Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Vozataj

Přišlo mi to jako průměrné drama. Vyšší hodnocení má na triku jen to, že to točil Woody.//Při bližším zamyšlení a porovnáním s ostatními filmy musím ohodnotit hvězdou navíc. Není záhodno komentovat hned po shlédnutí// ()

david666

Hodně netypický film od Allena. Takové drama bych od něj nečekal. Perfektně rozehraná partie chtíče a lásky. Scarlett je v tomto filmu snad nejvíce sexy a vůbec se tedy Meyersovi nedivím, že jí takhle propadl. Hledat pak řešení mezi navyklým vysokým standardem a nejistotou (se sice osudovou ženou ale taky trochu šílenou) se nenachází lehce. Takže to řešení, které si vybral vcelku chápu - tam už nešlo kam jít. ()

RenSen

Ten film miluji! Neumím to vysvětlit, popsat.... To co se ve mně při něm a po jeho shlédnutí děje je tak silné....A s každým jeho shlédnutím to snad sílí. Dokonalá Scarlett Johansson (nic nového) a originální a přesný /alespoň v této roli/ Jonathan Rhys Maeyers. Něco podobného od Woodyho dále by mi nijak nevadilo.... A ta hloubka dramatu. Skvělé! 99% ()

RomanT

Chvílemi jsem měl pocit, že sleduji film podle románu Daniele Steelové, celkové vyznění se mi také moc nelíbí ("Když máš štěstí, projde ti i vražda"), ale přesto dávám 4* - prostě dobře udělaný film. ()

macek166

Dlouho jsem neviděl tak jednoduše odporný film, který se zabývá z půlky podvodem hlavního hrdiny a v druhé vyhrocené půlce řešení z téhle svízelné situace až po následovnou katastrofu. Kdo je s klidným srdcem schopný pozorovat tento film o podvodu a ještě přát hlavnímu hrdinovi, ten nemá svědomí, ani dobré srdce. Kdo má rád pocit, který mu přináší myšlenka, že děj filmu každopádně směřuje ke špatné události, či konci, je určitým způsobem zvrácený. Ať je to jak chce, film dokáže člověka zasáhnout. Velice záporně, ale určitě do hloubky. V tom, že film není diváku bezprostřední, tkví síla filmů se záporným nádechem, které dává odpověď - neboli ponaučíme se z chyb, které nás ještě nezasáhnout tolik. Pocitově je pro nás lepší kladně stavěný film, ale negativní nás může mnohému přiučit. Film je silně založený na motivu Zločinu a Trestu Dostojevskeho, taky se tu téměř na začátku filmu tato kniha objevuje. Rozdíl oproti knize je, že zde není žádný spor o tom, jestli má člověk právo zabít pro lepší věc, protože tady to očividně lepší věc nebyla, byla to sebestředná sobecká záležitost, kdy si hlavní hrdina, pro mě parchant, nedokázal poradit se zlou situací, do které se svými neodpustitelnými chybami dostal. Woody dokázal vyčarovat ještě víc. Hrál si s diváky jak chtěl a jako čaroděj nám pletl hlavu. Toto na první pohled vidím v dvou jasných smyslech: Prvním by byl snad výběr herců a vytváření postav a situace, která způsobila, že jsme až hlavní postavě přáli, aby nebyl dopaden, ne kvůli němu, ale kvůli jeho ženě a její rodině, která byla tak čistá a dobromyslná, že by ten trest snad způsobil větší škody, než kdyby mu to prošlo. Tak byl člověk nucený přát záporné postavě, kterou navíc celou dobu doprovázel. Druhou věcí je další téma filmu, štěstí. Při dopadu prstenu na okraj zábradlí si každý v hlavě řekne, aha, a teď ho chytí, a nuže, strany byly obráceny. Woody umí zamotat hlavu. Jak mě na začátku film znechutil, dokázal si to rychle napravit, a ač velice negativně laděný film o pro mě velice zlém tématu nevěry, zaslouží si nadprůměrné hodnocení. ()

ethel91

musím přiznat, že v takovéto koncentraci mě tato instrumentální hudba celkem silně otravovala a ve filmu rušila. jinak nemám filmu v podstatě co vytknout. vyústění filmu je opravdu neotřelé. dost bylo happy endů, dost bylo potrestaných zločinů. navíc celé s vkusem natočené. ()

beruskaska

Výborné - je docela děsivé kam až může dojít touha po moci hnaná patologickou ctižádostí. Woody Allen natočil jeden ze svých nejlepších filmů. Milostný trojúhelník zprvu úsměvný, posléze se hroutící do propasti svých soukromých pastí...Scarlet Johansson a J. R. Meyers ve strhujícím duelu.. ()

dank011

Tak Allen. Já mám z tohohle dílka dva obrazy, které běží za zavřenýma očima ještě dlouho po skončení. Tenisový míček, balancující na pásce... snubní prsten odskakující z nábřežního zábradlí. Asi tak. Je to taky štěstí-náhoda, co někdy štastně, někdy potměšile kormidluje naším osudem. A musíme se s tím smířit. Jinak skrznaskrz příjemná podívaná na tak neuvěřitelně otřepané téma, z toho něco vytěžit, vytáhnout.. ještěže ho tu máme, Woodyho, tady samozřejmě za přispění výborných hereckých výkonů. Třeba Scarlett Johansson coby vyklubaná hysterka, všechny ženský jsou stejný !! ()

marrrrian

Rozhodne dobrý film, lenže záver ma šokoval, sklamal a naštval do takej miery, že som sa cez neho nedokázal preniesť a tak ho v skratke povedané, neznášam. ()

Kozlowski8

Manželka z bohaté rodiny, lukrativní místo v rodinné firmě a na straně druhé bezvýznamná avšak velmi krásná milenka... Téma mnohokrát napsané i natočené, vůbec nic nového pod sluncem. Pokud je scénář postaven pouze na této základní dějové linii a není ozvláštněn např. několika zvraty v ději či nějakými zvláštnostmi, které toto základní plynutí děje lehce vykolejí, nemá u mne film šanci na větší úspěch. Tento zvrat sice přichází v závěru a ten závěr je fakt dobrej, ale co těch 90 minut před tím? Kromě zmíněného závěru chválím základní myšlenku filmu. Život a úspěch je o štěstí - jako v tenise - někdy se míček zastaví o pásku a může dopadnout na jakoukoliv stranu. V tomto případě bylo paradoxně štěstím, že míček síť nepřelétl a odrazil se od sítě zpět. Přes tyto pochvaly a přes krásné tělo Scarlett Johansson nemohu hodnotit lépe než 3* ()

ludovit14

Match Point od Woody Allena je síce pekný film s dobrým príbehom,ako aj hereckými výkonmi-Ale od dobrého filmového zážitku to má veľmi ďaľeko.Kedže je to celé veľmi nudne podané-a neskutočne nudnou a dlhou minutážou,ktorú by trebalo poriadne prestrihať.Toto je typická zlá vlastnosť Woodyho Allena-dlhá stopáž filmu s dobrým príbehom,ale v podanej forme nedokáže diváka poriadne vtiahnuť do deja a pôsobí to veľmi nudne.HOD:63%.A vôbec, som mal s týmto filmom problémy(dopozerať ho).PS:chcelo by to zručnejšieho režiséra-a bolo by to minimálne o LEVEL vyššie. ()

Scaevola

Dlouhé čekání na několik napětím prostoupených scén. Ale musím přiznat, že se jedná o čekání promyšlené, stavěné v zajímavém rytmu a skvěle zahrané. ()

Bruce_cz

No já nevím, Jonathan Rhys Meyers to hraje jako bůh, režie je taky perfektní. Jen to je sakra přesně ten typ příběhu, který nemám rád, tím teď myslím ten nechutný závěr, ale oceňuji parádní pointu na policejní stanici, mňamka. No je to skvělý film, inspirovaný ruskou literární klasikou a nechá vás přemýšlet ještě notnou chvíli po skončení. ()

LeePriest

Zajímavý film se slušným obsazením a propracovaným scénářem, který mě donutil k zamyšlení, jak velkou úlohu má v životě osud a štěstí. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“