Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

VerteX

Sice nejsem v anime zrovna doma, ale tohle se mi líbilo. Přijde mi, že film ukazuje všechno, co si žánr může dovolit a je skvěle udělaný. Animace je nádherná a člověk kolikrát nestačí koukat, příběh je pěkně vymyšlený a hudba úžasná. Nemůžu dát jinak než pět hvězdiček. ()

jakkal

Toto je film, ktorý mi otvoril bránu do sveta anime. Pamätám sa, keď ho veľmi dávno, počas nejakého sviatku dávali na Markíze a ja som si myslel, že to bude iba obyčajná rozprávka, i keď mi vŕtala hlavou jej dlhá stopáž. No už na začiatku som bol prekvapený, pre mňa dovtedy nevídanou brutalitou v animovanom filme a tiež som bol očarený jeho kúzelnou atmosférou. Ku koncu filmu mi aj dáka ta slza po tvári stiekla. Mononoke ostane pre mňa navždy nezabudnuteľným a očarujúcim filmovým zážitkom. Rozhodne najlepší Miyazakiho kúsok. ()

FantomASS

Lepšie než Laputa. Pekné postavy, pekná príroda, slušné napätie a 'action'. Najlepšie však na celom filme boli tie biele klikacie hračky v lese :) ()

ElChe

Mononoke je prvotřídní film z Miyazakiho dílny. Ukazuje nám život z té pravé stránky kdo jsme a jakou máme moc. ()

Sosak

Exploze fantazie v přenádherných a složitých animacích. Hayao Miyazaki je opravdu řízek a Princezna Mononoke patří k nejlepšímu, co natočil. Hemží se to v ní nápady, jaké mohly vzniknout jen v Japonsku - jednoduché, ale tak silné, až vás to dostane na kolena. Přičtěte dospělý příběh a silné provedení a dostanete trhák, jakých je na světě málo. ()

Teleri

Kterých deset slov se mi vybaví při vzpomínce na Ashitaku: Nesobeckost, láska bez pomyšlení na vlastní prospěch, odpuštění, krása, síla, úcta k životu(jakkoli žitému), kontrola nad sebou samým, obětavost,.. a tak bych mohl pokračovat, jen by to asi znělo ještě zaujatěji. Prostě Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nevybavuji si kladnějšího hrdinu. Třeba jsou v Japonsku takovéto postavy idoly dětí, jestli je má domněnka alespoň trochu správná, tak mě mrzí že jsem nebyl japonským dítětem. ()

Wencek

Tak jsem si zase jednou udělal radost a pustil si něco hezkého. Ano a tím hezkým byl tento film. Bylo to mé druhé shlédnutí tohoto filmu. Poprvé jsem to viděl před několika lety v televizi a to né celé a z toho jsem si pamatoval akorát to železné městu u jezera. Nyní jsem to viděl celé a opravdu jsem si to užil. V tomto filmu najdeme vše co by takový film měl mít, dobro a zlo, lásku i nenávist a to vše je zakončeno šťastným koncem a novou nadějí pro všechny. Vešekeré tyto věci najdeme v tomto povedeném filmu s opravdu propracovanou animací a perfektní podkreslující hudbou. Tento film byl mé první setkání s tvorbou pana H.Miyazakiho a myslim že to bylo velmi příjemné setkání, tak již v tuto chvíli se nemůžu dočkat dalších setkání. S radostí dávám 5*. ()

pulDag

první půlka je úžasná, ale jakmile hlavní postava (princ) začné hrát na obě strany, tak to je pošahaný jako všechny ostatní japosnký filmy... takže proč ne, že? ()

Arequipa

Když jsem psal komentář k Laputě, pozastavoval jsem se nad tím, že to moc není pro děti. Ti, kdo to četli a viděli již předtím Princeznu Mononoke se nad mým komentářem museli přinejmenším usmívat, protože jestli jsem řekl, že Laputa není pro nejměnší pak Princezna Mononoke už vůbec ne - usekané hlavy, uťaté ruce... Ale o tom film není. Je to krásný dobrodružný fantasy příběh dobra se zlem, které ale někdy není tak snadno rozpoznatelné. Snad jen závěr byl až příliš megalomanský, ale to je jen nepatrný škraloup. Princezna Mononoke ve mě evokuje myšlenku, jaké by to asi bylo, kdyby někdo natočil animovaného Pána prstenů. Právě toho mě hodně připomínala, i když je dějově úplně jiná. ()

elshish

Bylo to name trošku drsnější, asi nejvíc mi přišlo, když přišla vlčice k Ashitakovi a začala mu kousat do hlavy. Nemusel být ani tak dlouhý..kdyby to bylo o půl hodky kratší, vůbec bych se nezlobil:) Duch lesa byl opravdu magický.. Doporučuji všem fajnšmekrům toto dílko anime zkouknout..ale to už si každý cestu k tomuto filmu sám určitě najde :) ()

Elenor

Tenhle Miyazakiho snímek sice není zrovna můj šálek kávy, ale copak lze některému z jeho filmů dát méně než 5*? Hudba: Joe Hisaishi ()

Jablek

Vizuálně to byla zase nádhera, ale.. Bohužel jsem měl občas problém s nelogickým chováním postav a ten konec byl taky dost podivnej. Pointa mi asi unikla, protože když hlavní záporňačka v průběhu happyendu optimisticky zahlásí, že se město vybuduje znovu a třikrát větší (přičemž vlastně samo o sobě bylo příčinou všech problémů), tak mi to vážně smysl moc nedává... ()

diodoros

Japonské animáky moc rád nemám, ale tomuto musím dať 5*. Krásny dej, perfektná hudba a animácia, a určite je to jeden z najlepších animovaných (aj neanimovaných) filmov vôbec. Zo začiatku to možno vyzerá divne (skoky ako z trampolíny, jazdec na jeleňovi atď.), ale keď človek vydrží až do konca tak môže s kľudom povedať, že tie 2hod života nepresedel zbytočne. Majstrovské dielo so silným (nielen ekologickým) posolstvom. ()

Neoxin

První film, který jsem od Ghibli studia viděla a také stále nejoblíbenější, neboť na tenhle film se nezapomíná. Úžasný příběh, plný emocí, ukázka toho, že vše není černobílé a i ti "zlí" jsou dobří. Hudba od Joe Hisaishiho je jedna z nejúchvatnějších a v tomto filmu naprosto perlí (...v jakém filmu ne:) Zpodobnění ducha lesa je krásný, stejně jako jiných bytostí. Hluboko, přehluboko smekám před Miyazakim a děkuji za všechny jeho úžasné filmy. ()

dessa

První anime, kterému jsem dal víc než jednu hvězdičku :-) Taková hezká pohádka, k tomu tak trochu ekoagitka, s výjimkou Ashitaky postavy ani jen černé ani jen bílé... On ten pan Miyazaki celkem umí,to, co dělá, asi se mu podívám trochu důkladněji na zoubek... Zkrátka příjemně strávených 133 minut. ()

Candid

Princeznu Mononoke jsem viděla až po Howl's Moving Castle a Spirited Away. Většinou to bývá tak, že když člověk očekává něco víc, dostane o něco míň. To je můj případ u Mononoke. Samozřejmě je to krásný příběh, který jsem si vychutnávala od začátku do konce- Miyazaki je prostě génius. Musím ale konstatovat, že u mě je stále na prvním místě Howl's Moving Castle. ()

HonzaMag

K filmu jsem se dostal se značným zpožděním a nedá se mu toho moc vytknout. Poutavý příběh, propracované a nejednoznačné postavy, nádherná hudba ... Je zřejmé, kde že to hledal inspiraci Cameron pro svůj Avatar :-) ()

Forty-

Mononoke je tradicna japonska ukazka inej kultury. My sme zvyknuti na iny styl fantasy, toto je proste hra s chutami. Vela ludi oslovi a mozno sa bude pacit aj vam. Ja jeho kvality uznavam, ale nie je to moja salka caju. ()

Shrekito

Po Návratu Krále moje nejoblíbenější fantasy a nejoblíbenější anime vůbec. A to se nezmění, protože tento film je pro mne kultem už od dětství. Má to narozdíl od většiny evropských a amerických animáků komplexnější děj, propracované charaktery postav(nikdo není úplně dobrý ani úplně zlý a každý mám svůj důvod proč jedná tak jak jedná, i když největšími protipóly jsou Ashitaka a Jigo). Navíc narozdíl od ostatních filmů Miyazakiho tento už opravdu není pro děti(asi nejdospělejší pojetí co sem zatim u tohoto režiséra viděl). 9,5/10 P.S.Mononoke s Naušikou byly rozhodně jedny z inspiračních zdrojů pro Cameronova Avatara. P.S.2: Po pátém zhlédnutí začínám uvažovat, že tento film si nezaslouží 5 hvězdiček, ale označení BOŽÍ ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)