Pí a jeho život

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Arjun Bhasin

Už během sledování mě napadlo, že ve 3D to musí být zase zážitek na jiné úrovni. Ovšem i v klasické projekci je Pí a jeho život poutavým příběhem díky hudbě, prostředí, ději a samozřejmě hlavnímu hrdinovi. Na to, že má film dvě hodiny, tak ubíhá poměrně rychle, začátek uteče velmi svižně a scény po ztroskotání lodi, které představují to hlavní z filmu, nenudí a neustále udržují divákovu pozornost. Kladně pak hodnotím také samotný závěr.(22.6.2014)

Kdo si už jednou kupoval od Vietnamců airbrushový snový obraz plný fialových papoušků, fosforeskujících vodopádů, Višny, plakajících holčiček nebo tygrů hledících na úplněk, musel prožít u této Píoviny naprostou transcendentální extázi. Kýčovité obrazy se na sebe vrství v takovém množství, že je to snad až na škodu. Díky mírnému nádechu dobrodružství se to ale dá jakžtakž sledovat. Vyprávění vám zpočátku připomene Big Fish, možná i Milionáře z chatrče, ale je poměrně zábavné, možná i lepší, než pozdější samotné dobrodružství na moři. Pointu survivalu někdo odhalí už tehdy v palubní jídelně, někdo ne a nechá se ohromit opravdu šokujícím vysvětlením. Ač bych nevěřil, že se mi něco takového může vůbec líbit, líbilo se mi to. Kdo chce reálnou verzi, nechť si pustí All is lost s Robertem Redfordem, snílky spíše potěší tato krišnaverze.(16.8.2014)

I když se podle snímku o Bohu mluví jen v těch lepších historkách, pořád to ještě tak úplně neřeší víru v něj, anebo pocit, který se v podstatě rovná důkazu, že extistuje. Škoda těch dialogových pasáží, respektive upovídaného úvodního exkurzu, nevím, stále mám dojem, že film vznikl jen kvůli té mokré části. Knihu jsem nečetl. Obrazově samozřejmě brilantní (i když titulková část v ZOO dost zaváněla kýčem).(29.12.2012)

O tomto filme sa už veľa narozprávalo, diskutovalo a popísalo. Chváliť ho možno v prepracovaných detailoch, vo vycibrenej digitalizácii, v magických prvkoch a ešte aj tá gyčovosť bola rozprávkovo krásna. Podstatou je stretnutie s Bohom a rozjímanie o viere, nevravím, že ma to nebaví, no týmto spôsobom ma to až tak nefascinuje.(29.7.2013)

• D.Moore

Příliš, příliš (a ještě jednou příliš) digitální. Neustálé triky mě s výjimkou dokonalého tygra v jednom kuse otravovaly a rušily stejně jako kamera, příběh mi připadal prachsprostě obyčejný, o hlavního hrdinu jsem se během jeho výpravy ani trochu nemohl bát (proč taky, když ho na začátku vidíme staršího, celého, živého a zdravého, že)... Scénám s oblohou odrážející se v nekonečné vodní hladině nemůžu upřít vizuální působivost, vcelku se mi líbila i vsuvka s hejnem létajících ryb, ale proč muselo být všechno tak kýčovitě neonové a digi-halucinogenní? Navíc hudba (ano, ta oscarová) je naprosto tuctová. Dvě hvězdičky by byly moc.(9.3.2013)

• - Vzhledem k faktu, že se většina filmu natáčela kompletně před modrým pozadím, musel Ang Lee Suraji Sharmovi vysvětlovat, jak každá scéna vypadá. Neříkal však, co by herec měl vidět, ale spíše co by měl cítit, až bude výsledný film sledovat. (Brousitch)

• - Od roku 2002, kdy se zvažoval nákup práv, bylo s tímto projektem spojováno několik režiséru včetně M. Night Shyamalana, Alfonso Cuaróna a Jean-Pierre Jeuneta. (Kritiq)

• - Štúdio Vfx "Rhythm & Hues" získalo za tento film Oscara. Bolo to len dva týždne po vyhlásení bankrotu. Hlavným dôvodom bankrotu bolo, že došlo k mnohým zmenám podstaty bez zaplatenia za prácu navyše. Ang Lee tím Vfx nezmienil ani na predávaní Oscarov. Väčšinu práce vo filme urobil práve tento tím, s čím sa spája aj krátky dokument s názvom Life After Pi (2014). (zajo91)