Pád

• USA The Fall (více)

Zraněný kaskadér, který leží v nemocnici v Los Angeles, vypráví pětileté Alexandrii fantastický příběh pomsty pěti dávných hrdinů z Indie. Chce však za to protislužbu a dívenka, toužící uslyšet příběh až do konce, mu za to nosí ukradené morfium.  Filmaři na železničním mostě natáčejí starý němý film, při němž se těžce zraní kaskadér. Tak začíná koprodukční film Pád, zasazený do fascinující nádhery indických paláců, jehož děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století v nemocnici v Los Angeles. K lůžku ochrnutého kaskadéra Roye Walkera přichází pětiletá dívenka Alexandria s rukou v sádře. Kaskadér jí začne vyprávět fantastický příběh o pěti dávných hrdinech, kterým ublížil zlý guvernér Odious, a oni se proto vydávají na cestu pomsty. Do těchto postav promítá Roy sebe, lidi z nemocnice i mrtvého Alexandriina otce. Když je vyprávění nejnapínavější, přestane a pokračuje dál jen tehdy, když mu holčička prokáže „službičku“ a přinese mu ze skladu s léky morfium, jímž chce Roy vyřešit svůj tragický osud. Koprodukční dobrodružné fantasy drama natočil indický režisér Tarsem Singh. (oficiální text distributora)

Simo16

Ak sa rozhodne niekto zhliadnuť tento film, musím dopredu upozorniť, že okrem krásnej hudby a po vizúalnej stránke skvele odvedenej práci, dejovo nič nenaznačuje zážitok na celý večer.Keby Singh nepoužil tieto svoje fantastické kúsky a keby najal lepšieho scenáristu, mohlo sa jednať o skvelý fillm, na ktorý sa nedá len tak zabudnúť.Bohužiaľ musím konštatovať, že síce posledných 30 minút vyzdvihuje tento film k trom hviezdičkám, ostatných 90 minút sa neuveriteľne pomaly vlečie a častokrát vám ponúkne nudnú pasáž dlhú aj niekoľko minút, čo sa mi fakt nepáčilo asi najviac.Inak solídna indicko - americká rozprávočka, ktorá nadchne najma vyznávačov fantasy filmov od Tarsem Singha. ()

booom

Čaroděj Tarsem je frajer, o tom žádná. Parádní podívaná nabízející nadherné pohlcující obrazy. Pořád a pořád se na to dá koukat v naprostém okouzlení. Takže i tentokrát jednoznačně za pět. ()

Lewaso

Je těžké s tím, co denodenně klade život do mozku, proniknout do příběhu jako malá Alexandrie... Výjevy - ač působivé a fantaskně živě přetvořující realitu - však nenapovídají, co tím chtěl básník říci. Zda jde o vyrovnání se s myšlenkou na sebevraždu, trauma z rozchodu nebo něco vyššího, co mi nedošlo. Jako galerie obrazů je to ovšem dokonalé... ()

exoomer odpad!

W H A T? Medved, tulen, noznice a sveter isli za kvetom lebo podlozka pod mys a vietor fuka vcera bol hniezdo vecera. A tato veta ma vacsiu logiku jak ten film, verte mi. ()

Charlinka

Evidentně je rozdíl mezi tím zda-li je to první film, který od režiséra vidíte či nikoliv. Jelikož pro mě první je tak se mi film líbil. Samozřejmě že Gilliam to není nicméně i tak je to povedené. Lee Pace i Catinca Untaru byli vybráni výborně a film byla radost shlédnout. ()

Khare

Pád se skládá ze dvou linií a ani jedna z nich není slabší než ta druhá. Herecké obsazení je skvělé - Catinca Untaru svou Alexandrii nehraje, ale žije a je radost se na ni dívat. Hořkosladký příběh, který jí Roy vypráví, je ohromně silný (především jeho závěrečná, zoufale zuřivá část) a současně překvapivě zábavný – například jednotlivými spojnicemi mezi ním a „skutečným světem“. Na Pád se podle mě rozhodně stojí za to podívat, ať už kvůli zobrazení velmi zvláštního přátelství, fantastickému snovému vyprávění, nebo jedinečnému vizuálnímu zpracování. ()

ill

Na úchvatnou audio-vizuální poetiku a mírně psychedelické fantazie Tarsema jsme si (rádi!) zvykli už od dob nedoceněné Cely. Musím říci, že mě tenhle člověk opravdu baví a jednou bych mu dopřál rozpočet nechtěně tragikomického Michaela Baye. Rád bych si totiž nechal spadnout čelist až na zem. Velmi příjemným překvapením byl pro mě neuvěřitelně civilní a přesvědčivý výkon malé slečny v hlavní roli. ()

wray

uplne dokonale taketo smutnokrasne pribehy sa vzdy fajne pozeraju. proste - aj ked je to smutne, napokon ma clovek z toho celeho predsa len dobry pocit, a ani nemusi zvitazit dobro nad zlom - aj tak to nakoniec vyzera ze zivot a svet su uzasne. ale - takych filmov je tiez vela. to v com fall vynika je vizualne podanie. vsetky zabery su proste wow, dokonca mi to pripominalo castami Baraku. par ludi to (kvoli reziserovi) porovnava s Celou. nuz - celu som videl pred par rokmi ked som mozno tolko umeniu nerozumel, ale - cela bola lahodka pre oko ale inac hrozny chaos (tusim ze si to musim pozriet znova). the Fall je lahodka pre oko, pre dusu :), hlavna detska hrdinka je vyborna (neviem ako v dabingu ale v originale ma velmi zaujala), krasne zobrazenie detskeho sveta (niektore veci co robi mala Alexandria mi pripomenuli mna ako dieta), pribeh ktory rozprava Roy ma tie spravne rozpravkove prvky (neamericke!), a stary dobry Beethoven tiez nesklamal, takze aj hudba je perfektna. este raz - uplne dokonale... ()

spawnxp

Tak tohle pouze v kině nebo na full-hd! B&W zpomalené záběry na úvod, pak poušť (člověk vzpomene na Celu) a neuvěřitelná města z celého světa (dokonce i pražský Karluv most), animovaná sekvence (!) - opravdu kvalitní mix, navic zakončený jako pocta filmovým kaskadérům (!). Také musím přiznat, že mě dostala dětská hrdinka (Cantica Untaru, v době natáčení 9 let) - zkraje parchant k nasrání a až pak si člověk uvědomil, že hraje naprosto skvěle - googly googly! Bod minus za příběh. ()

Nut

Pěkný filmeček, líbilo se mi prolínání reality s trochu surrealisticky laděným vyprávěním. Mělo to náboj, mělo to nápad, mělo to hlubší myšlenku. Tvůrci si vyhráli s vlastní fantazií, ale dokázali ji srozumitelně převést na plátno. Z výkonu malé holky se mi tajil dech. Výborně!!! ()

aluminius

Vizuálne nebo, už tradične. Prechody z reality do sveta fantázie boli neskutočné, práca s kamerou, herecký výkon Catinca Untaru ako Alexandrie i keď tu by sa dalo polemizovať či šlo o herecký výkon alebo o čaro "detskej naivity". Nevadí, film ma pohltil ako celok a rovnako ako pri Cele od Tarsem Singh-a si ani dnes neodpustím päť hviezd. ()

DonFrolimo

Ale fuj. Taková sentimentální sračka plná bezúčelnýho patosu. Ono to má bejt asi vtipný - navíc! Jedině ty estétský záběry by se daly občas vystřihnout tak na nějakej plakát. Jenže jako film... VOMI! ()

kolly13

Čím začít, je toho tolik.. Už první záběry mě navedly na trajektorii pěti hvězd a já si přál, ať kvalita a překvapení zůstane. A stejně jsem dostal víc a zároveň méně než jsem čekal. Obrazově nádherný zážitek a vědět to předem, kino je jediná volba (9.5/10). Hudba/zvuk je jak to říct, přiléhající, prostě hladce zapadá a podkresluje děj (9/10). Herecké výkony oscilující mezi divadelním přehráváním a filmovou strojovostí v závislosti na druh scény (8.5/10). Jen malá Catinca vybočuje a to je paradoxně jedna věc, která se mi líbila a zároveň to sem tam úplně nesedlo. Druhá výtka je scénář, tedy návaznost scén a přechod v ději, plus delší stopáž, která by nevadila nebýt příliš času na ordinérní část děje (7/10). Ale stále to stačí na pět hvězd, film mě vtáhl, těšil jsem se na další obrazové orgie, živě se měnící děj, nějaké to překvapení a na kouzlo závěru, který dělá půl filmu. Nakonec mě pozitivně zlomila originalita filmu a odvaha režiséra (9.5/10). Celkový dojem 9 z 10 možných. ()

v.v.v.

Pro mne jeden z nejlepších filmů vůbec. Skvělý příběh, kostýmy a hlavně výprava! Malá Alexanria je také úžasná. ()

tomas_j

První půlka je taková nějaká utahaná, dala by se o třetinu zkrátit. Ale když se oba příběhy rozjedou a prolnou, má to šťávu i emoce. ()

daweksan

stoprocentní vizuální stránka bohužel dostává na p*del od chabého sladkobolu. Obraz dnešní doby - za krásnou oponou pusto prázdno ()

Petro

Musel jsem dát 3* kvůli skvělé obrazovosti v pohádkové části příběhu. Především dobře odvedená práce. ()