Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

arkie

No, je to dosť zlé. Hlavne herecké výkony boli aj s privretím všetkých očí úbohé, scenár sa bohužiaľ snažil pokryť všetky "problémy dnešnej doby" a záver by sa dal odpustiť len oveľa lepšiemi filmu. Priznávam, že sú tam vtipné momenty, kde som sa pár krát uchechtol, ale spoľahlivo to zabila tá kopa klišé, ktorá sa na mňa z obrazovky vyvalila. Je nutné na to požiť nejaké drogy. Na jedno pozretie. ()

chlebos

Tomáš Vorel natočil svůj lehce nadsazený pohled na součastný stav školství v čechách. Pohled je to neradostný a přestože jsou některé situace natočeny jako lehká parodie, rozhodně jsem se moc nesmál. Gympl je depresivní film. Když film skončil rozhodně jsem neměl dobrou náladu. Technicky je film na české poměry dobře natočen, nastříhán, ozvučen a hudba k filmu sedí. Herecké výkony jsou proměnlivé, ale je to hlavně tím, že některé postavy jsou lehké karikatury lidí, které pravděpodně zná každý ze svých školních let. ()

Mitopus

První věc, co mě při zhlédnutí Gymplu napadla je, že úroveň českých herců je s každou novou generací horší a horší. To, co někteří ve filmu předvedli, v čele s Martinou Procházkovou bych očekával tak maximálně školním dramatickém kroužku, ale ne ve filmu, který šel do kin. Vorlovi mladšímu bych to ještě odpustil, protože dokáže hrát alespoň sám sebe, což v Gymplu rozhodně nebylo na škodu. Po všech ostatních stránkách ale film předčil má očekávání a i přes spoustu póz a trapných stereotypů pohodovejch týpků a hustejch huličů woe (což je konec konců na střední škole normálka), jsem si z filmu odnesl jeho hlavní smutné poselství; Dobré myšlenky a snaha vychovat z mladých lidí samostatné osobnosti, které budou v životě dělat to, co je těší, těžce naráží na nezájem samotných mladých lidí a komplexy těch starších, aby jimi byla následně pro svůj zdánlivý neúspěch zneužita ke kontrole a „robotizaci“ mladých mozků pod heslem „Stejně na ně nic jiného neplatí“. ()

Theker

Takže idem odpočítavať: humor -1*, hip-hop -1*. Zostali 3 a tie stačia pretože tento film, aj keď námet je dobrý a prajný, mohol byť urobený lepšie. O dosť lepšie. Inak keby bol USA produkcie tak vzhľadom na množstvo "sexuálnych" scén by bol braný ako erotický :)) Kto už videl aspoň jeden americký "erotický" triler vie o čom hovorím. Za celý film som sa zasmial maximálne 3 krát. Jedine dobré boli asi len naháňačky s policajtmi. Alebo som mal hľadať niečo viac medzi odhalenými prsníkmi a dymom z jointov? ()

Arequipa

Dobří Schmitzer se Šteindlerem jako středoškolští učitelé a skvěle arogantní podnikatel Kraus - za to dávám dvě hvězdičky. A zbytek? Bída, bída, bída, např. ubohý hlavní hrdina Vorel, Mádl ho hereckým uměním až nepříjemně převyšuje. ()

Odpadlik

Jestli to takhle na gymplu chodí, potěž pánbu... jak se zpívá v jedné písni "to máme mládež". No, od doby, co jsem tam chodil se asi patrně hodně změnilo. Nicméně jsem od filmu mnoho nečekal a příjemně se bavil. Ať už "autentickými" hláškami puberťáků, či různě zkarikovanými typy profesorů, od zarostlého podivína Schmitzera, přes neurotičku Holubovou až po sympatický výkon Tomáš Matonohy ("už vím co udělám, rozloučím se se třídou"). ()

Markinho

Křečovité, špatný výkony všech herců, kromě Jiřího Mádla, který potvrzuje svůj talent ale celý film to rozhodně nezachrání. Slušný a aktuální námět, avšak zpracování poněkud pokulhává! ()

Respex

Tomáš Vorel starší to po režijní stránce zvládl velice dobře. Jiří Mádl podle mě rostě ve velice kvalitního herce, ale to je tak vše. Scénář je naprosto stupidní a vůbec nevystihuje současnou mladou generaci. Pro mě z něj nevzešlo naprosto žádné poslelství. Na české poměry, ale docela dobré. Za mě 2*. ()

dessa

Filmu škodí mladej Vorel a ta jeho buchta, která neumí vyslovit "L" ... Čtyřicet let totality a pak válku na ně... ()

Tyna31

Mně se to líbilo. Nejsem zastáncem grafiti ani takových id*otských studentů, kterým ,,svět prostě nerozumí´´ . Myslím si, že takhle nějak to mezi mými vrstevníky opravdu funguje a můžu říct, že jsem jedině ráda, že mezi ně nepatřím. Popravdě v boji učitelů se žáky jsem fandila učitelům:D Jinak naši milí veteráni jako Holubová, Schmitzer nebo Bydžovská nezklamali. Tenhle film si ještě někdy určitě ráda pustím. ()

Luckyman

Taký zvláštny film. Na jednej strane je to Kocourkovo "ti vravím, ty vole...", na druhej učitelia s rodičmi čo nesmieš. Veľmi som sa nezabavil až na pár skvelých hlášok, ale zase ani nenudil. Také dobré 3 ***. ()

spacylemon

Dva filmy v jednom... jeden - vážná sonda do života dnešní mládeže, druhý - typická Vorlova střeštěná groteska; a jeden druhého navzájem ubíjejí, takže nakonec z toho vyjde jako nejpozitivnější zážitek výkon hostinského Radomila Uhlíře, který mě během půlminuty svou nepochopitelnou dikcí a fyzickým herectvím dokázal rozsekat víc, než celý zbytek filmu dohromady. P.S. (po 6 letech): Kolik opravdu lepších českých filmů jsem za těch 6 let viděl? 4? Tím pádem si asi tu chybějící čtvrtou hvězdičku zaslouží... ()

Highwayking

Film, který mě bavil. Mám ovšem pocit, že tak bylo zejména díky prostředí, ke kterému mám minimálně věkově blízko. V často přehnaných situacích se skrývá spousty pravd a skutečností. Občas jsem se i docela pobavil. Nepochopil jsem ovšem, zda-li ty dialogy měly vypadat snad schválně tak uměle nebo to byl ryzý herecký neumětel. Každopádně mě snad většina výkonů (zejména studentů) připomínala spíš model "poprvé před kamerou" ale mám pocit jakoby to snad ani nebyla chyba herců... Zklamání podtrhává děj, který byl absolutně o ničem. Nepřišel v zásadě žádný výraznější zvrat, nějaké zásadní rozuzlení, prostě nic. Slabé *** ()

Jonatána

Kdybych měla být spravedlivá, dala bych dvě a půl hvězdičky. Když to nejde, tak je to pro mě blíž ke dvěma než ke třem. Je to prosté: přežila jsem to, sem tam jsem se pobavila a když to skončilo, bylo mi to jedno. Naštěstí mi to pustili v autobuse cestou na dovolenou, takže jsem za to neplatila. Jen jsem si říkala, na kterém že gymplu to vypadá zrovna takhle :-/? A ten chápavý třídní, který si tyká se studenty, nechá je u sebe pít a přespávat a nakonec si nechá vylézt polonahou žábu na klín ve vlastním kabinetu...Tak to fakt "žije". Tenhle film zkrátka není můj šálek čaje a nikdy nebude. I když Jirka Mádl je dost dobrý :-). ()

Vladajsoucna

Vorlova tvorba má sestupnou tendenci. Gympl je totální vyumělkovaný škvár, který by si tak strašně rád hrál na nějaký český Trainspotting, přesto vznikla jen hiphoperská variace na bezduché normalizační filmy o mládeži typu Můj brácha má príma bráchu. Nad tím, jak režisér se naprosto míjí účinkem svým popisem gymnaziálního prostředí, je zbytečné se rozčilovat. Přitom by stačilo, kdyby se snažil brát stejně málo vážně jako za starých zlatých sklepáckých let. Pak by byl Gympl alespoň nevtipnou parodií a ne přímo vlezlým paskvilem, snažícím se cosi zásadního vypovědět o dnešní mladé generaci, doplněném o "vtípky" a'la školník Vorel starší a zazobaný podnikatel Kraus. "Herectví" Vorla mladšího, Mádla a představitelek jejich dívek nejde hodnotit bez použití sprostých slov. Krutý zážitek nutno léčit shlédnutím Pražské pětky a Kouře. ()

Candid

Gympl? A ještě ke všemu víceletej? No to asi sotva! To by byl teda výkvět! A ty herecké výkony... cs, cs, cs, cs... naprosto nevyvážené. Procházková- nedostatečný, Jurošková- dostatečný (ale vo prsa), Matonoha- dobrý, Vorel ml.- dobrý, Šteindler- dobrý, Hanák- dobrý, Schmitzer- chvalitebný, Kraus- chvalitebný, Chýlková- chvalitebný, Mádl- chvalitebný , Holubová- výborný, Bydžovská- výborný (premiantka). Stejně tak různorodě bych mohla ohodnotit propracování postav... ještě vítěz v kategorii "Nejvíc vopruz postava" získává ten zhulenec... ale jinak bych opravdu opravdu lhala, kdybych tvrdila, že jsem se nebavila- bavila a slušně. ()