Angel-A

Každý máme svého Anděla.  Gangster pařížského podsvětí André má dluhy, vymahači jsou mu v patách, a tak se rozhodne skoncovat se životem. Na mostě, odhodlaný ke skoku, však není sám. Spatří krásnou dívku Angelu, která se chystá udělat to samé. Jejich pohledy se letmo setkají a nádherná neznámá se vrhne dolů. André neváhá, skočí za ní a zachrání ji. Vděčná Angela je pro něj ochotna udělat cokoliv. Když se jí André svěří se svým trápením, kráska ho zbaví všech dluhů. Proč to ale udělala? (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Voilà...respire...regarde. Voilà! Většina autorských režisérů umí pouze jeden žánr. Pokusy posunout se jinam jsou zajímavými kuriozitami, v nichž mohou zasvěcení odhalovat marné ambice být versatilní - Bergmanovy a Trierovy komedie, Allenova dramata, Jarmuschovy horory, Nolanovy komiksárny, Lynchovy snímky prodchnuté lidskostí - marné to snahy vzepřít se osudu. Tvůrčí počiny Luca Bessona nejsou z tohoto pravidla výjimkou s tím rozdílem, že postupuje opačně. Silné puzení točit pohádky a dětské filmy dlouho nerealizoval. Přesto každý jeho film pohádkou tak trochu je. Místo aby žánr, který mu koluje v žilách, postupně vymítal, jakoby si čím dál upřímněji přiznával, že není ani tak Melvillem, jako spíš francouzským Troškou (či Jiřím Strachem). Angel-A byl v roce 2005 prvním Bessonovým počinem po šestileté pauze od Johanky z Arku a chápu ho jako první rozhodný krok na cestě k trilogii o Arthurovi, na níž se tvůrčím způsobem vrhl o rok později. Zde se Besson naposledy omlouvá a činí tak výmluvně stylem. Kamera božskou Rie Rasmussen nesnímá, nýbrž pase; film je jejím modelingovým bookem a též kinematografickým zenitem. Černobílé hrátky u filmového materiálu jen začínají, Besson dělá co může, aby dětinská substance působila nikoliv jako volání přirozenosti, ale jako vtipný kontrapunkt nepatřičně zralému zpracování. Angel-A, převlečená za mystický příběh s nádechem klerotiky, vyprávěnka o žabákovi proměněném v prince, především úžasně zní a vypadá a sklony patrné v hravosti Pátého elementu, či dojemnosti Utrženého ze řetězu, se završují v pohádce, která sama sebe zapírá - jako že je Nebe nad Paříží. Film rozkošný, vlahý a mělký jako Seina na náplavce. ()

ThomasCrown

Čaro čiernej a bielej je v tom, že nám dovoľuje odpútať sa od všednosti a vnímať pocity, krásu a vôbec, pozerať sa na svet inými očami. Paríž je na to ako stvorený a použitá "monochromatickosť" akoby vytvárala ďaľšieho hlavného hrdinu, mesto lásky. Besson nám ponúka obe stránky Paríža, svojou kamerou však vytvára obraz mesta snov. Príbeh o zmysle existencie, o závislosti na peniazoch a sexe, chamtivosti, lži a pretvárke, o samotnom nevážení si života a teda samého seba, to je tá stokrát obohrávaná pieseň našeho bytia na tomto svete a práve tu nám Besson zosiela na pomoc anjela. Anjela, vďaka ktorému si uvedomujeme, že nebo možno nie je až také dokonalé miesto ako si namýšľame, že možno nemá zmysel premárniť život, ktorý nám bol daný. André a Angela sú dve ne-obyčajné stvorenia, ktoré sústavne hľadajú a túžia, no ich snaha dostáva zmysel až keď sa stretnú zoči voči, v zrkadle, a pokúšajú sa o ten život spoločne. A čo sa stane, zmenia sa nakoniec? Kým sa vlastne stane André a Angela? A pomôže nám táto informácia v tom našom živote? Mať krídla a letieť, nemať krídla a spadnúť....vždy je tu však možnosť kráčať Cestou starým dobrým spôsobom s úsmevom na tvári a láskou v srdci. Nájdi svojo anjela. ()

angloumene

Angel-A jede krom slibného začátku ve stále stejných monotónních kolejích, které s výjimkou jedné jediné myšlenky nenesou nic zásadního. Ke zvratu dochází až na samotném konci, kde se Angela projeví jako pořádná hysterka a všechny sympatie, které jsem k ní v průběhu cítila se rázem rozplynuly. Se sympatiemi se rozplynul i nějaký hlubší smysl filmu, takže ho nakonec spíš beru jako vcelku příjemnou procházku Paříží. ()

cmenda

Tady jsem byl překvapen jak silní příběh může nikdo vytvořit plus kamera a černobílá barva to člověka dokáže úplně odrovnat . ()

Balet

Zhruba do poloviny se mi to celkem líbilo, ale pak příjde na řadu mystická složka filmu a kouzlo je fuč... Na druhou stranu je to poměrně zručně natočené a líbí se mi odvaha použít černobílý film. ()

sestrad

Mám slabost pro zachraňované lůzry. "Možná je tam něha? Té je tu taky dost." Ale tu závěrečnou životaoslavnost a srdceryvnost Bessonovi tentokrát nějak neberu. Už proto, že pořád tak nějak doufám, že v nebi to nebude zas až taková nuda. ()

zelvicka.

Na film jsem se díval hlavně kvůli Debbouzovi. Je vidět, že k hraní člověk dvě ruce opravdu nepotřebuje. Filmem jsem byl ovšem příjemně překvapen. Největší plus je tady samozřejmě ústřední dvojice, ze které Rie Rasmussen ještě obrazně vyčnívá. Film příjemně odsýpá, černobílé pojetí je příjemné a k Paříži se hodí, kamera také dělá svoje. Celý příběh začne přeskakovat až ke konci, škoda jinak bych hodnotil 5 hvězdičkami. ()

Garch

Černobílá krása. Luc Besson je nevypočitatelný. Jak on dokáže střídat nezapomenutelné filmy s těmi, na které je škoda se dívat. ;-) ()

filipvrbik

Přemýšlím, proč vlastně Angela přizná, že je Angel-A - nebylo by lepší to ve filmu vůbec neříct, případně až na úplném konci? Nicméně Bessonův styl se mi jako obvykle líbil ....80% ()

Pennyzka

Opravdu vydařený film, který je dojemný a vůbec není průhledný. Moc příjemné na koukání po vizuální stránce, i po té herecké (zvlášť Jamel). Byl to naprosto dokonalý film (no jinak bych asi nedávala pět hězdiček :D ). Teď mě csfd utvrdilo v to, že je tu absurdní hodnocení a tento film by se mohl určitě porovnávat i s Forrestem Gumpem nebo jinými filmy na těch nejllepších místech v žebříčku. Myslím, že bych taky potřebovala svýho anděla, kterej by mě vyhrabal ze všech problémů a navíc by byl pěknej...ale to už není k filmu :D ()

(Z)denny

Každý mám svého strážného anděla. Jenom málo kdo z nás má takové štěstí jako André, že se s ním může setkat tváří v tvář. Takže ani nevím, jestli ten můj je tak úžasný, jako ten v podání Rie Rasmussen. Ale věřím že ano. Ten můj rozhodně jo.. ()

Pawlisman

Nemám s filmem problém, pěkná kamera, pěkná hudba. Příběh čitelný, ale svižný a oddechový s několika dobrými momenty a myšlenkami. Myslím, že splnil, co chtěl a že vyšší ambice nemá. Nic intelektuálního, ale netřeba mít sen samé těžkopádné snímky. 7/10 ()

kowalski

Příjemný odpočinkový film, kde výborně zahrál Jamel Debbouze a určitě se vyplatí ho alespoň jednou shlédnout. Za tu Paříž, které si ulítávám 3 a půl hvězdy. ()

Gastovski

Ze začátku to byla celkem vtipná kravinka, která by si zasloužila i ty 3*. Bohužel, to co Luc Besson provedl v půlce dobře naladěné Brutální Nikity, to zde předvedl znovu a ještě intenzivněji. Samý kecy o lásce, o vážení si sama sebe o andělu strážném - děs. Poslední hřebíček do rakve tomu přidál opravdu geniální (myšleno ironicky) konec. Lucu, vyprdni se na romantiku, ta v tvých filmech nemá co dělat!!! ()