Match Point - Hra osudu

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický / Krimi / Thriller

Velká Británie / Irsko / Lucembursko, 2005, 124 min

Mé první setkání s režijní prací Wooda Allena a musím konstatovat, že velice dobré. Film začíná pomalejším tempem až mě jemně uspával, ale naštěstí se film později začne sympaticky zamotávat a nabírat tempo až do úžasného závěru kde se krásně vychutnává dobře napsaný scénář. Film má příjemné obsazení s nádhernou Scarlett Johansson, takže můj verdikt je zasloužené 4 hvězdičky...(6.1.2007)

Skvěle napsané a zahrané konverzační drama, s vyústěním, které, jak je vidět ze zdejších ohlasů, mnohý divák nezkousne. Jenže právě rozhřešení celého příběhu, překvapivé, do jisté míry cynické, jdoucí proti zaběhnutým stereotypům (ti, pro které je Columbo, Perry Mason či jiné detektivky denním chlebem, budou asi nemile překvapeni :o) ) a pošlapávající mojí idealistickou dušičku, dodává celému vyprávění ten správný dráždivý říz. Jedinou slabinu bych viděl v postavě detektiva, který v závěrečné pětiminutovce svým projevem (to, jak se náhle zvedne z postele, či až komicky gestikuluje při vyjevení své teorie) posouvá příběh až do jakési frašky. Ale to je opravdu jen taková malá pižka na kráse celku.(24.9.2006)

Takže na rovinu se přiznám, že za touhle hrou bych Woodyho Allena nehledala... nicméně je tam. Kdo tam nebyl, a přesto jsem jeho dech cítila, byl Julián Sorel a Clyde Griffiths - nevím, jak velký vliv měl Stendhal či Dreiser na tento (podle mě Allenovosky netypický) počin, ale jedno vím jistě: Hra osudu si se mnou jako s divákem pohrála, a to tak, že vygradování příběhu mě ohromilo... za což může nejen finální zvrat, ale hlavně herecký koncert Scarlett Johansson - Jonathan Rhys Meyers. A pochopitelně taky výborný scénář a kamera. "V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete." Ještě teď, plná dojmů, zvažuji, zda-li Chris Wilton vyhrál nebo prohrál... prohrál sám před sebou? Prohrál mravně, ale v rámci falešné morálky společnosti vyhrál... chtěl to své místo na výsluní, a docupital tam svými zdvořilými krůčky, aby záhy pohlédl do zrcadla, kde viděl jen odraz své osobité tragédie. Match Point plyne zpočátku tiše, ale právě zde sedí ono známé: "tichá voda břehy mele". Výstižný a všeříkající komentář: imf.(9.11.2008)

86% - Úplně jiný Allen, než jak ho známe. Žádný New York a jazz, ale Londýn a opera. Jakoby s touto změnou přišla i změna osobitého stylu. Nikdy jsem od Woodyho neviděl tak vážný film s tak výborně vypracovanou pointou. Zajímavý byl zejména vývoj divákova vztahu k hlavnímu hrdinovi a jeho počínání. Fascinující...(17.4.2006)

Jonathan Rhys Meyers oproti M:I-III tento krát dostal oveľa väčšiu hereckú príležitosť a naplno to využil a presvedčil že vie hrať. V jeho postave je niečo tajomné, čo sa odzrkadlí v konečnom vývoji filmu. Scarlett Johansson je čím ďalej tým príťažlivejšia a dobrá herečka (nedávno ju aj vyhlásili za naj sexy ženu sveta). Pokojne plynúci film o manželskom trojuholníku tak v závere nadobudne zaujímavého zvratu, ktorý hovorí o tom, že nikdy nevieš kto je tvojím susedom až kým sa nedostane do krízy. Na príťažlivých tichých chlapcov treba dávať extrémny pozor, hlavne keď zahýbajú svojej manželke z vysokých kruhov.(2.10.2006)

• - Postavu Chrise můžeme vidět číst knihu "Zločin a trest" od Dostojevského. Později na ni odkazuje, když říká, že někdy je třeba obětovat nevinnost kvůli úspěchu. (Morien)

• - Původně měla hrát postavu Noly Rice herečka Kate Winslet, ale z projektu ustoupila, protože chtěla trávit víc času s rodinou. Vadilo ji, že se bude natáčet v Anglii. Nahradila ji krásná Scarlett Johansson. (don corleone)

• - Když Nola volá Chrisovi, mobil zvoní základní melodií značky Nokia "Grande Valse", ale Chrisův mobil je Motorola. (Morien)