Emily Mortimer mi učarovala tím jejím citlivým kukučem. Být v roli hlavního hrdiny, vezmu si ji, protože ochotu, milost a jemnost stavím před přitažlivost. Jenže o tom to není. Zatímco ženské charaktery máme přečtené po úvodních scénách, ta hlavní mužská je mnohem složitější. Meyers si tu mimochodem udělal malou rozcvičku před jeho rolí v Tudorovcích (fakt bych nechtěl být jeho žena). Pochvalu zaslouží scénář, dialogy vás doslova upoutají. Film má takový poutavý háv minulosti - operní hudba, starý dobrý Londýn, vyšší společnost s odpovídajícím vybavením, minimum moderní techniky. Prostě má svou tvář. Připomíná mi Bídníky s Jean Valjeanem. Ke konci se z dramatu stává krimi ukazující roli štěstí a náhody v našem životě. Jediné, co mě teď napadá vytknout, je nepřiměřeně protahovaná druhá půlka filmu a za vlasy přitažená detektivní část. Hodnocení: 85% ()

Margerie

Nemůžu uvěřit, že tohle natočil Woody Allen. Ale odmítám tu polemizovat o tom, jestli víc obdivuji jeho klasické filmy, nebo tenhle nový (a v jeho režisérská filmografii s největší pravděpodobností zcela ojedinělý) styl. Už obehrané téma milostného trojúhelníku dostává ve Woodyho rukou zcela nový rozměr a posouvá dějiny kinematografie zase o kousek dopředu. Scarlett Johansson je opravdová dáma (potvora nebo naopak chudinka?) z vyšší společnosti, jejíž obsazení do filmu bylo tou nejlepší volbou. ()

odvedle

Ach tie dialogy a dabing, az ma rozculovalo ako to kazilo film, skusim film bez dabingu, no teraz to nevidim na viac nez dve hviezdy. ()

WScully

Velký dík velkému filmovému mistrovi jménem Woody Allen! Opět se ukazuje, jaký je Allen skvělý vypravěč, jak přirozeně dokáže kombinovat žánry, splétat situace, přecházet z nevinného prostředí zdánlivé nudy a šedi až k velkým tragickým okolnostem, které ovlivní životy všech aktérů. Snad v každém Allenově filmu je projektován všední život se všemi svými vytáčkami, nástrahami, vášněmi. Match Point se v zásadě neliší ničím jiným od ostatních Allenových filmů, tak v čem nám tedy připadá takový nějaký neallenovský? Absencí roztěkaného hlavního hrdiny? Tím, že film není dostatečně úsměvný? Právě tyto skutečnosti nás mohou mást, protože Allen i zde ukazuje povrchnost a ironii života, to, jakým způsobem se nám život do tváře vysmívá. Vášeň, pro kterou jsme schopni udělat cokoliv, je jedním z hybných motivů i zde, stejně jako v celé Allenově tvorbě. Přidejte ke všemu i výborně napsané postavy, jejich promluvy, pohledy, to vše je Allen jak vyšitý - výborný, dokonalý. Výborný film. 100% ()

liberita

Tvorbu Woodyho Allena príliš nepoznám, pred Match Pointom som videla len Sólokapra, ktorý bol nezaujímavý a nezáživný. Aj Match Point sa rozbieha pomaly a prvá hodina by sa dala slušne zhustiť do 20-30 minút a divák by aj tak o nič neprišiel. Avšak postupne sa začne napínavý príbeh, ktorého koniec sa predvídať naozaj nedá a to hlavne kvôli hlavnej postave a jej počiatočnej nerozhodnosti o vlastnej hierarchii hodnôt. Keď už ale bolo jasné, čo má v pláne, celý čas som si myslela, že nakoniec to nezrealizuje a preto ma prekvapilo, že predsa len to spravil, rovnako ako ľahko neskôr z dôsledkov vyviazol. Zločin sa stal, ale k trestu ako ho chápeme väčšinou nedošlo, hoci možno žiť do smrti s vedomím viny je jeho určitou náhradou. Jonathan Rhys Meyers bol úchvatný, práve kvôli jeho úlohe som chcela Match Point vidieť a on nesklamal. V hudbe by som ale preferovala menej operných motívov z Verdiho. V skratke prekvapivý film, ktorý spočiatku nudí, ale treba mu dať šancu dokázať, čo v ňom naozaj je. ()

smajliss

Kdo zaujme více hlavního hrdinu ? Milá obyčejná holka s kterou bude mít pohodlný život a kariéru a nebo sexy snoubenka švagra ? Nečekaný závěr filmu je parádní. ()

J.e.r.e.c

Napínavá psychologická hra s osudem, tak tohle bych od Woodyho věru nečekal ! Kam se poděli jeho stylizovaní hrdinové, blekotaví a společensky nepoužitelní neurotici ? Rhys Meyers je jejich pravým opakem, mladý muž, co si jde nekompromisně za svým. Vlk v rouše beránčím je ozdobou snímku, ale i ostatní herci do jednoho předvádějí dokonalé výkony. Mistra mám nakoukaného jen zlehka, a možná i proto hodnotím Match Point jako jeho nejlepší dílo. 80 % ()

vetsinezobri

Ani se nechce věřit, že je tohle Allenovka. Úvodní půlka budiž, to je ukecaný až běda, ale ta druhá půlka... to je jiná kávička. Od začátku je jasný, že hlavní hrdina je pěkně vychcanej. Jaký řešení ale zvolí v prekérní situaci, to už je hodně za hranicí vychcanosti. Moc se mi líbila ta momentka s prstenem, která rozhodla prakticky o celým jeho životě. Asi štěstí, ale na tuty to teda nevím. ()

1mArc0

Chválim Woodyho ako dokázal vystavať na prísloví: „Raději bych byl šťastný než dobrý." Ten, kto sa hrá s ohňom, sa môže popáliť. Psychologický triller s výbornou zápletkou, zaradenie v Canne spravodlivé, pretože prehľad v roku 2005 skutočne radí tento film, do tých najlepších pozícií. Niet na to, ak sa správne využitie klasická muzika, a už kvality LP platne. Čím viac pozerám Scarlett Johansson, tým sa mi páči, hlavne nie kvôli tomu, že je pekná, skôr kvôli tomu, že skutočne sa vie kvalitne naučiť repliky, a že ich dokáže ZAHRAŤ. Kamera slušná, hudba fantastický, réžia skúsená a kvalitn, herecky to Scarlet a Jonathan zahrali na výbornú. Bolo by nespravodlivé pridať na 5 stars, tak pridávam + jednu na 4 stars, pretože by bolo nespravodlivé posunúť tento film, a na rovnáku úroveň ako: Sedem, Sedem psychopatov, alebo Okno do dvora. Moje ranné spomienky na Match Point, boli nie veľmi priaznivé.. po druhom pozretí, je spravodlivé dať tomuto filmu takéto hodnotenie. „Málokto chce uveriť, v to, že k ceste za úspechom, vedie aj šťastie." Chris ho mal požehnane. 4 hviezdy nie sú kritikou voči Allenovi, skôr objektivita a spravodlivosť, kde na hlavného anti-hrdinu nedopadla, ako sám Woody Allen má rád anti-hrdinov. V poslednej polhodine som bol v takom napätí, že skutočne som nemohol zapnúť mozgové bunky, len úpenlivo čakať, na to ako sa to skončí. Film, ktorý si znova veľmi rád pozriem, s dobrou myšlienkou. Život je ako ruleta. /85 %/ ()

existimi

*tlesk* *tlesk* *tlesk* ... bravo, Woody, zase jsi to dokázal. Drama jak má být. Škoda toho konce. Kdyby film skončil po odhození prstenu, líbilo by se mi to víc. Nicméně takhle propracované drama jsem dlouho neviděl - jedná se opravdu o jedno z nejlepších Allenových děl nové dekády. ()

celticek

Nejsem fanoušek Allena a bohužel ani tohoto filmu. Poslední dobou jedu filmy o nevěře. Nemělo to vůbec nic navíc. Scarlett byla dobrá, líbila se mi. Ovšem hlavní hrdina byl nemastný, neslaný, od začátku bylo jasné, o co mu půjde. Totální průměr, nic kvůli čemu bych volal domů. Musím říct, že ty roviny komfort/do smrti nemusím makat, ale jsem spokojený vs. budu to mít těžké/budu s ženou, kterou miluju byly fajn. ()

Narg

Allen ukázal, že zvládá i něco jiného než komedie a ukázal to velmi přesvědčivě. Skvěle natočené drama se skvělými hereckými výkony a skvělou Scarlett. ()

Hydr0gen

S hodnocením váhám mezi 3mi a 4mi. Na Allena nebývale suché. Většinu času naprosto přímé vyprávění bez nějakých zvratů, bohužel neokořeněné typickým Allenovským humorem, které by to mohli vytýhnout výš. Zároveň s tím je film jde možná až příliš a ruku divákovi, který se ztotožnil s hlavním hrdinou a téměř vůbec nemá důvod se o něj bát. Je možné, že to byl účel, který konec konců dává v kontextu tématu (štěstí, osud...) smysl. Skvělá Scarlett. 7/10 ()

Marat

Tak tento film je skutečně pecka. Pecka v tom, že jsem nečekal, co dokáže Woody Allen, kterého mám moc rád, natočit. Film byl svým námětem velmi neAllenovský, žádné komické prvky, žádný Allen coby hlavní role nebo vypravěč. Absolutně mě tento film dostal. Ale i tak bych si dovolil filmu pár věcí vytknout. Herecké výkony mi přišly nevyrovnané, byly scény, při kterých se mi líbily, ale některé scény byly přehrané. Další věcí je to, že trenér, který se údajně málem živil tenisem ten tenis vůbec neuměl (omlouvám se, v tomto jsem postižen svým povoláním tenisového trenéra:-), další věcí je drobnost: pozvat Ira na skotskou Ir bere jako velkou urážku, nikoliv přátelsky s úsměvem kývnout, jak se stalo v tomto filmu:-) A na závěr: Ještě bych pochyboval nad jednou věcí a sice střih. Přišel mi trošku divně sestříhaný, jako by urychleně, ale dá se pochopit, že když Woody Allen točí 2 filmy ročně, tak se musí někde spěchat:-) Ale je to jen můj pocit. I tak tento film hodnotím pěti hvězdičkama, protože tyto věci, které vytýkám tak jsou jen minimem v tomto skvělém snímku. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“