Série(6) / Epizody(67)

Seriál na základě svědectví lidí a výsledků vyšetřování podrobně sekundu po sekundě pomocí počítačové animace mapuje nejznámější přírodní katastrofy i neštěstí způsobená lidskou chybou. Velice zajímavým a dramatickým způsobem dokumentuje sled událostí až do katastrofy, ať už jde o zemětřesení, výbuch sopky nebo vykolejení vlaku, požár v tunelu, potopení lodi nebo výbuch atomové elektrárny. (oficiální text distributora)

WolfR

Velmi zajímavý pořad o katastrofách které lidstvo potkávají. Příroda i lidská blbost je neúprosná! Lépe to snad točit ani nejde! 5 hvězd. ()

otík

Hodnocení dílu - Titanic (http://www.imdb.com/title/tt0771984): Historie výroby největší lodě, kdy v té době byla postavena a také její osud je vylíčen na poměrně malém místě a nijak moc zajímavě. O to zajímavější je druhá část, ve které s pomocí elitního vyšetřovatele námořních sil pátráme v archívu a snažíme se najít hlavní důvod proč se Titanic potopil. Zjištění, že to bylo díky nekvalitním nýtům je velmi zajímavé, poučné, nové a důvěryhodné. Hudba: Steven Faux PS: také další díly si zaslouží vysoké hodnocení, je to zajímavý a kvalitní dokumentární seriál. ()

Compadre

Zajímavý dokument...je fascinující sledovat, že některé hororové meganehody jsou způsobeny souhrou několika mrňavých omylů a náhod... ()

Ravi

Velmi dobré zpracování, které se neubránilo spoustě nešvarů moderních rádobyamerických (proč?!) dokumentů o katastrofách. Tzn. několikanásobné záběry toho samého, superlativní přívlastky, apod. Když si ale člověk tohle odmyslí, je vlastně dobře, že tahle dokumentární série vznikla. 60% = 3/5 ()

Kosmik 1

Velice zajímavý a realistický dokument, který nám ukáže, jak může zřejmá maličkost, nebo lidské pochybení způsobit nedozírnou tragédii nebo katastrofu. Drsné, opravdové, většinou smutné události, které nám tento dokument vysvětlí kousek po kousku, ale ve spoustě případů se některé skutečnosti nepříjemně opakují a proto dávám jednu hvězdu dolů. 75% ()

pfa

Zajímavě pojatý dokument o nejrůznějších katastrofách, kde člověk až kouká, co všechno ovlivňuje naše osudy. [8/1O] ()

ranp

Velice zajímavý seriál, sice poněkud depresivní, ale i tak se na něj rád kouknu. Nepříjemný na tom je sledovat (byť jen jako rekonstrukci), co se může stát nic netušícím lidem, viz např. nádraží King's Cross v Londýně nebo tunel lanovky v Kaprunu. ()

Hopper

Zaujímavé dokumenty o katastrofách, pri ktorých naozaj rozhodujú detaily a súhra náhod, až si človek občas kladie otázku, či za tým nie je niečo viac. Zatiaľ čo obsahovo nemám veľmi čo vyčítať (jedine aby toho bolo viac), po technickej stránke už to až tak ružové nie je. Fakt je ten, že opakovačky ako pre blbých sú pravidlom a keby sa vynechali, bol by každý jeden diel skrátený aspoň o 1/3. To že niektoré časti sú v podstate jednou a tou istou schémou by som vedel odpoustiť. Tentoraz však nechám zvíťaziť obsahu nad formou. ()

Paity

Kdo má rád katastrofy, pošmákne si. Kdo má rád zajímavosti o katastrofách, pošmákne si. Kdo se zajímá o techniku, tak si přijde na své. A vzhledem k tomu, že to má pod sebou National Geographic, tak se tomu dá i veřit. ()

J*A*M*A*L

Jeden z mála dokumentárních seriálů, kterým jsem věnoval pozornost skoro pravidelně a také to zato docela stálo. V televizi většinou dávají až doslova řečeno velký hovno a proto se na ní moc nekoukám, ale Vteřiny před katastrofou je výjimka. Katastrofické příběhy mám rád, protože navíc je to jeden z těch mála dokumentárních žánrů, které můžu, protože jinak dokumenty moc nesleduju, navíc i docela dost napínavý dokument, aby taky ne, když to jsou katastrofy :-). Konečně dokument, který se mi líbil a to moc. ()

RadimFišer

Napínavé, ale na pět hvězd to nestačí. Je skvělé, že máme současnou techniku a jsem hrdý na to, že se dokážeme z našich chyb poučit a vždycky na to nasadíme tým expertů. Tedy jestli tomu zcela nevadí nějaký totalitní režim jako v pípadě střetu a mezinárodního průseru v Libiy. Kvalita filmu akceleruje a stagnuje. Někdy zajímavé, někdy nudné. ()

kubax odpad!

Člověk si řekne, že když je to od National Geographic, tak by to mělo být kvalitní, ale bohužel opak je pravdou. Tento dokument má jen jeden plus a tím je výborně zpracovaná animace, ale to je bohužel vše. Neustálé opakování těch stejných záběrů a řečí mi po chvíli lezlo na nervy, ale kupodivu to nebylo to nejhorší. Nejvíc se mi nelíbily rozhovory s osobami, které byly součástí katastrofy. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to ve skutečnosti nebyli jen herci, kteří nás krmí nějakou pohádkou, protože opravdoví lidé, kteří to zažili ve skutečnosti při té katastrofě zemřeli a tudíž nemohli daný moment popsat tak jak se doopravdy stal. (viz díl o Černobylu) ()

in4mator

Pohled na nejznámější havárie a katastrofy s odstupem času je velice zajímavý, mě osobně zajímá hlavně pomyslná druhá část jednotlivých dílů - tj. analýza příčin vedoucích k havárii nebo katastrofě. Seriálu přidává na zajímavosti hlavně zvolené schéma, kdy se nejdříve zběžně seznámíme s několika lidmi dotčenými katastrofou (tím se lépe vcítíme do jejich situace a nejsou to pro nás anonymní osoby), následuje rekonstrukce událostí před katastrofou s výpověďmi již známých lidí, které dění oživují a nabízejí pohled "nezasvěcené" osoby. Nakonec jsme provedeni procesem vyšetřování, které je sestaveno tak, aby bylo atraktivní pro diváka (tomu pomáhá hlavně využití počítačových simulací, barevných znázornění nebo vyjádření různých odborníků). Jako třešnička na dortu je tady ve většině případů závěrečné ponaučení (ne pro diváka, ale pro konstruktéry, projektanty, piloty, techniky, úředníky a jiné větší či menší odborníky) - většina neštěstí, hlavně průmyslových havárií totiž vede ke zkvalitnění konstrukcí, přepracování zastaralých systémů, zpřísnění kontrol nebo norem, k vyšším nárokům na školení obsluhy atd. Jediné, co mně na seriálu vadí, jsou několikrát opakované stejné záběry a/nebo stejné komentáře. Kromě toho, že to je občas dost otravné, je tímto každá epizoda zbytečně o dobrých 5-10 minut delší. ()

agassi68

Až na tie otravné opakovania súvislostí je to príťažlivo spracované. Aj stopáž mohla byť kratšia. To je tak všetko, čo možno týmto dokumentom vyčítať. ()

Smejdik

Viděl jsem asi 3 díly, ale je to zajímavý pořad, na který chtě nechtě hledíte se spadlou čelistí, protože takové katastrofy jsou hold všeobecně zajímavým tématem. ()

Lucas87

Tenhle seriál je pro mě velice poučným, i když někdy na mě působí senzachtivě. Velice se mi líbil díl o Černobylu. ()