Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

Rockerman

Nechápu, proč mě tento film po čtyři léta od jeho vzniku míjel? Přitom Michálkovy filmy mám hodně rád a vedle "Sekala" a "Babího léta" jako jeho "TOP" film považuju "Zapomenuté světlo". Tento film je jiný, ale velmi dobrý. Je to film prakticky bez děje, přesto je zajímavý, humorný a lidský. Scénář je postaven na dvou dialozích. První, nosný dialog probíhá mezi otcem a synem. Co tihle dva stihnou, během procházky Prahou probrat je neuvěřitelné. V podstatě vše podstatné, co ve svém životě prožili, to si stačí říct. Některé věty jsou "jen" humorné, jiné jsou tak hlubokomyslné, lidské a univerzální pro jakýkoliv život, že by se daly tesat do kamene. V jedné části tohoto dialogu se syn přiznává, že před rokem poznal svého syna, který je výsledkem poměru, který měl na vojně na Slovensku. A právě mezi tímto jeho potomkem Robertem a synovou přítelkyní Martou je veden druhý dialog. Ten se rozvíjí nenápadně a bez zájmu jednoho o druhého.Postupem času se ledy prolamují a přichází to, co se vlastně od počátku čekalo. Tento film jsem jistě neviděl naposled, protože je to kvalitní film, plný humoru, který je mnohdy hořký, ba někdy i černý. (6.3.2015) Podruhé se mi to líbilo úplně stejně, jako poprvé. Tentokrát jsem si velmi vychutnal Jiřího Lábuse v roli bolševického lampasáka. Brilantní! ()

Majkak

Základní námět a zpracování - dialog otce se synem v průběhu procházky je moc fajn a má ambici na velmi slušné dílo. Ostatní linie jsou nepoměrně slabší. Luboš Kostelný, oběť nápadu, že syn se musí fyzicky co nejvíce podobat otci, nevypadá na dvacet ani omylem a ani dvacetiletého kluka nehraje. Mariana Kroftová je především protivná a její postavě není možné věřit ani tečku nad i. Je celkem známo, že děti, i když své rodiče kritizují, často opakují jejich způsob chování. Není nutné to servírovat s tak urputnou polopatičností. Nezaškodilo by trochu nadsázky a zkrátit. ()

brumbrum odpad!

Nepozeratelne - nie v zlom, len proste uplne prazdne, smutne trapne dialogy, akoze vtipna muzika tomu ma dodavat asi ten chybajuci smrn, ale nepodarilo sa to zjavne. Po polhodine sme to vzdali a ideme si citat. ODPAD ()

dainio

Po snímku Venkovský učitel, další světlá vyjímka v naší kinematografii...vyšperkované dialogy s hřejivou atmosférou a naprosto uvěřitelnými herci. Jak David Novotný či mistr Josef Somr předvedli opravdu, velice hřejivé výkony, kdy se Vám ke konci derou slzy. ()

Dimo

Jen a jen ukecané, ale s ubíhajícím časem více a více snesitelné. Občas někdo zahrál scénu, či řekl dialog přílis strojeně, ale v součtu šlo o dobrý počin. Prostředí se mi líbilo a jako fandu železnice potěšila jedna dlouhá procházka kolem kolejí. ()

Miki68

Velmi povedený film, který ocení především ti, co se narodili v letech šedesátých a dřívějších. Poklidné tempo, přirozená Štrbova kamera, Lorencova kongeniální hudba, skvělý casting (Stivínová, Kostelný, Vlasáková - všichni na jedničku - o ústřední dvojici nemluvě!), příjemně vybrané lokace. Jeden z těch lepších snímkuů, které se urodily v naší zaprděné kotlině.Trochu mi to připomělo tématicky Velkou rybu - jen bez snových sekvencí a triků (jco by asi Burton dokázal natočit s podobným rozpočtem!) ()

horovska

Miluju herce Davida Novotného a Josef Somr zde podává také svůj životní výkon. Jistě ne film pro každého a také na něj musí být nálada. Stejně tak by to klidně mohla být divadelní hra a obstála by v téměř nezměněné podobě. Film o vztazích mezi dětmi a rodiči a hlavně o lásce mezi nimi, ač nevyslovené, tak až fyzicky hmatatelné. ()

Al44...

Pomalu plynoucí příběh převážně podáváný zajímavou formou vyprávění mezi otcem a synem na společné procházce. Tento dlouhý a promyšlený dialog je hlavním plusem tohoto snímku, stejně jako herecký výkon J. Somra. Ostatní kolem již tak přesvědčivé není a proto ***. ()

Biopler

Niekedy mám pri sledovaní českého filmu pocit, že ak sa v ňom objavia Slováci, vedia aj uškodiť. Toto je ten prípad a konkrétne Kostelný, ktorý mi popravde ani nepríde ako herec. Moc mu neverím. Dialógy veľmi fajn, duo Somr-Novotný ukážkové, réžia veľmi dobrá. Poctivý priemer. ()

Gabretta

David Novotný s Josefem Somrem byli jako otec a syn jednoduše úžasní! Díky těm dvěma šlo o parádní podívanou, která dokázala dojmout i rozesmát. ()

MilesTeg

Velmi příjemný film, generačně jsem mezi Synem a Vnukem a občas jsem se smál vlastním vzpomínkám a o tom to nejspíš celé je. Přítelkyně byla naopak hodně zklamaná, možná proto, že film ženám moc nedává, snad jen podrobný pohled na tři generace mužů, byť jednoho typu. ()

Fleak

Pro mě spíše utrpení......rozhovory syna s otcem byly prostě nudný a strašně se táhly a stejně tak i flashbacky. Jedinou záchranou byla pro mě dějová linie přítelkyně Novotnýho a jeho syna, na kterou jsem vždy čekal jak na smilování. Jestli měl film nějakou hlubší myšlenku, tak jsem ji bohužel propásl.....snad příště ()

Eyron161

Film z kategorie o ničem a zároveň o všem. Josef Somr exceluje, David Novotný dokazuje, že umí hrát a Vladimír Michálek holt umí točit citlivé filmy. ()

swiss

Takový trochu jiný český film. Žádná hladivá komedie, ale celkem smutný příběh o životě, ve kterém je někdy i veselo. Nebo to bylo obráceně?... ()

Joski

Konečne po dlhšom čase český film, ktorý sa o nič "nesnaží" a pri tom pôsobí pozitívne. Slušný scenár podaný jemne nad vecou. Michálek opäť príjemne prekvapil. ()

Lorge

Kdyby tam nebyla ta blbá manželka tak možná i za pět, ta mě tam vyloženě srala. Ale jinak mě režisér Michálek velice mile překvapil a potěšil. Na české poměry jde o velice kvalitní konverzační komedii a Davidu Novotnému a Josefu Somrovi to víc než jde. Jak se píše na obalu dvd, jde o brilantně vedený dialog. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr