Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

monty.cl

Gibsonova hodně drsná atletika z džungle...je to nářez a vůbec mi nevadí, že to historicky neladí a že příběh není kdoví jak náročnej...všichni jsou pokérovaný, propíchaný, pořádně nařachaný a řádně brutální...90% ()

Pharlap

To že se Mel Gibson vyžívá v brutálostech a řekněme bestialítách, již víme s filmu Umučení Krista. A ani nyní o moc nepolevil, a relativně bez servítků nám naservíroval předzvěst válečného tažení španělů, proti Mayské civilizaci. Mám na mysli konkrétně bojové scény Mayové vs. domorodé kmeny a následně skvěle akční úprk Jaguáří tlapy. Musím pochválit, za skvěle stylizovaný a hlavně časově umístěný příběh mladého lovce a jeho kmene, těsně před vyloděním.. Opět ten fatalismus.. jak ani netušíme, že naše lidské osudy se ubírají cestami, o kterých nevíme a které nemůžeme ovlivnit. ()

Elkesar

Z historického hlediska velká urážka a nepochopení cizí kultury. Nepochopení proto, protože Mayové považovali lidskou oběť za čest, nezabíjeli své protivníky, byl dokonce doložen příklad kdy se oběť musela rušit protože, obětování tak moc křičeli, že by to "bohové" mohli pokládat jako urážku. Vše co bylo předvedeno v tomhle filmu byl blábol, zkreslený evropským nazíráním na svět. Urážku je zde to, že si Američan dovolí představit Maye jako krvelačné prasata i když se jeho předci předvedli mnohem důmyslnější genocidu. Co se týče filmu samotného...pokud nemáte historické povědomí dá se na to dívat, pokud ho máte, ruce pryč. ()

nula87

Zajímavý pokus Mela Gibsona přinést nám pohled na Mayskou civilizaci, která se ale bohužel soustředí víc na šokující detaily než na příběh a prokreslení postav. Ale film rozhodně nenudí, a pokud vám krev a násilí v mnoha variacích příliš nevadí, rozhodně stojí za shlédnutí. 65% ()

Bendiys

Zpocatku mensi komedie. Pote vsak jdou zerty stranou a na scenu prichazi velmi pusobiva a drsna atmosfera. Honicky jungli jsou strhujici. Velmi pekne natocene... ()

Ivec

Asi to už videl každý. Ale neh do toho nikto nerípe.! Rudy je perfekný a film stojí za to, si ho pozrieť. Môžem len doporučIť a výhrady nemám žiadne. Napísal by som toho vela a vela. No, pravda je taká, že si to stačí pustiť..! ()

PetrC.

Dobrý akčňák zasazený do atraktivního mezoamerického předkolumbovského prostředí. Gibson nám opět předvádí, jak se mu zamlouvá sado maso. Jinak hezky vyvedený film trpí zmixováním Mayů s Aztéky a zbytečným logickým sekem v závěru, aby do filmu byli vecpáni conquistadores. Pojetí a výsledek je přesně takový, jaký se dal od Američanů čekat. 59 % ()

Emmet

Filmy od Mela Gibsona a s Melem Gibsonem se mi většinou moc nelíbí. Statečným srdcem počínaje a třeba Po čem ženy touží ,konče. Tudíž jsem Apocalypto dlouho odkládal. Nicméně mě film dostal už docela dlouho dlouho jsem neviděl tak dobrý film. Naposledy Gran Torino a to už bude aspoň měsíc. Skvělé také bylo ,že to bylo namluvené v nějakém Mayském jazyce a Rudy Youngblood alias Jaguáří tlapa byl taky docela dobrý. Na to ,že je to prakticky neznámí herec dost dobrý výkon. Celkově dobrý snímek. ()

UnholyEvil

Mel Gibson patří k mým nejoblíbenějším hercům, ale i režisérům a Apocalypto je dalším z důkazů, že oprávněně. Prakticky celou dobu jsem ani nedutala a jen s tlukoucím srdcem čekala, jak to dopadne. K mému vzrušení zřejmě přispěl i fakt, že poprvé jsem tenhle snímek viděla náhodou a zhruba od první čtvrtiny, takže těžko říct, jak by na mě působil za jiných okolností. Nicméně i po několikátém shlédnutí bych neubrala ani hvězdu, kdybych totiž měla vyzdvihnout všechno, co se na Apocalyptu povedlo, rozbila bych si klávesnici. Obzvláště oceňuji rozhodnutí, natočit celý film v původním jazyce a obsadit lidi, kteří z větší části nikdy nestáli před kamerou. Trochu risk, ale pan Gibson evidentně věděl, co dělá a vyplatilo se. U mě jasných pět*****. ()

Metalicum

Jestli tady kdokoliv, kdo tady vytýká přímočarost děje, jeho jednoduchost odhadnutelnost a celkově dost přímí a jednoduchý vypravěčský styl, TAK AŤ se honem rychle podívá jestli dal statečnému srdci 4 nebo 5 hvězd, protože tam to bylo daleko více a patos z toho jenom odkapával (a rozhodně se nedržel historie takže žádný takový argument vám nepomůže).. :DD Já osobně sem byl nadšenej výše zmíněné nedostatky mě vůbec netrápily, ba naopak možná :), samozřejmě skvělá kamera, masky a pro mě i Youngblood ()

Angel30

Z hlediska stylizace, masek a prostředí to byla úžasná podívaná. Tenhle film se s ničím nepáře, uvidíte useknuté hlavy, napíchnuté hlavy, rozkousanou hlavu od jaguára, propíchnutá těla. A nelítostné zabíjení je provázeno celým filmem až do konce. Jinak jsem se vůbec nenudila a mohu doporučit. ()

Olafsson

Viděno včera podruhé, po pár letech od prvního shlédnutí. Neztratilo to nic z toho co mně upoutalo už poprvé - má to spád, zajímavou zápletku, vynikající výpravu, skvělý jazykový rámec a herce, kterým jejich výkony věřím. Vynikající scéna s obětováním na pyramidě.. Měl jsem pocit, že jsem se přenesl do doby Mayů a prožíval jsem příběh hrdinů na vlastní kůži.. Jakkoli ho jinak moc nemusím, tak tady Gibsonovi tleskám! ()

helrohir

Ako celok sa tento film môže javiť jednoducho, ide predsa o obyčajnú indiánku, ale opak je pravdou, pretože Gibson dokáže svojou naturalistickou réžiou urobiť aj z obyčajnej, bežnej scény niečo viac. Za pozitívum pokladám aj natáčanie v pôvodnom mayskom jazyku. Pevne verím, že tento film nie je posledným režijným počinom Mela Gibsona. ()

Olafson

Klasický surový film Mela Gibsona se skvělou kamerou a dobře vybraným záporákem. Uchvátilo mě také, jak si indiáni v pralese za běhu brali zpět vystřelené šípy, které nezasáhly cíl i klasická finta Čičiméků s hnízdem včel jako granátem. Lze možná souhlasit s výtkami, že film je až zbytečně naturalistický, ale život v pralese asi nebyl nikdy jednoduchý. ()

morris22

Poněkud konsternován jsem byl ze dvou momentů: 1) S průstřelem břicha utíkat partě po zuby ozbrojených hrdlořezů trasu, kterou předtím šli dva dny, je poměrně nadlidský výkon. 2) Ten porod ve vodě už byl trochu moc i na mě. Na druhou stranu je děj poměrně svižný, kamera výborná a úžasná byla snaha tvůrců používat autentický jazyk. Zkrátka a dobře, celkem povedený film - 75%. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)