Pí a jeho život

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Arjun Bhasin

Možná jsem naivní, nebo ten film shledávám poněkud sofistikovanější než je. Ale - SPOILER - je to v zásadě o tom, že náboženství je sebeklam, který lidé používají k tomu, aby jim život připadal snesitelnější? Pokud ano, tak 95 % filmu/knihy se sice může leckomu líbit, ale na konci se jim autoři vysmějí "haha, podlehli jste new age kýči". Možná je tohle nejhlubším poselství, možná se nám tu nabízejí dvě varianty "fantazijní-idealistická" vs. "realistická-nepříjemná" (a na vás je, abyste si vybrali podle svého založení), nebo jde o čistou pseudo-spriritualitu a la Paolo Coelho. Z filmařského hlediska je film skvost - potopení lodi, které trvá asi 10 minut a je natočeno v několika málo záběrech, dalece předčí hodinové potápění Titaniku. Tygra a orangutanku hrál nejspíš Andy Serkis.(5.12.2012)

Zhlédnuto v kině ve 3D. Life of Pi byl posledním snímkem, který mi chyběl, abych měl zhlédnuty všechny filmy, které byly nominovány na letošní (2013) Oscary. Musím uznat, že jsem byl rád, že jsem tuto silnou devítku završil právě tímto filmem, který je opravdu vizuálně úchvatný a který není hloupý, jak nám ukáže konec filmu. Trochu jsem se bál, když jsem se dozvěděl, že to je film především o náboženství, ale nebylo proč, Ang Lee to vzal za správný konec. Vše je jen a jen na nás. Pochopíte, až uvidíte film. Momentálně nemám, co jiného bych napsal, snad až po druhém zhlédnutí. 100 %.(23.2.2013)

Kam se hrabe Trosečník Tom Hanks se svým polovypuštěním basketbalákem Wilsonem na Pí-ho a jeho tygra. Po vizuální stránce vyšperkované do posledního detailu s příběhem a pointou o životě, poznání i strasti. Přesto mi shlédnutí Life of Pi nepřineslo ani z daleka co jsem od tohoto snímku čekal. Lepší 3 *** - 60%(26.5.2013)

Podobné filmu Jak přicházejí sny. Stejně vizuálně opojný, technicky precizní a v podstatě prázdný film načrtávající náboženství, rodinou soudržnost i survival dobrodružství, ale je tak zdlouhavý, že ač je forma sebeúchvatnější, nebaví to. Ang Lee se do těch kamerových a trikových hrátek opřel až moc na úkor všeho ostatního a originalita, či snad film roku se tedy určitě nekonají.(15.8.2015)

"All of life is an act of letting go but what hurts the most is not taking a moment to say goodbye." Monumentální odysea života za přežitím, přátelstvím a vírou. Když jsem napsal, že Atlas mraků je nejlepší film roku, nevěděl jsem, že mě něco dokáže vyždímat tak, jako to dokázal . Čekal jsem, že kýčovitost bude filmu škodit, ale naštěstí nebyla tak velká a ona barevnost (pro někoho kýčovitost) je opravdu časokrásná. Hudba umocňuje celkový zážitek a je neuvěřitelně skvěle zakomponovaná. Tam, kde je napětí, hraje hudba, která ho umocňuje. Tam, kde je smutek, hraje hudba, která nijak netlačí na emoce, ale přesto je dokáže vyvolat. Divím se, že Suraj Sharma nedostal alespoň nominaci na Zlatou sošku (už jenom kvůli roztomilému indickému přízvuku). Jeho výkon se dá porovnávat s výkonem Toma Hankse ve filmu Trosečník a to tehnle sympatický indický mladík hrál poprvé(!) v životě. Vizuál je opravdu nádherný. Ztvárnění zvířat (hlavně tygra) je neskutečné. Kdybych o filmu nic nevěděl, nejspíš bych si myslel, že jsou živá. Ale co to budu okecávat. Pro mě se jedná o nejlepší film roku a nezapomenutelný zážitek na celý život (inu, chtěl jsem na to jít 3D do kina, ale nakonec jsem to zavrhl, protože z toho mořského houpání by mi popkorn asi dlouho v žaludku nevydržel). BTW. Tohle rozhodně není film pro děti. 100%(20.1.2013)

• - Suraj Sharma (Pi) nemal v úmysle sa uchádzať o rolu vo filme, no prišiel podporiť svojho brata na kasting. Ang Lee si ho všimol a vybral ho spomedzi 3,000 platných uchádzačov. (HelenOfTroy)

• - V rámci konzultace najal Ang Lee Stevena Callahana, jež přežil sám na lodi po dobu 76 dní, a to po ztroskotání lodi v Atlantiku. (HellFire)

• - Jméno tygra Richard Parker je stejné jako postava vědce Richarda Parkera (Campbell Scott) ve filmu Amazing Spider-Man (2012), kde si ve stejném roce zahrál herec Irrfan Khan. (Noviik)