Match Point - Hra osudu

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický / Krimi / Thriller

Velká Británie / Irsko / Lucembursko, 2005, 124 min

Dreiserovská adaptace šmrncnutá Dostojevským. Clyde Griffiths chvílemi naroubovaný Raskolnikovem - ne tentokrát to není Láska a válka, tentokrát se jedná takřka o drama, které na toho, kdo nezná Americkou tragédii, možná může působit i jako solidně se tvářící thriller. Jenomže s takovým divákem Woody asi nepočítá, takže se celou dobu nemůžete ubránit úsměvu nad tím, jak Allen tohle téma vlastně pojal. V každém případě vypointované je to dokonale a s přihlédnutím k tomu, že se jedná vlastně o takový allenovský "apokryf", se nemá cenu vrtat ve scénáři.(18.10.2006)

Čo to bolo?! Veľmi silný príbeh, skvele prekombinovaný, skvelý scenár! Dramatická línia prvé tri štvrtiny filmu na jedničku, aj keď síce trošku spomalená, však od Woodyho by som ani inak nečakal, do poslednej polhodinky vynikajúco vmiešaný pomer thrilleru, ktorého účasť vo filme aj keby nebola, bol by úžasný, no jeho zapojením sa divák dočká úplnej geniality. Veľmi dobrý film, jedno z najväčších prekvapení, aspoň pre mňa už len kvôli tomu, že scenár a celé dielko má na svedomí Allen. Ešte tak skúsiť horror a sci-fi a žánrovo by bol kompletný. 80%.(19.4.2006)

Svezi, napadite, poeticke. Bezchybny scenar, dve hodiny utecou jako voda a divak si nepreje, aby mu utekla byt jedina scena. Finale celeho snimku je misty az nesnesitelne drazdive a i kdyz nekoho vysledna pointa zklame, neni vylozene spatna. A rozhodne nemuze zkazit celkovy vysoce nadprumerny dojem.(17.8.2007)

Mám si lámat hlavu, jestli je lepší starý "ohmataný" Woody nebo jeho experimentální odvrácená strana, ztrácet se v bludišti "dežaví" a rozebrat to po slovech, po gestech? Kašlu na to, byla to pohoda, víc než to - byla to příjemně mrazivá pohoda a jdu si to dát ještě jednou .... a ještě jednou a ......(22.8.2006)

Opravdu hodně netradiční Woody. Dokonce bych ani neřekl, že tohle dílo režíroval on! Příběh z vyšší společnost o propletenosti vztahů a lásce vypovídá především o životním štěstím, které nám může ve chvilce změnit život. Woody to pojal opravdu netradičním způsobem, ale konec musí dostat každého a myslím, že život je opravdu hodně o štestí! Vemte si třeba maturitu, naučíte se jednu otázku z třiceti a vytahnete si jí, tomu já říkám mít sakra štěstí. Nebo se naučíte 29 ze třiceti a vytahnete si tu jedinou, kterou neumíte, to už je zase pekelná smůla:). Scarlett to velmi sluší a hraje opět excelentně. Kdo mě mile překvapil je pro mě nepříliš známý Jonathan Rhys Meyers, který hrál přesvědčivě a svým výkonem mě potěšil. Nevím jestli bych se na to podíval podruhé, ale Woody mě nejdříve šokoval, aby mě po skončení filmu mile překvapil. Určitě doporučuji......(19.12.2008)

• - Postavu Chrise můžeme vidět číst knihu "Zločin a trest" od Dostojevského. Později na ni odkazuje, když říká, že někdy je třeba obětovat nevinnost kvůli úspěchu. (Morien)

• - První scéna, ve které se objeví Scarlett Johansson, se natáčela třikrát a třikrát Woody Allen změnil Scarlett kostým než byl spokojen. (Witta)

• - Woody Allen získal za scénář k snímku nominaci na Oscara, na Zlatých globech navíc také za režii a film. (imro)