Match Point - Hra osudu

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický / Krimi / Thriller

Velká Británie / Irsko / Lucembursko, 2005, 124 min

Woodyho náhradní hlava v akci. Výtečně napsané, výtečně zahrané a výtečně zrežírované. V mistrovsky rozjetém Londýnském zápase o vlastní svědomí a pohodlný život prohrává Jonathan Rhys Meyers na plné čáře, ale Woody za kamerou smečuje jako o život a nenechá diváka uhodnout, kam míček nakonec spadne. A vězte, že když spadne, je to pořádný rachot se zatraceně dlouhou ozvěnou. (90%)(28.1.2008)

Fakt nevim jak tenhle film ohodnotit. Je fakt, ze se Woody konecne probral a natocil zase neco nadprumernyho, ale az zas takova pecka to neni. Ze zacatku film pusobi jako prumerna romanticka neoriginalni komedie, ale ke konci film nastesti pritvrdi a je tu i par originalnich veci. Na jednu stranu mi celkove film neprisel nijak zvlast originalni, je zbytecne dlouhej, navic ta furt dokola hrajici operni pisnicka byla dost otravna a z filmu se mi vybavi jen tak tri, ctyri sceny, protoze zbytek neni nijak zasadni, ale na druhou stranu, jsou tu vynikajici herecke vykony Jonathan Rhys-Meyerse, kterej me mile prekvapil, hlavne vyslech na policii byl bezchybnej. Pak tu je krasna Scarlett Johansson, ktera by ale mohla predvest trosku vic a pekne otravna Emily Mortimer (tim myslim jeji roli, ona byla fajn). A navic je tu bezchybna rezie a kamera. Je to tak mezi 3* az 4*, ale v porovnani z jinejma Woodyho novejsima kouskama ty 4* musim dat.(13.4.2006)

„Zařídíš se velmi dobře, dokud to nepokazíš.“ – „A čím to pokazím?“ – „Tím, že po mně vyjedeš.“ Match Point mě sice dostal už napoprvé, nicméně při opakovaných zhlédnutích si jenom potvrzuju jeho kvality a patřičně si ho vychutnávám, ať už to při konečném notně hořkém a cynickém rozuzlení vyznívá jakkoliv. Užívám si výborné herecké výkony filmových sokyň Scarlett a Emily, Woodyho vystavění příběhu (téměř neustále přítomné dusno, vášeň/jiskření i napětí způsobené „tancem“ na tenkém ledu), tvůrcovu škodolibost a hru s divákem (který fandí záporákovi), ale úplně nejvíc hlavního (anti) hrdinu. To, že si s ním Myers výtečně poradil, je jedna věc, ovšem hlavně mě čím dál víc fascinuje psychologie této postavy. Ta slušnost, úlisnost, přizpůsobivost, postupné získávání si pozice na výsluní, na oko podřizování se okolí. Na druhé straně skrytý instinkt lovce, drzost, ambicióznost, sebedůvěra, ledový klid (vychýlený až při „akci“), proměny svědomí a malé, nenápadné náznaky odporu, vlastních plánů a vůle (s postupnou gradací). Jako jediný menší zápor vidím postavu policejního vyšetřovatele, zvláště jeho „wtf“ probuzení (naštěstí taková „noční scéna“ či hození prstenu na něj vcelku nechávají zapomenout). 5*, vždy mě potěší, když Woody předvede jistou ruku i v nekomediálním žánru.(3.7.2009)

Je neuvěřitelné, jak si tady Woody Allen s divákem pohrává. Pořád jsem nevěděla, co z filmu vlastně nakonec vyleze. První polovinu se totiž jedná o klasický milostný trojúhelník, kde se nevyskytuje nic originálního, jenže je to tak skvělé natočené, že si režisér udržel mou pozornost po celou dobu a čekala jsem, k čemu všechno spěje. Ovšem ten závěr by mě ani nenapadl, přepadl mě naprosto nepřipravenou a já jen zírala. Skvělá pointa. Proto dávám plný počet hodnocení, protože se jedná o film, který je celou dobu o dva kroky před divákem a já miluji filmy, které mě dokážou svým vyvrcholením naprosto odzbrojit.(23.1.2011)

Match Point, to je nový Allen, takový jakého jste jej doposud neměli šanci poznat. Tak takové zprávy jste mohli slýchat před premiérou nového Woodyho filmu, dokonce jsem o nich věděl i já a děsili mě, je to nakonec opravdu tak žhavé? Ano, Woody Allen opravdu natočil film, který se jistým způsobem vymyká jeho dosavadní tvorbě, nevím zda to byl jeho vlastní nápad nebo si někdo přál, aby se tento známý režisér dokázat prosadit i u mladší generace, každopádně to funguje, ale vezmeme to pěkně po pořádku. Match Point - Hra osudu, zejména český přídavek o filmu vypovídá téměř vše. Jedná se opravdu o hru osudu, záleží jen na divákovi, zda tu hru, kterou Allen se svými postavami hraje bude milovat nebo nenávidět. Já patřím do té první skupiny, film se mi opravdu líbil, moc, ale na druhou stranu je velice nutné zmínit se o tom, že se nejedná v žádném případě o snímek bezchybný. Opět se setkáváme se zajímavými postavami, které ovšem nejsou tak bizardní, jak bychom mohli očekávat, ale spíše až příliš obyčejní (prosím neslučovat s nudní). Příběh se od ostatních ''allenovek'', můžu-li tak Allenovi filmy nazvat, odlišuje zejména svým přesunutím do Velké Británie a zmodernizováním. Tentokrát se neodehrává na sídlišti, ale zejména v honosných sídlech a blízkosti moderních mrakodrapů. Ale teď už konečně k samotnému ději. Škoda, že se musím přidat k většině a konstatovat, že vše funguje převážně v prvních dvou třetinách, kdy sledujeme klasický romantický příběh muže, který se musí rozhodnou mezi dvěma ženami. Jedna je krásná a on po ní neuvěřitelně touží, ale na druhou stranu ho s ní nečeká žádná zářná budoucnost, s tou druhou to je trochu jiné, ano miluje ji, ale možná ho spíše než ona přitahuje prostředí kterému mu nabízí a veliké množství peněz a komfortu, na což si již hodně přivykl. Děj je snadno sledovatelný a odlehčený vtípky různé síly, u nichž jsem se většinou náramně bavil. Pak ovšem přichází poslední část a s ní nová rovina příběhu, ta kriminální. Bohužel její navázání na tu původní selhává a působí spíše rušivě než aby se díky ní film posunul zase o kus dál. Byl jsem neuvěřitelně zaražen tím co se to vlastně děje, ne že by to logicky nedávalo smysl, ale Allen, ač si ho jako filmaře velice vážím, v této části selhal. Dokonce ani Jonathan Rhys-Meyers jakoby neunesl náhlou proměnu své postavy pod tíhou dramatických okolností a působí spíše než věrohodně docela rozpačitě. Právě v tomto okamžiku jsem se začal pěkně bát, že se tento pěkný film zhoupne a přestane se mi líbit. Už podle hodnocení jste nejspíše poznali, že jsem tuto chybku režisérovi odpustil, i když nevím, zda to bylo správné... Na druhou stranu mě k tomu přesvědčily okolnosti následující. Zejména policejní vyšetřování, které se neslo v mírně nadneseném pro Allena tolik typickém stylu. Vlastně kromě toho ne zrovna fungujícího napojení je poslední část naprosto geniální... Nádherná epizoda s prstenem, která tolik poukazuje na úvod - tolik s filmem spoutaný - a možná ještě o trochu lepší shledání s mrtvými (bravo Woody, ani jsem nečekal, že dokážeš takhle dobře navodit napětí). Dokonce i ta pointa byla bravurní, ani jsem nedoufal, že by to nakonec mohlo opravdu takhle skončit. Na druhou stranu, Match Pointem budou stejně jako já okouzlení spíše ti diváci, kteří jsou ochotni na Woodyho hru přistoupit a nechají se unášet příběhem, který je opravdu okouzlující, stejně jako Scarlett Johansson. No a to jsme se konečně dostali k hereckým výkonům. Ačkoli se zde dočtete různou kritiku, nenašel jsem jediného herce, kterého bych musel za výkon nějak zvláště odsoudit. Sice mi chvilku trvalo, než jsem si zvykl na Scarlett, ale nakonec je jasné, že hraje přesně tak, jak musí. Vlastně si nedokážu představit Nolu, která by se chovala jinak. K ostatním hercům nemám absolutně žádné výhrady. Režisér znovu ukázal, jak skvěle si dokáže představitele titulních rolí vybrat... Myslím si, že Woody Allen je zpět ve formě, ať si říká kdo chce co chce, a Match Point to ukazuje dostatečně jasně. Vlastně kromě té jedné jediné věcičky mu nemám co vytknout.(31.3.2006)

• - Film byl uveden mimo soutěž na filmovém festivalu v Cannes v roce 2005. (don corleone)

• - Drama za 15 milionů vydělalo během novoročního víkendu (30. 12. – 1. 1. 2006) 529 434 dolarů v osmi kinech. Po expanzi na filmovém trhu výdělek stoupal, až se nakonec po třech měsících promítání zastavil na sumě 23,1 mil. dolarů. (imro)

• - Film se měl původně odehrávat v Hamptons. (don corleone)