Pí a jeho život

Mychael Danna

Gil Netter, David Womark

Tim Squyres

Scénografie:

David Gropman, Huili Liao (set dekoratér)

Kostýmy:

Arjun Bhasin

Life of Pi mě zasáhl do místa, kde jsem to vůbec nečekala, odkryl něco tam hluboko uvnitř mě. Už dlouho na mě film takovým způsobem nezapůsobil a ať si každý říká, co chce, ale pro mě je toto dokonalost. Spousta zajímavých myšlenek a úvah, navíc už jsem to psala u pár filmů, miluji velké věci a myšlenky ukryté navenek v těch samozřejmých a pro někoho bezvýznamných. Poselství filmu není jedno univerzální, ale každý si ho může přebrat a vyložit po svém. Rozumím, že někoho může naštvat to, že celý film směřuje k jakémusi cíli a závěrečná pointa to celé jakoby smaže (nebo ne?). A nepochopím, jak někdo u tohoto filmu může napsat, že je to kýč, technicky a vizuálně je to vybroušený diamant, kdybych si nepřečetla, že ten tygr je počítačový, nikdy by mě to nenapadlo, film může vypadat navenek pohádkově, ale zároveň se neztratila jistá syrovost a krutá realita přírody. Možná mě teď spousta lidí bude považovat za silně sentimentálního člověka, ale mé oči od potopení lodi do skončení titulků nezůstaly suché. Hodně silný a emocionální zážitek, že si budu muset překopat mou topku filmů roku 2012.(19.1.2013)

Je to rozhodne pekný film ... aspoň čo sa efektov a farieb týka. Príbeh tiež nie je zlý a zrežírované je to tiež velmi dobre, každá scéna a každé miesto ma svoj význam v príbehu, až na záver ktorý mi prišiel zbytočne natiahnutý. Na prvý krát je to rozhodne fajn, aj keď ten film nemá moc čo ponúknuť, ale je zaujímavé to sledovať, aspoň na prvý krát. No bojím sa toho, že na druhé zhliadnutie už Pí moc čo ponúknuť mať nebude a okrem pár zaujímavých scénok a pekných farieb a kamery, ostane len nuda. Zatial som spokojný. 80% - 4*(7.3.2013)

Moc se mi na ten film nechtělo a jediné, co mě lákalo, byl Ang Lee, ale pak jsem byla nadšená a užívala si každou minutu filmu. Překrásná kamera, nádherné obrazy a záběry, neuvěřitelná zvířátka (namouduši jsem si myslela, že jsou živá) a k mému štěstí přispívalo i to, že jsem tu náboženskou linku nějak nevnímala, takže mi to žádný zážitek nezkazilo. Dala bych klidně 5*, ale konec mě otrávil a převyprávění celého příběhu jinak mě vyloženě nudilo.(23.1.2013)

Tleskám borcům, kteří na to dali 120 mega. V dnešní době nevídaný mix rodinného survival dramatu a náboženské fantastiky, který i přes mírnou trikovou nedokonalost úřaduje po celou stopáž. Ta pravá lahůdka ale přichází až s úsměvnou závěrečnou pointou, kterou si každý musí přebrat po svém a rozhodnout se, jestli ho štve nebo ne. Já s ní problém neměl, takže s klidným svědomím zaokrouhlím nahoru. Jednou za pár let se člověk přeci nemůže zlobit, že se milá indická pohádka rozletí do celého světa.(10.1.2013)

Možná jsem neměla tolik očekávat a nebyla bych pak mírně zklamaná. Nečetla jsem ani knižní předlohu a je to zřejmě taky můj nedostatek, který ovlivnil můj dojem z celého filmu. Vizuálně, jak tady každý píše to bylo fakt skvělý, ale asi jsem nebyla zrovna v tom správném rozpoložení na boj přírodních živlů s hlavním hrdinou Pí a tygrem. Prostě já to Oskarové nadšení nesdílím. Ostrov malých surikat byl ale úchvatný.(26.2.2013)

• - Autor knižnej predlohy Yann Martel sa inšpiroval podobným námetom od brazílskeho spisovateľa Moacyra Scliara, ktorý vo svojej knihe "Max a mačky" popísal príbeh nemeckého žida, ktorý ako utečenec prekonal Atlantik na lodi s jaguárom. (HelenOfTroy)

• - Suraj Sharma (Pi) nemal v úmysle sa uchádzať o rolu vo filme, no prišiel podporiť svojho brata na kasting. Ang Lee si ho všimol a vybral ho spomedzi 3,000 platných uchádzačov. (HelenOfTroy)

• - Štúdio Vfx "Rhythm & Hues" získalo za tento film Oscara. Bolo to len dva týždne po vyhlásení bankrotu. Hlavným dôvodom bankrotu bolo, že došlo k mnohým zmenám podstaty bez zaplatenia za prácu navyše. Ang Lee tím Vfx nezmienil ani na predávaní Oscarov. Väčšinu práce vo filme urobil práve tento tím, s čím sa spája aj krátky dokument s názvom Life After Pi (2014). (zajo91)